Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 21:21, 11 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpuśc sobie nawożenie po dosiewach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
opengrass 22:44, 11 paź 2021


Dołączył: 18 maj 2020
Posty: 20
Nawóz jesienny możesz dać przy założeniu, że pod pojęciem "jesienny" nazywasz taki który ma 0-5% azotu i dużo potasu czyli 15-30%.
A skoro dosiewałeś trawę to pamiętaj o codziennym zraszaniu do końca października.
LetsBegin44 10:27, 12 paź 2021

Dołączył: 11 paź 2021
Posty: 2
Dzięki za pomoc
Ogrodnik83x 18:14, 03 lut 2022

Dołączył: 14 mar 2017
Posty: 13
Przyszły w tym roku dość trudne czasy dla miłośników pięknych trawników!

Czym Państwo nawożą w tym roku swoje trawniki? Pytam ponieważ chciałem dziś zakupić nawóz do trawnika m.in.: saletrę wapniową aby na wiosnę zasilić trawnik i na później nawóz Pro-Complex z Yara.
W zeszłym roku płaciłem 39 zl za 25 kg dziś najtańszy kosztuje 95zł, jeśli chodzi o Pro-Complex to kosztował 87,90zł za 25kg a dzisiaj cena wynosi 130 zł!

Jestem przerażony cenami, ponieważ na sam trawnik trzeba wydać na start blisko 1000 zł . A gdzie kolejne nawożenia?

Czy mogą Państwo poradzić inne tańsze nawozy a równie skuteczne?
Gardenarium 10:22, 04 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mam tegorocznego rozeznania, szukaj po hurtowniach dla rolników. W sklepie zawsze będzie drożej. Ja mam zapas z zeszłego roku, a obecnych cen jeszcze nie znam. A co ja mam powiedzieć skoro u nas 5.000m2 trawnika?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katarzyna_kru 17:10, 10 lut 2022

Dołączył: 14 mar 2021
Posty: 16
Ogrodnik83x napisał(a)
Przyszły w tym roku dość trudne czasy dla miłośników pięknych trawników!

Czym Państwo nawożą w tym roku swoje trawniki? Pytam ponieważ chciałem dziś zakupić nawóz do trawnika m.in.: saletrę wapniową aby na wiosnę zasilić trawnik i na później nawóz Pro-Complex z Yara.
W zeszłym roku płaciłem 39 zl za 25 kg dziś najtańszy kosztuje 95zł, jeśli chodzi o Pro-Complex to kosztował 87,90zł za 25kg a dzisiaj cena wynosi 130 zł!

Jestem przerażony cenami, ponieważ na sam trawnik trzeba wydać na start blisko 1000 zł . A gdzie kolejne nawożenia?

Czy mogą Państwo poradzić inne tańsze nawozy a równie skuteczne?


Niedługo trawnik będzie tylko dla bogaczy. U mnie obornik (ale rozsądnie, żeby nie popalić trawy) i florahumus.
arhadus 10:31, 11 lut 2022

Dołączył: 17 maj 2021
Posty: 3
Witam,
w ubiegłbym roku założyłem trawnik wokół domu. Na początek chciałbym przedstawić kilka istotnych informacji:
- na podniesienie terenu została nawieziona ziemia, duża ilość -ponad 30cm. była to raczej ziemia piaszczysta - kopana chyba w okolicy lasu
- po wyrównaniu terenu bardzo skrupulatnie oczyściliśmy ziemię z kamieni i korzeni
- na miesiąc przed sianiem trawy cały teren został posypany wapnem w granulacie
- trawa była siana na początku maja, pierwsze 4 tygodnie po sianiu były dość obfite w opady, dzięki czemu trawa ładnie zeszła
- przy sianiu została zasilona nawozem (nie wiem jakim, gdyż trawę siał mi znajomy 'rolnik')
- w czerwcu dodatkowo nawiozłem ją mocznikiem, wtedy trawa wyglądała idealnie


- przez pierwsze tygodnie trawnik wyglądał pięknie, aż do czasu pierwszych upałów - ze względu na piaszczystą ziemię woda nie była w niej gromadzona
- starałem się podlewać co dwa dni z tego względu, że jeszcze nie mieszkaliśmy w domu i nie byłem tam codziennie
- w sierpniu trawnik już wyglądał słabo, ale ze względu na zbliżającą się jesień nawiozłem ją tylko polifoską

Na jesień wyglądał tak:


Teraz z dnia na dzień trawa wygląda coraz słabiej - wiem, że to nie jest okres wegetacji, ale martwię się, że cała moja praca pójdzie na marne.
Jak się przygotować do nadchodzącego sezonu?
Czym i kiedy nawieźć mój trawnik?

Dużo czytałem o mączce bazaltowej - co o niej sądzicie?
Chciałbym aby trawa się 'odrodziła' zanim jej miejsce przejmą chwasty.

Aktualnie trawa wygląda tak:


slaw2006 21:33, 14 lut 2022

Dołączył: 14 lut 2022
Posty: 3
Witam
Chciałbym prosić o wsparcie w określeniu nawożenia i pielęgnacji trawnika gdyż dawki chyba są niewystarczające a trawnik szału nie robi.

Trawnik z rolki, założony czerwiec 2020, mocno eksploatowany, nawadnianie automatyczne około 15-20min/sekcje co 2 dni wcześnie rano, w upały codziennie, zraszacze rotacyjne. powierzchnia 280m2

ROK 2021

zalecenia:


Przez cały ubiegłoroczny sezon poszło około: (w kg)

marzec
3,0 saletry amonowej
2,4 siarczanu potasu

kwiecień
<1,0 saletry amonowej
1,0 siarczanu potasu
4,0 yara mila comlpex

maj
4,0 yara mila comlpex
<1,0 saletry amonowej

czerwiec
3,0 yara mila comlpex
1,0 yara viking
3,5 siarczanu potasu

lipiec 1 tydz. mies.
6,0 saletry amonowej

lipiec ostatni tyd.mies.
2,0 yara mila comlpex
2,0 yara viking
2,5 saletry amonowej

koniec sierpnia
1,0 saletry amonowej
2,0 yara mila comlpex
2,0 yara viking
3,0 siarczanu potasu

Nawożenia jesiennego nie spisałem ale wysypany był jakiś nawóz jesienny do trawników z marketu.

Badania jakie dostałem teraz (luty 2022)

zalecenia


Zastanawia mnie fakt dlaczego pomimo nawożenia siarczanem potasu pH poszło w górę zamiast obniżyć się oraz niski stan azotu.?

Jak sprawnie i stosunkowo szybko obniżyć pH i jakie dawki nawożenia przyjąć skoro azot znika.
Może ktoś ze znawców poświęcić chwilę i zaradzić, bardzo dziękuję
zenio1719 22:09, 14 lut 2022

Dołączył: 01 lip 2021
Posty: 8
Witam,

Chciałbym prosić bardziej doświadczonych użytkowników forum, jeśli to możliwe, o pomoc w kilku kwestiach:
1. Jaką kolejność prac wykonać po zimie na trawniku dwuletnim i w którym momencie najlepiej je zacząć?
2. Jaki wertykulator/aerator wybrać do pow. 1500m2?
3. Jaki nawóz polecacie na wiosnę i w późniejszym okresie wegetacji? (gleba piaszczysta, przepuszczająca wodę).

Z góry dziękuję za pomoc.
Gardenarium 21:48, 15 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Niskie koszenie]
2. Wertykulacja i wygrabienie
3. Posypanie ziemią do trawników i ewentualne dosiewki
4. Nawóz na start
5. Moment zaczęcia prac - termin kwitnienia forsycji
6. Nawóz wieloskładnikowy do trawników (w żadnym wypadku nie długoterminowy) Żadne tam na 100 dni czy podobne.

Jaki wertykulator z dobrym silnikiem, a najlepiej wypożyczyć.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies