Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje zmagania ogrodowe

Welka
Dsc 0691

Dołączył: 25 maj 2012
Skąd: okolice Olsztyna
Posty: 3772
Dodany 12:52, 16 lip 2012
Witam wszystkich w moim małym ogrodowym świecie. Z racji mojego wykonywanego zawodu (jestem nauczycielką) lubię mówić, a że teraz przez wakacje nie mam do kogo, więc będę mówić dużo do Was.

Co mogę powiedzieć o sobie?

Mieszkam sobie w cudownej (naprawdę cudownej) wioseczce pod Olsztynem. Z mężem podjęliśmy decyzję o budowie tu domu. Zmagania na mojej gliniastej górce rozpoczęliśmy w 2008 roku, gdy byłam w pierwszej ciąży. W grudniu 2009 roku wprowadziliśmy się już z córcią Kingą do naszego częściowo wykończonego domu (całkowite wykończenie nas wykończy ). Latem 2010 roku odgrodziliśmy się z jednej strony od sąsiadów i zaczęło się wyznaczanie miejsca w ogrodzie, nawieźliśmy ziemi, żeby cokolwiek urosło. Szczęśliwie okazało się też, że do córci dołączy braciszek albo siostrzyczka, a że ciąża nie przebiegała prawidłowo musiałam wystopować i cały sierpień leżałam. We wrześniu wróciłam do pracy, ale musiałam się oszczędzać i nie mogłam nic robić w ogrodzie. Nakradłam parę skalniaków od mamy, kupiłam ukochaną jukę i klona palmowego, trochę tulipanów i krokusów i tyle. Klon palmowy przeżył zimę, natomiast nie przeżył wiosennych wiatrów. Wiosną 2011 roku oprócz pierwszych kwiatków pojawił się też Karolek. Synek jest dzieckiem wymagającym ciągłej uwagi, więc trochę mnie ogranicza w pracach ogrodowych, za to córcia miłość do roślinek ma po mamie. Mąż jest superpracusiem, realizuje wszystkie moje pomysły (nie tylko ogrodowe, ale również te domowe) i jakoś wspólnie tworzymy nasza przestrzeń.

Skąd taki tytuł?

Forum czytam już od jakiegoś czasu, znam doskonale większość Waszych ogrodów, nie zawsze zostawiam wpis, ale najczęściej mam mało czasu. Jestem pod wielkim wrażeniem patrząc na ogród Szefowej, zmiany u Sebka, rh u Bogdzi, roślinność u Monteverde i nie starczyłoby mi czasu na wymienieniu wszystkich cudowności. Czytałam o różnych stylach w ogrodzie, o sadzeniu plamami, wyborze grup roślin, o żwirkach, o kancikach, o roślinach wyższych i niższych, wiśni umbro coś tam, ograniczaniu się do kilku kolorów itp. Wszystko rozumiem, ale swój ogród traktuję jako odskocznię od pracy. W pracy jestem staranna, dokładna, zaplanowana i dobrze zorganizowana, tam mam zasady, których nie łamię i musze mieć miejsce, w którym jest trochę nieładu i koloru jako oderwania od często szarej rzeczywistości. Dlatego nie mam kancików, „plam”, kulek bukszpanowych (choć kanciki i kule mi się podobają). W którym wątku, ktoś określił, ze nagromadzenie różnych gatunków i kolorów wprowadza chaos i tak jest u mnie. Początkowo miałam dać taki tytuł wątku: „Ogarnianie chaosu”, bo i w szkole chaos, w domu chaos i w ogrodzie też, a ja to wszystko muszę ogarniać. Jednak zostałam przy nieogrodowiskowym ogrodzie, bo choć wiem że komuś może wydawać się to wszystko przypadkowe, ale nie chcę tu nic zmieniać, bo taki ogród kocham. Jedyne co mam po ogrodowiskowemu to miłość do żurawek, choć te w sumie mam tylko w różnych odmianach Wiele rzeczy mam jeszcze niewykończone, nie mam z przodu ogrodzenie, z jednej strony domu nie mamy nawiezionej ziemi, błyszczy się tylko glina, więc będziecie też świadkami jak zmienia się moje otoczenie.

Po co więc pcham się na Ogrodowisko?

Pokochałam to miejsce, codziennie sprawdzam co nowego u Was. Lubię spacerować po czyichś bardziej ułożonych ogrodach, lubię podpatrywać czyjeś pomysły, wiele rozwiązań jest bardziej praktycznych niż moje pomysły. Liczę też na Waszą pomoc przy pielęgnacji roślin. Nie znam się na tym za dobrze, czasami nie wiem co okryć, co wykopać, co przyciąć i tu mam nadzieję że mi pomożecie .
Zdjęcia mam jakieś pojedyncze (jedyną zasadą panująca w moim ogrodzie jest brak chwastu, niestety zdjęcie tego nie potwierdza, ale chwilowo nie mam innego), to jakieś sprzed tygodnia, nie ma całości, postaram się to nadrobić wieczorem.

Do zobaczenia.
____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
Jabeska
S 200x200

Dołączył: 15 mar 2012
Skąd: okolice Bielska-Białej
Posty: 663
Dodany 14:06, 16 lip 2012
No to witaj i pokazuj wszystkie zmiany, bo bardzo to lubimy.
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Moniika
Image

Dołączył: 04 gru 2010
Skąd: Trójmiasto
Posty: 2778
Dodany 18:08, 16 lip 2012
Witaj ! Dużą działke masz chyba , tak wygląda na zdjęciu, trawka ładna, rabatka już zaczęta!! Więcej fotek proszę bo ciekawa jestem Pozdrawiam M
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Welka
Dsc 0691

Dołączył: 25 maj 2012
Skąd: okolice Olsztyna
Posty: 3772
Dodany 18:32, 16 lip 2012
Witam, dzieciaki zajęły się sobą, więc mam chwilkę.
Działka ma 9 arów, chciałam większą, ale niestety nie było (a moze nas nie było stać), kształt ma dość dziwny (taki niby pięciokąt), z trzech stron jesteśmy ogrodzeni, został cały przód do zrobienia, ale to chyba w przyszłym roku. Duzo rzeczy ma charakter tymczasowy, polbruk przed wejsciem miał byc poprawiany i tak lezy już sobie 2 rok, ale doczeka się pod koniec wakacji zmiany (musimy wymurować na nowo murek do garażu, bo ten jest źle zrobiony, więc cześc roślin też będę musiała wykopać)
Kilka zdjęć z początków:
Dół jak dół

Po 4 czy 5 miesiącach


drzewa z lewej strony już nie ma, okazało się że rosło na drodzewejście do domu

____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
Welka
Dsc 0691

Dołączył: 25 maj 2012
Skąd: okolice Olsztyna
Posty: 3772
Dodany 18:40, 16 lip 2012
Większość zdjeć bedzie z moją Kinią, te ostatnie już z Karolkiem, część niewyraźna, bo robiona komórką
Bałagan z lewej strony nadal jest, nawet większy, bo leżą tam jeszcze stare okna, z których za rok będzie szklarnia.

Po obfitych deszczach wszystko spływa z drogi do nas, tu jeszcze przed nawiezieniem ziemi
____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
Welka
Dsc 0691

Dołączył: 25 maj 2012
Skąd: okolice Olsztyna
Posty: 3772
Dodany 18:49, 16 lip 2012
To samo miejsce co na ostatni zdjęciu już jest zagospodarowe: na końcu rosną warzywa, jest coś ala kompostownik, huśtawka dla dzieci, domek ze zjeżdżalnią wykonany przez M., piaskownica
(widać jak wcześniej były ułożone cegły, ale źle się kosiło i M je wkopał - trochę po zimie się rozpadły, ale to też ma swój urok)
to jakieś wcześniejsze, tylko z wyznaczonym miejscem


i w zeszłym roku____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
Juzia
4

Dołączył: 09 gru 2011
Skąd: Mazury
Posty: 34914
Dodany 21:43, 16 lip 2012
Witam sąsiadkę
____________________
W Kruklandii :)
kaisog1
 mg 6729

Dołączył: 14 lut 2011
Skąd: Warszawa/Kubusiowo
Posty: 13110
Dodany 21:45, 16 lip 2012
I ja witam Sąsiadkę
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Welka
Dsc 0691

Dołączył: 25 maj 2012
Skąd: okolice Olsztyna
Posty: 3772
Dodany 21:51, 16 lip 2012 , edytowany o 21:52, 16 lip 2012
Witam, na przykładzie Twoich rabat przy wykuszu pokazywałam mojemu M co ma robić (jeszcze nie dokończył).
Szkoda, że nie bliższe sąsiadki, bo chętnie pospacerowałabym po Twoim ogrodzie w rzeczywistości
Kubusiowo chyba mam ciut bliżej
____________________
Ewelina Moje zmagania ogrodowe
Gardenarium
Img 9105 003

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 75125
Dodany 21:56, 16 lip 2012
Witaj na Ogrodowisku. Rozumiem Twój nieogrodowiskowy ogród

Ciekawa jestem dalszego ciągu opowieści lub zdjęć. Pokaż też dzieła męża - pracusia Czyżby plac zabaw dla dzieci?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies