Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Walczę z ogrodem :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Walczę z ogrodem :)

ivo 21:06, 24 lip 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
Chętnie zobaczę jak teraz po deszczach wyglądaja twoje trzcinniki bo moje całe w rdzy a mam ich ze 150 sztuk.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
ivo 21:08, 24 lip 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
Zastanawia mnie tylko czy jak będę pryskać systematycznie to uda mi się uniknąć tej rdzy . Co prawda w tym roku pryskałam ze 3-4 razy topsinem a dziewczyny pisały ż eza słaby. Spróbuję na nastepny rok tych oprysków polecanych i zobaczymy.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
mirela 07:39, 25 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
ivo napisał(a)
Chętnie zobaczę jak teraz po deszczach wyglądaja twoje trzcinniki bo moje całe w rdzy a mam ich ze 150 sztuk.


Prosze bardzo, własnie wczoraj zrobiłam kilka zdjęć:





Pryskałam Zato i Topsinem. Jak zaczęło tak mocno i długo u nas padać - niestety nie dałam rady zrobić oprysku. A wiem, ze rdza sie nie zmniejszy - liście już zaatakowane będą rdzawe, co najwyżej nowe będą czyste. Ale ja osobiście nie chcę stosować tyle chemii u siebie w ogrodzie. Rozumiem raz, dwa razy do roku czymś prysnąć (np. na chwasty w trawniku, na zdobniczkę bukową itd ) - ale tylko wtedy gdy widać efekty.
Rozmawiałam z Martinem z Albamary, panem Smalem (to jest prawdziwy guru od traw - polecam zadzwonić do niego - uwielbia godzinami przez telefon o trawach rozmawiać, dzieli się wiedzą - wspaniały człowiek). I nie mam złudzeń - u mnie one nie mają szans. Mam już następcę - wywalam wszystko jesienią, definitywnie.No... kilka krzaczków mam jeszcze ale na wzniesieniu, na takim wale. Liczę, ze tam będzie przewiew i MOŻE uda mi się choć na chwilę cieszyć ich pięknymi kłosami. Bo trawa jest piękna, bezapelacyjnie !!!
____________________
Walczę z ogrodem...
mirela 07:44, 25 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
I żeby nie było tak ponuro:







____________________
Walczę z ogrodem...
nawigatorka 08:09, 25 lip 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Twoje trzcinniki przyznam jakis pokroj dziwny maja. One od zawsze są takie fontannowe? Bo rdza to jedno ale wydaje mi się ze one w dużej mierze są połamane? A nawozisz je?
Ja zauwazylam tez ze gdy Trzcinnik zakwita to luscie zaczynaja mu stopniowo zasycha. Tak naturalnie.
Pana trawkę znam osobiście. U niego kupowałam pierwsze trawy choc nie akurat trzcinniki. Wiedzę ma ale przyznam ze w sprzedaży nie zawsze stosuje najuczciwsze metody do czego sam mi sie przyznał.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
mirela 08:33, 25 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
nawigatorka napisał(a)
Twoje trzcinniki przyznam jakis pokroj dziwny maja. One od zawsze są takie fontannowe? Bo rdza to jedno ale wydaje mi się ze one w dużej mierze są połamane? A nawozisz je?
Ja zauwazylam tez ze gdy Trzcinnik zakwita to luscie zaczynaja mu stopniowo zasycha. Tak naturalnie.
Pana trawkę znam osobiście. U niego kupowałam pierwsze trawy choc nie akurat trzcinniki. Wiedzę ma ale przyznam ze w sprzedaży nie zawsze stosuje najuczciwsze metody do czego sam mi sie przyznał.


nie, traw nie nawożę żadnych . Im więcej rdzy tym roślina widzę słabsza i tak się właśnie "kładzie" . Początkowo jak rdzy było trochę to stały pięknie. Jak rdza się tak rozprzestrzeni to niestety rośliny nikną w oczach. I bzdurą jest, że rdza w niczym nie przeszkadza. Ewidentnie u mnie iwdać, że jak się rozprzestrzeni to roślina ginie.

zdjecia z 4 czerwca:




____________________
Walczę z ogrodem...
mirela 08:36, 25 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
nawigatorka napisał(a)

Pana trawkę znam osobiście. U niego kupowałam pierwsze trawy choc nie akurat trzcinniki. Wiedzę ma ale przyznam ze w sprzedaży nie zawsze stosuje najuczciwsze metody do czego sam mi sie przyznał.

to dziwne.. ja u niego nie kupiłam ... nic . Nie naciąga na zakupy. Słuzy radą, strzela fotki swoich dorosłych kęp, choć wie, ze to tylko luźna rozmowa. Przegadałam z nim tyle, że aż mi głupio następny zakup zrobię u niego, dla mnie to bez różnicy skąd kupuję, ceny zbliżone i tak.
____________________
Walczę z ogrodem...
Toszka 10:17, 25 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na rdzę Topsin nie działa. Trzeba sięgnąć po specjalistyczne rolnicze środki na rdzę zbóż. I pryska się od wiosny tak by choroba/grzyb nie rozprzestrzeniła się, bo atakuje już w fazie wschodu. Jest tylko mało widoczna lecz na powierzchni chorych tkanek już powstają nieliczne ujścia piknidiów, czyli organów, w których powstają konidia tego patogenu. W czasie deszczu lub zraszania roślin wydostają się na zewnątrz, stanowiące źródło infekcji, zarodniki konidialne, które przenoszone są na sąsiednie rośliny wraz z kroplami wody lub za pośrednictwem owadów. Czyli po babsku mówiąc już w fazie pierwszego wschodu części zielonej z porażonych resztek po poprzednim sezonie zaczyna namnażać się grzyb. Niewidoczny, bo jeszcze mały, ale z czasem szybko "rozsiewa się" na inne zdrowe części zielone.
Nośnikiem rdzy traw/zbóż są berberysy, mahonia i pokrzywa. Jesli w promieniu kilkuset metrów rosną to nie ma siły, zarodniki patogenu roznoszone są z wiatrem
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mirela 11:06, 25 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
dziękuję bardzo Toszko za wyjasnienie. Tak, ja pryskałam jeszcze jak nie było żadnych objawów. Myślałam, ze prewencyjnie coś to da. No niestety. JA poległam .
A tak z ciekawości - jakie to środki ? Mam u mnie na wsi taki rolniczy sklep, gdzie własnie pobliscy rolnicy się zaopatrują, i w tym sklepie mówiono mi, ze rolnicy stosują topsin na redz e zbóż
____________________
Walczę z ogrodem...
Toszka 12:26, 25 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
poczytaj więcej. U Polinki była dyskusja z Mazanem o rdzy. Zapytaj jej.
środki to np. Seguris Opti lub Fandango

I dodam, że jesli w okolicy panuje żółta lub brunatna rdza zbóz, to u ciebie będzie to walka z wiatrakami
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies