Gdzie jesteś » Forum » Rozmowy » Pogaduchy nocnych marków...ale nie tylko o ogrodach:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pogaduchy nocnych marków...ale nie tylko o ogrodach:)

Gosiek33 17:53, 23 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
ślinka sama leci i po ciasteczkach i po herbacie


____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Agania 18:12, 23 lis 2018


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Pyszne te pogaduchy
...zapomniałam kupić sodę oczyszczoną...no jutro muszę się już przygotować
Dzięki Dana...a leżakowca zapoznasz?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agania 18:29, 23 lis 2018


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Dziewczyny...a czy któraś z Was ma swoją recepturę na przyprawę do pierników?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
JoannA 18:44, 23 lis 2018


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
Aganiu
To mój sprawdzony sposób na własną przyprawę d pierników.

Składniki:

4–5 łyżeczek cynamonu
2 łyżeczki imbiru
1,5 łyżeczki goździków
1 niecała łyżeczka kolendry
1/2 gałki muszkatołowej
2 owoce kardamonu
ok. 6 kulek ziela angielskiego
1 gwiazdka anyżu
1 łyżeczka pieprzu kolorowego

Do przygotowania używam moździerza (może być młynek do kawy). Zaczynam od większych przypraw, wyjmuję ziarenka z owocu kardamonu oraz z gwiazdki anyżu. Rozcieram w moździerzu. Potem dodaję goździki, ziele angielskie, pieprz. Gałkę muszkatołową ścieram na tarce. Wymieszane przyprawy przechowuję w szczelnym woreczku.
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
dana1s 19:28, 23 lis 2018


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 6278
Aguś staropolski, leżakujący z przepisu Ewy Wachowicz jest przepyszny

Piernik staropolski (dojrzewający)



Składniki:

50 dag mąki pszennej (typ 450-500)

30 dag miodu wielokwiatowego

12 dag masła 82 %

11 dag cukru

6 dag mielonych migdałów

4- 5 dag przyprawy do piernika

100 ml mleka 2 %

2 średnie jajka

1 łyżka sody oczyszczonej



Dodatkowo:

ok. 40 dag domowych powideł śliwkowych bez cukru

10 dag masła 82 %

3 łyżki ciemnego kakao

0,5 szklanki cukru pudru

1 łyżeczka żelatyny

gwiazki cukrowe i biały pisak spożywczy do dekoracji





Przygotowanie:

Na niewielkim ogniu w niedużym garnku rozpuszczamy masło z cukrem, pod koniec dodajemy miód i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do przestudzenia.

Mąkę mieszamy z sodą, przyprawą do piernika oraz mielonymi migdałami. Dodajemy do masła z cukrem i miodem wraz z mlekiem oraz surowymi jajkami.

Bardzo dokładnie mieszamy do połączenia wszystkich składników.

Masę przekładamy do nieuszkodzonego emaliowanego garnka, przykrywamy czystą ściereczką. Trzymamy na dolnej półce w lodówce (lub innym chłodnym miejscu) przez 4-6 tygodni.

Wyciągamy z lodówki na co najmniej 6-8 godzin przed pieczeniem.

Przekładamy do wyłożonej papierem formy do ciasta o wymiarach 25 x 34 cm (Ciasto od razu po wyrobieniu jest dosyć plastyczne, ale wraz z upływem czasu robi się stosunkowo twarde, więc aby lepiej je było rozłożyć w foremce, można sobie nieco pomóc "rozmarowując" je zewnętrzną stroną łyżki, uprzednio zamoczonej w chłodnej wodzie.).

Pieczemy około 30-35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Studzimy, a następnie przekrawamy na 2-3 blaty (ja zawsze kroję na 3 i wierzchni po przełożeniu powidłami od razu podaję do zjedzenia, bo przecież trzeba sprawdzić czy na pewno się udał ). Każdy blat przecinamy wzdłuż na pół.

Blaty piernika przekładamy powidłami śliwkowymi. Przykrywamy ściereczką, dociskamy ciężką książką i wstawiamy do lodówki jeszcze na 2-3 dni, aby piernik dobrze się "przegryzł".

Przed podaniem przygotowujemy polewę:

Na niewielkim ogniu rozpuszczamy masło z cukrem pudrem i kakao.

W międzyczasie żelatynę zalewamy około 30-40 ml wrzącej wody i dokładnie mieszamy do całkowitego rozpuszczenia.

Po lekim przestudzeniu wlewamy żelatynę do kakaowej masy i energicznie mieszamy do dokładnego połączenia składników. Polewę rozsmarowujemy na cieście. Dekorujemy cukrowymi gwiazdkami i pisakiem spożywczym. Opcjonalnie możemy posypać posiekanymi drobno orzechami lub kandyzowanymi owocami.
____________________
...uDany ogród; Wizytówka
Agania 23:36, 23 lis 2018


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Och Joasiu i Dana dziękuję....mam dzięki Wam możliwość sprawić, że te święta będą wyjątkowe...lubię nowe wyzwania kulinarne i porównania z moimi nie moimi i jak na moje smaki nie tymi naj... przepisami

Wypróbuję
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agania 23:43, 23 lis 2018


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
JoannA napisał(a)
Aganiu
To mój sprawdzony sposób na własną przyprawę d pierników.

Składniki:


2 owoce kardamonu


Do przygotowania używam moździerza (może być młynek do kawy). Zaczynam od większych przypraw, wyjmuję ziarenka z owocu kardamonu oraz z gwiazdki anyżu. Rozcieram w moździerzu. Potem dodaję goździki, ziele angielskie, pieprz. Gałkę muszkatołową ścieram na tarce. Wymieszane przyprawy przechowuję w szczelnym woreczku.


To musi cudownie pachnieć
Te owoce kardamonu mnie hamują, mam tylko sproszkowany?...jak mam porównać ilość
przyprawy sproszkowanej...1/2 łyżeczki czy całą zajmują owoce kardamonu?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
anpi 00:29, 24 lis 2018


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
To jeszcze ja wpadam na nocną herbatkę i upraszam się o ciasteczka orzechowe
Danusiu ,mogłabyś jeszcze na nie podać przepis?
Ja mam dobry przepis na mięciutkie pierniczki nadziewane,jeżeli ktoś byłby zainteresowany
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
dana1s 08:14, 24 lis 2018


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 6278
Aguś próbuj, ja pierniki piekłam co rok z innego przepisu, na niektórych można było zęby połamać nawet po pół roku
Od kilku lat piekę z tego i wszyscy są zachwyceni
Staropolski robię co jakiś czas, ten przepis p.Wachowicz podobno dostała od Babci i przypominał jej dzieciństwo, też tak mam
Ale naszym tradycyjnym wypiekiem są ciasteczka orzechowe. Uwielbiamy je wszyscy i nie mogę piec wcześniej bo magicznie znikają i nie ma winnego
Rozpływają się w ustach najlepiej smakują z kawką.

Ciasteczka orzechowe mojej Babci, przepis ma już ponad 80 lat

zawsze robię z kilku porcji

15 dag masła
9 dag mielonych orzechów włoskich
17 dag mąki
7 dag cukru pudru

cukier puder+ cukier waniliowy do obsypania

wszystkie składniki zagnieść ze sobą dość szybko żeby masło się nie rozpuściło. formować maleńki rogaliki .
piec na papierze do pieczenia w 170 st ok 7-10 minut na złoty kolor nie przeciągać. mieszam cukier puder z waniliowym i posypuję zimne

Smacznego!

Aniu pewno że chcemy przepis na nadziewane pierniczki.
Przed świętami na zaspokojenie głodu moich dzieci pieke mufinki z nutellą coś pysznego

____________________
...uDany ogród; Wizytówka
Gosiek33 09:15, 24 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Czy orzechy koniecznie muszą być włoskie?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies