Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

waldek727 02:57, 27 maj 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ja niczego nie sugeruję. Te dawki które podałem wyliczone są w/g średniego zapotrzebowania trawnika na poszczególne pierwiastki w skali miesiąca, przy czym azot jest podany w maksymalnej dawce tzn. 0,6 kg N / 100 m2.
Mocznik ze względu na amidową formę azotu jest najlepszym nawozem do trawników spośród wszystkich nawozów. Nie polecam stosowania nawozów saletrzanych. Nawozy te zarówno szybko są wchłaniane przez włośniki korzeniowe traw jak i szybko są wymywane wgłąb profilu glebowego. Po uzupełnieniu w glebie fosforu, potasu, magnezu, siarki i mikroelementów od czerwca można zacząć stosować nawozy Compo Expert, czyli Blaukorn Suprem 2,8 kg / 100 m2 / miesiąc lub N-max 2,5 kg / 100 m2 / miesiąc.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
damianw91 07:43, 27 maj 2021

Dołączył: 14 maj 2021
Posty: 13
waldek727 napisał(a)
Ja niczego nie sugeruję. Te dawki które podałem wyliczone są w/g średniego zapotrzebowania trawnika na poszczególne pierwiastki w skali miesiąca, przy czym azot jest podany w maksymalnej dawce tzn. 0,6 kg N / 100 m2.
Mocznik ze względu na amidową formę azotu jest najlepszym nawozem do trawników spośród wszystkich nawozów. Nie polecam stosowania nawozów saletrzanych. Nawozy te zarówno szybko są wchłaniane przez włośniki korzeniowe traw jak i szybko są wymywane wgłąb profilu glebowego. Po uzupełnieniu w glebie fosforu, potasu, magnezu, siarki i mikroelementów od czerwca można zacząć stosować nawozy Compo Expert, czyli Blaukorn Suprem 2,8 kg / 100 m2 / miesiąc lub N-max 2,5 kg / 100 m2 / miesiąc.


Rozumiem, że mocznik jest jako "wspomagacz" po zimie żeby trawnik szybciej ruszył i stosuje się go tylko raz ze względu na dużą zawartość azotu, a następnie potem już sam nawóz wieloskładnikowy?

Pytam ponieważ prawie każdy producent mocznika, w opisie nawozu podaje żeby nie mieszać go z innymi nawozami azotowymi.
ceikam 11:10, 27 maj 2021

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
waldek727 napisał(a)

Mocznik ze względu na amidową formę azotu jest najlepszym nawozem do trawników spośród wszystkich nawozów. Nie polecam stosowania nawozów saletrzanych. Nawozy te zarówno szybko są wchłaniane


Dziękuję za odpowiedź.
Do tej pory nie stosowałem mocznika, bo naczytałem się o jego (zbyt??) wolnym działaniu i o stratach amoniaku do atmosfery, zwłaszcza przy niedoborze wody. Poszedłem w saletrę kierując się obecnością formy amonowej i azotanowej, co (przynajmniej w teorii) również ma zapewnić rozłożenie wchłaniania w czasie i zmniejszenie wymywania. Oczywiście pamiętam o pozostałych niezbędnych składnikach, które jak pisałem staram się dostarczać innymi nawozami.
ByQ 10:26, 29 maj 2021

Dołączył: 29 maj 2021
Posty: 3
Witam. Po jakim czasie można nawozić nowy trawnik? Przed siewem niestety nie sypnąłem żadnego nawozu. Trawnik zasilany był 11 maja. Kupiłem nawóz Yara Mila Complex.

Trawnik wygląda jak na zdjęciach



damianw91 20:41, 29 maj 2021

Dołączył: 14 maj 2021
Posty: 13
ByQ napisał(a)
Witam. Po jakim czasie można nawozić nowy trawnik? Przed siewem niestety nie sypnąłem żadnego nawozu. Trawnik zasilany był 11 maja. Kupiłem nawóz Yara Mila Complex.

Trawnik wygląda jak na zdjęciach





Wyżej tez właśnie o to pytałem bo zakladalem trawnik dzień po Tobie, 12 maja dostałem odpowiedź ze po 6 tyg od siewu albo po trzecim koszeniu
ByQ 12:01, 30 maj 2021

Dołączył: 29 maj 2021
Posty: 3
damianw91 napisał(a)


Wyżej tez właśnie o to pytałem bo zakladalem trawnik dzień po Tobie, 12 maja dostałem odpowiedź ze po 6 tyg od siewu albo po trzecim koszeniu


Racja widzę te posty

Dzięki
damianw91 15:40, 30 maj 2021

Dołączył: 14 maj 2021
Posty: 13
ByQ napisał(a)


Racja widzę te posty

Dzięki

Bedziesz robić dosiewki po koszeniu w tych miejscach gdzie mniejsza trawa wyszla?
ByQ 20:54, 30 maj 2021

Dołączył: 29 maj 2021
Posty: 3
damianw91 napisał(a)

Bedziesz robić dosiewki po koszeniu w tych miejscach gdzie mniejsza trawa wyszla?


Jak będą gołe placki to pewnie tak ale dam jej się najpierw rozkrzewić. Na zdjęciach wygląda gorzej niż na żywo. Tam gdzie na zdjęciach widoczne są placki w rzeczywistości jest trawa tylko mniejsza i mniej widoczna. Póki co ma max 2 źdźbła więc muslę że jak się rozkrzewi będzie ok.
Brix0n 17:20, 05 cze 2021

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
ByQ napisał(a)


Jak będą gołe placki to pewnie tak ale dam jej się najpierw rozkrzewić. Na zdjęciach wygląda gorzej niż na żywo. Tam gdzie na zdjęciach widoczne są placki w rzeczywistości jest trawa tylko mniejsza i mniej widoczna. Póki co ma max 2 źdźbła więc muslę że jak się rozkrzewi będzie ok.

Spokojnie u mnie jest podobnie czekaj, trzeba czasu.
zenio1719 15:51, 05 lip 2021

Dołączył: 01 lip 2021
Posty: 8
Witam,

jaki zastosowalibyście nawóz dla trawnika na glebie łatwo przepuszczającej wode?

Chodzi mi o taki nawóz który pomoże w jak największym stopniu zatrzymać wode w glebie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies