Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum

Pokaż wątki Pokaż posty

Grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum

Tylko_Ona1 12:34, 28 cze 2021

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
ZbigniewG 15:20, 28 cze 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Wytnij całkowicie tę suchą gałąź ( przewodnik?) na gładko nie zostawiaj kikuta, zabezpiecz miejsce ciecia. Grujecznik może być jako krzak ale jeżeli chcesz to z najmocniejszej gałęzi zrób przewodnik wycinając/skracając pozostałe
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Tylko_Ona1 16:29, 28 cze 2021

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Dopytam, uciąć tylko suchy czubek, a czy gdzieś poniżej? Bo tutaj już byłby problem ponieważ ten egzemplarz był prowadzony na jednopienny i niestety od niego idą wszystkie gałęzie...a te spękania kory pojawiają się co jakiś czas przez całą jego długośc,aż do samego dołu.
ZbigniewG 20:26, 28 cze 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
wstaw zdjęcie całości tak żeby było widać co jest co bo na dolnym widać trzy gałęzie, środkowa to prawdopodobnie przewodnik(?)
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Tylko_Ona1 14:52, 29 cze 2021

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Tylko_Ona1 14:55, 29 cze 2021

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
Ciężko uchwycić bo drzewko jest już spore, ten środkowy to przewodnik który od góry jest całkiem suchy i ułamany, od niego idzie też parę suchych gałązek na różnej wysokości (nie tylko od samej góry)
Dodam że widoczne na zdjęciu spękania kory są mniej więcej w połowie wysokości drzewa, tam gdzie przewodnik puścił sporo żywych zdrowych gałęzi z lisciami.
ZbigniewG 16:41, 01 lip 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Żeby nie zagmatwać
-wycinaj przewodnik po kawałku aż pokaże się żywa tkanka,
-wytnij pozostałe suche gałązki,
-oceń co bardziej się kalkuluje czy z pierwszej od góry żywej gałązki na przewodniku zrobić nowy przewodnik czy też wybrać inną mocniejszą, w obu przypadkach dużo kombinacji i przycinania

Ja osobiście gdyby zależało mi na regularnym drzewku wybrałbym jedną z tych grubszych gałęzi ukształtował z niej przewodnik a resztę wyciął.
Drastyczne ale proste i skuteczne
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Tylko_Ona1 08:56, 19 lip 2021

Dołączył: 27 cze 2021
Posty: 32
ZbigniewG napisał(a)
Żeby nie zagmatwać
-wycinaj przewodnik po kawałku aż pokaże się żywa tkanka,
-wytnij pozostałe suche gałązki,
-oceń co bardziej się kalkuluje czy z pierwszej od góry żywej gałązki na przewodniku zrobić nowy przewodnik czy też wybrać inną mocniejszą, w obu przypadkach dużo kombinacji i przycinania

Ja osobiście gdyby zależało mi na regularnym drzewku wybrałbym jedną z tych grubszych gałęzi ukształtował z niej przewodnik a resztę wyciął.
Drastyczne ale proste i skuteczne


Dziękuję za odpowiedź. Byłam też ostatnio tam gdzie kupiłam drzewko,dowiedziałam się że to choroba grzybowa mam zrobić oprysk.
Swoją drogą lubiłam tą szkółkę do tego czasu... Sprzedali mi chorą roślinę, a kiedy zapytałam o rękojmię dostałam środek na oprysk za który i tak musiałam zapłacić!
Martka 09:54, 19 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
W kwietniu posadziłam grujecznika, do tej pory bardzo ładnie przyrósł, od kilku dni obserwuję od dołu podsychające listki. Co moze być przyczyną? Stanowisko słoneczne, gleba o odczynie zasadowym.


Roocika 11:23, 03 lis 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Czy ktoś się orientuje, czy zwykłemu grujecznikowi można "ogolić" nóżkę, żeby gałęzie zaczynały się wyżej, czy raczej będzie odpuszczał gałązki?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies