Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum

Pokaż wątki Pokaż posty

Grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum

daszum 19:15, 23 lis 2021


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Ewa, grujecznik był mocno podlewany, ponieważ zaraz przy nim zaczyna się szpaler hortensji.

Wycięte wcześniej drzewa (morela, tulipanowiec) nadal mam w kącie na działce, czekają na okazję na spalenie.
U ściętej moreli widzę ciemniejszą obwódkę na przekroju,tutaj to pewnie werticilioza ponieważ nagle w sezonie uschło pół drzewa.

Tulipanowiec był wykopany w całości, muszę go przepiłować i sprawdzić. U niego były inne objawy, już w tamtym sezonie wytworzył malutkie liście i przestał rosnąć. Mocno go przycięłam, ale to nie pomogło i na wiosnę go wykopałam.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
ElzbietaFranka 21:24, 25 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13834
daszum napisał(a)
Proszę o pomoc w sprawie grujecznika.
Grujecznik czteropienny, posadzony w 2017 r., wys. ponad 3m nie wykazywał żadnych objawów chorobowych.

Dwa tygodnie temu przeszkadzały mi 2 gałązki, które rosły na największym pniu u dołu i je obcięłam. Okazało się, że gałązki mają na przekroju czarne kółko w środku. Wczoraj obcięłam jeszcze 3 następne gałązki, jedna była czarna, a dwie czyste. Oskrobałam korę - bez zmian chorobowych.
Wczoraj obcięłam ten zaatakowany pień, zdjęcia poniżej.




pień po obcięciu 2 pierwszych gałązek



pień po obcięciu następnych 3 gałązek, widać oskrobaną korę



pień miał takie spękania



Co to za choroba i czy da się tego grujecznika uratować, czy lepiej teraz w całości go wyciąć.



Danusiu kup maść ogrodnicza i topspin zmieszaj i posmaruj. Spróbuj zrobić wgłębienie na ok 2 cm pieńku uciętym z czarna plama i wlej trochę topsinu 3 ml jak wchłonie się w pień posmaruj maścią z topsinem.
Może to zachamiwac przynajmniej do wiosny grzyba.
Grujecznik może wypuścić z boku nowe pędy. Trzeba ratować i nie poddawać się. Wyciąć zawsze możesz.

Wiosna jak zaczną soki krążyć można go opryskać lub zrobić otworki i strzykawka wlać rozcienczony topsin.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Grzegorz_g4 14:36, 09 lut 2022

Dołączył: 09 lut 2022
Posty: 1
Witam wszystkich
Proszę pozwolić, że przedstawię swojego grujecznika, drzewko ma ponad 20 lat
Pozdrawiam
Grzegorz
antracyt 09:20, 10 lut 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11523
Piękny okaz
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Roocika 14:19, 16 lut 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943

Mój grujecznik ma takie uszkodzenia, chyba mrozowe?

Obciąć mu tą gałąź i zasmarować ranę? Bez obcięcia nie dostanę się do niej, tylko czy on będzie teraz płakał? Rany są na głównym pniu, tak się gałęzie ułożyły więc podejrzewam, że rozsadziło.





Tu tylko smarowanie?



____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Mirka 20:27, 03 cze 2022


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Mój Grujecznik chyba choruje . Ruszył na wiosnę bardzo fajnie nawet mu w tym roku listki nie przemarzły a jednak coś mu jest bo zatrzymał się w rozwoju .
Tak wygląda dziś.
Czy to jest jakiś grzyb na liściach jak ratować ?


To zdjęcie z zeszłego roku latem.

____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Tylko_Ona1 21:18, 02 lip 2022

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Mój zmienił w ten sposób kolor liści niedługo po wsadzeniu do gruntu,może ma za mało wody?
Podlewany był codziennie?
Teraz takie upały przeszły,być może rośnie w pełnym słońcu (jak u mnie) i nie dostawał wystarczająco wody?
A skoro już jestem przy temacie mojego nowego grujecznika, prosze o radę, zakupiłam w szkółce śliczny,wysoki jednopienny okaz. Długi na prawie 3 metry przewodnik i drobne gałązki boczne. Prościutki,okaz jak z obrazka, dzisiaj zerkam i okazało się,że nie przeżył wczorajszej burzy, czubek ułamał się całkowicie,jakies dobre 80cm,jestem załamana.
Co teraz robić,zostawić i czekać aż się drzewo zregeneruje czy odpuścić , jakoś nie umiem sobie wyobrazić,że taki jednopienny okaz po złamaniu przewodnika jeszcze będzie wyglądał zgrabnie ...
bialydomek 15:53, 05 lip 2022


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 187
moj tez zaczoł trochę podsychać- ostatnie dni, zdecydowanie przez upały,
wody mało bo nie podlewam,
deszcz tez sporadycznie
może wkońcu dziś go trochę z nieba podleje

moj rosnie juz 4-5lat
zycie_na_rod... 16:22, 07 lip 2022

Dołączył: 22 maj 2019
Posty: 6
Dzień dobry,
Proszę o poradę w sprawie grujecznika w odmianie pendula. Zauważyłam dzisiaj na jego liściach zasychające końce liści. W ostatnich dniach było bardzo gorąco i czy to może być przyczyną czy to jednak jakaś choroba. Niestety nie mogę znaleźć podobnego przypadku w internecie. Z góry dziękuję za pomoc!
____________________
z Kasią Ci się upiecze
Tylko_Ona1 12:54, 08 lip 2022

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Według mnie słońce/upały.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies