Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród w cieniu drzew

Netka 14:14, 09 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Postanowiłam jednak wkleić zdjęcia mojego przyszłego ogrodu i coś o nim opowiedzieć

Działka ma ok.16 arów, z czego mniej więcej połowa jest w drzewach liściastych ( głównie olszyna, kilka lip i jesionów i jeden kasztan ). Tak to wygląda na mapce :



a tak domek w realu :



po lewej stronie od garażu posadziliśmy tuje Kórnik :



a tutaj tył domu i moja zmora czyli skarpa, która powstała po nawiezieniu ziemi w celu podniesienia terenu :



przed tymi drzewami chciałabym zrobić rabatę, żeby nie widzieć tej skarpy, która wygląda tak :



( masakra, prawda ? w tym roku chcemy to wszystko wyrównać przynajmniej, a docelowo coś tam posadzić):
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Netka 14:35, 09 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
i dalej, tutaj ciąg dalszy mojej zmory :



i od drugiej strony



Skarpa ma być przedzielona na pół schodkami, mniej więcej tu gdzie róg domu. Nie wiem jeszcze czym ją obsadzimy, ale trzeba to zrobić na pewno. Problem w tym, że drzewa rzucają dużo cienia, także muszą być to roślinki lubiące cień ( myślałam o czymś zimozielonym, np. mikrobiota syberyjska, ale nie wiem, czy zdecydować się na jeden gatunek czy na kilka, dołożyć np. runiankę lub barwinek czy też kopytnik ). Może macie jakiś pomysł ?

Po zejściu ze skarpy ma być już trawnik i teraz pytanie numer jeden, czy trawa będzie rosła w takich warunkach ???



tam były kiedyś mega chaszcze, a ja sobie wymyśliłam, że powiększę sobie teren Mam olbrzymie wątpliwości, czy to wogóle ma sens, bo wczoraj spędziłam 2,5 godziny grabiąc liście z malutkiej powierzchni za tą skarpką :



Skarpka pewnie też do zmiany, bo obsadziłam ją kilkoma rodzajami jałowców plus golteria, runianka i inne niskie roślinki. Trochę misz masz znowu

no i ta piaskownica i huśtawki tak nie bardzo w tym miejscu ...



____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Netka 14:41, 09 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
I na koniec widoczek na rabatę do przeróbki i na podjazd. Obok tego słupa po obu stronach chciałabym posadzić jakiś żywopłot do 2 metrów wysokości. Nie wiem, czy zdecydować się na tuję Kórnik, skoro jest już posadzona tam dalej po lewej od garażu, czy wybrać coś innego...




____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Sebek 21:19, 10 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na skarpie może posadź jałowce płożące albo irgę major

Przy słupie może ekran z cisa?
A jeśli miejsca więcej to może świerki serbskie?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Netka 21:41, 11 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Dzięki Sebek za odpowiedź Na świerki na pewno miejsca nie ma, na cis byłoby. Tak się jednak zastanawiam, czy nie powinnam być konsekwentna i skoro posadziłam tą tuję Kórnik tam dalej po lewej od domu, to czy tu też nie powinnam jej jednak posadzić ... ? To jednak prawie ta sama linia przy kostce ... ? Być może kiedyś dosadzimy nawet przy tej "zawrotce" i to się wszystko wtedy połączy ... nie wiem czy dobrze kombinuję ...




____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Sebek 23:32, 16 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Skoro tak to posadź tą tuję - będzie niezłe połączenie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
abiko 10:21, 20 mar 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Netka, ta Twoja skarpa nada się na hosty. Posadź jałowce, cyprysik groszkowy może i hosty. Chyba fajnie by wyglądały
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
kKasiA 21:57, 21 mar 2012


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
W końcu znalazłam chwilkę na to żeby zaglądnąć do Twojego ogrodu, bardzo podoba mi się działka z dużymi drzewami, u mnie niestety łyse pole....Trzymam kciuki i z ciekawością będę śledzić wszystkie zmiany!
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Netka 23:02, 25 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
abiko dziekuję za podpowiedzi Myślałam jednak o czymś zimozielonym na te skarpy. Zastanawiam się nad jakimś niskim cisem np. Repandens, Repandens Aurea, wyszukałam też cis pospolity Brzeg lub Green Diamond. Tam jest jednak głownie cień, więc nie wiem czy jałowiec by sobie poradził Nie wiem jak ten cyprysik groszkowy, czy on lubi cień ... jest jeszcze mikrobiota syberyjska i runianka, która lubi cień.

Kasiu ja już chyba wolałabym takie łyse pole. Jest taka masa liści z tych drzew do sprzątania i ciagle pełno gałęzi i patyków na ziemi po każdym większym wietrze. Mam wątpliwości, czy damy radę utrzymać ten teren w jakimś porządku. Póki co mamy zapał więc działamy - równamy, wyrywamy korzenie mniejsze i większe i grabimy i grabimy.

Wkleję zdjęcie dla porównania jak to wyglądało jeszcze w lecie - same haszcze i haszczory :



skarpa kończyła się za tą siatką. my nawieźliśmy ziemi i teraz wygląda to tak :



wczoraj mieliśmy ochotę już tam posiać trawę, bo zaczynają się już gdzie niegdzie pojawiać chwasty, z którymi walczyliśmy jeszcze na jesień





został jeszcze do oporządzenia taki kawałek :



już nie mogę się doczekać zieleni ...
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
monteverde 01:08, 26 mar 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ja bym w tym lasku nasadziła rh i azalii i innych cieniolubnych i zrobiła taki ogród leśny, podsypać rośliny korą, a schody to można zrobić z kamienia zajrzyj do Gramy kolo nich posadź niezawodna różę Bonica a jeszcze można płożące jak floksy szydlaste i inne, pooglądaj ogrody , ludziska też skarpy obsadzają
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies