Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

ewaogrodek 10:57, 20 maj 2021

Dołączył: 29 kwi 2021
Posty: 4
Sypnęłam trawnik saletrą wapniowo amonową 29 kwietnia. Trawnik wygląda dużo lepiej. Mimo używania siewnika ręcznego tam gdzie sypnęłam trochę mniej mam łaty Czy mogę w sobotę ponowić nawożenie saletrą? czy czekać przepisowe 30 dni. Będzie 22, ale mocno padało i myślę, że część nawozu została wypłukana. Nie chciałabym spalić.
mark_ 11:34, 20 maj 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
krzysztofszykowny napisał(a)
Ja nawożę tak co 3-4 tygodnie ale zdażą się i co 5 tygodni. Sam zobaczysz kiedy trawa potrzebuje jedzenia. Ja nawożę, podlewam i kosze co 3-4 dni. Pozwalam jej trochę podrosnąć bo po pierwsze dłużej trzyma wilgoć w glebie a po drugie (moim zdaniem) bardziej się zagęszcza.


Stosuję identyczny cykl z bardzo dobrym rezultatem.

ewaogrodek napisał(a)
Sypnęłam trawnik saletrą wapniowo amonową 29 kwietnia. Trawnik wygląda dużo lepiej. Mimo używania siewnika ręcznego tam gdzie sypnęłam trochę mniej mam łaty Czy mogę w sobotę ponowić nawożenie saletrą? czy czekać przepisowe 30 dni. Będzie 22, ale mocno padało i myślę, że część nawozu została wypłukana. Nie chciałabym spalić.


Osobiście sypnąłbym coś bardziej zbilansowanego (z mniejszą ilością azotu) siewnikiem na całość i dodatkowo minimalnie więcej na pominięte wcześniej plamy.

Brix0n 13:14, 20 maj 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
A kiedy sypiecie saletrę na stary tzn koniec marca początek kwietnia?
ewaogrodek 14:29, 20 maj 2021

Dołączył: 29 kwi 2021
Posty: 4
mark_ napisał(a)


Stosuję identyczny cykl z bardzo dobrym rezultatem.



Osobiście sypnąłbym coś bardziej zbilansowanego (z mniejszą ilością azotu) siewnikiem na całość i dodatkowo minimalnie więcej na pominięte wcześniej plamy



Ok, dziękuję - mniej azotu, żeby nie rosła jak szalona?

Jakieś propozycje co do nawozu? Do poprzedniego trawnika używałam głównie 100 dniowych, ale czytam tutaj, że lepiej krótko działające.

I od razu się przyznam - w miniony weekend robiłam dosiewki - jeszcze nie wzchodzą, a wczoraj potraktowałam kończynę Starane trawniki.

Czym teraz sypnąć koło soboty- niedzieli (wtedy mogę podlać, żeby dać szansę Starane) żeby nie wykończyć zasianej trawy?
mark_ 12:26, 21 maj 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
ewaogrodek napisał(a)


Ok, dziękuję - mniej azotu, żeby nie rosła jak szalona?

Jakieś propozycje co do nawozu? Do poprzedniego trawnika używałam głównie 100 dniowych, ale czytam tutaj, że lepiej krótko działające.

I od razu się przyznam - w miniony weekend robiłam dosiewki - jeszcze nie wzchodzą, a wczoraj potraktowałam kończynę Starane trawniki.

Czym teraz sypnąć koło soboty- niedzieli (wtedy mogę podlać, żeby dać szansę Starane) żeby nie wykończyć zasianej trawy?



W moim przypadku nawozy długo działające nie sprawdzają się. Tutaj na forum bardzo często poleca się nawozy yara mila complex, yara vila do trawy. Sam takie stosuje z dobrym skutkiem. Na moim trawniku nie do końca założonym zgodnie ze sztuką na mało urodzajnej ziemi sprawdza się bardzo dobrze.

Mniej azotu w związku z tym, że nie tylko on jest roślinie potrzebny. Duże dawki są wskazane na początku sezonu marzec/kwiecień. Później warto stosować nawozy, które zawierają więcej innych potrzebnych składników.

Środki na rośliny dwuliścienne mogą zniszczyć młodą trawę, na forum doradza się, żeby używać ich co najmniej na rocznym trawniku.
damianw91 13:10, 23 maj 2021

Dołączył: 14 maj 2021
Posty: 13
krzysztofszykowny napisał(a)
Ja nawożę tak co 3-4 tygodnie ale zdażą się i co 5 tygodni. Sam zobaczysz kiedy trawa potrzebuje jedzenia. Ja nawożę, podlewam i kosze co 3-4 dni. Pozwalam jej trochę podrosnąć bo po pierwsze dłużej trzyma wilgoć w glebie a po drugie (moim zdaniem) bardziej się zagęszcza.


Ok, juz wszystko wiem. Ale kolejność stosujesz taką w przypadku nawożenia:
1. Koszenie trawnika
2. Nawożenie po skoszeniu
3. Podlewanie
?
krzysztofszy... 21:12, 23 maj 2021


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Tak, tak właśnie robię. Jeśli jest pewność, że będzie padać to nawożę przed deszczem i wtedy nie muszę podlewać.
waldek727 01:36, 26 maj 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
2 kg Polifoska start / 100 m2 / miesiąc
0,8 kg mocznik /100 m2 / miesiąc
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
damianw91 08:47, 26 maj 2021

Dołączył: 14 maj 2021
Posty: 13
A po zimie, po koszeniu, wertykulacji/aeracji, pierwszym nawozem jest saletra wapniowa lub amonowa tak, żeby trawa ruszyła. W jakiej dawce ją stosować na
... kg/100 m2?
Spotkałem się z wieloma opiniami, że 1,5 kg/100 m2.
ceikam 15:14, 26 maj 2021

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
waldek727 napisał(a)
2 kg Polifoska start / 100 m2 / miesiąc
0,8 kg mocznik /100 m2 / miesiąc


Waldku,rozumiem że takie dawki zalecasz co miesiąc? Pytam ponieważ starałem się co ok. miesiąc na zmianę sypać raz saletrę amonową, raz NPK (w podobnych dawkach jak sugerujesz). Zauważam jednak, że gdy zbliżam się do terminu nawożenia trawnik wygląda już na "głodny". Spróbuję zatem zrobić tak, jak podajesz. I tu pytanie: czy zamiast mocznika mogę użyć saletry amonowej? Wiem, że mocznik ma więcej azotu, ale działa wolniej.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies