Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Nelumbo - lotos

Pokaż wątki Pokaż posty

Nelumbo - lotos

Mariusz 21:33, 19 lis 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Czas na zamówienia lotosów w ogrodach wodnych. Wysyłki realizują końcem zimy, dopiero po ustąpieniu mrozów. Ważne, aby kłącza lotosów posadzić na przełomie marca z kwietniem, wówczas latem doczekamy się kwiatów.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
draglukasz 17:56, 14 gru 2013

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
Witam po dłuższej przerwie.
Niestety moje lotosy zaczynają powoli ginąć

Już chyba ze cztery lotosy zgniły całkiem. Coraz mniej tych liści... Gniją nawet jeszcze nierozwinięte liście
Może czas dostarczyć CO2?
jż kilkakrotnie pryskałem bioseptem, wymieniałem wode...

Mariusz mistrzu co robić?













____________________
Mariusz 06:29, 16 gru 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Masz w zasadzie dwa wyjścia:
- daj mu odpocząć - spuść wodę, wyjmij kłącza (bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić, bo takie zaraz gnije), poturlaj w kaptanie (w proszku) i przetrzymaj do końca marca w wilgotnym sterylnym piachu albo torfie. Wczesną wiosną posadź w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o świetle dziennym
- na ile możesz daj im obecnie światła dziennego
Nie zrażaj się, ja jakbym zliczył swoje porażki (zanim roślina złapie klimat), to mógłbym otworzyć forum porażek i błędów, gdzie tematu by nie zabrakło , tak więc do przodu, nie muszę Ci już chyba tłumaczyć o cudzie siewu wiosennego - staraj się siać w marcu, bo jesteś w stanie zapewnić wzrastającym lotosom to co najważniejsze, czyli dzienne światło.

Wiosenny siew możesz zrobić w słoiku, a potem z niego (kwiecień) bezpośrednio przesadzasz do kastry. Taki słoik na parapecie nie zajmuje dużo miejsca.
Nie wchodzą mi zdjęcia, może później uda się wstawić.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 08:22, 16 gru 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
U mnie tęż wiosną w domu pojawiały się podobne objawy na liściach, tylko pora roku była inna i gdy lotos wygladał gorzej wystawiłem go na balkon i już nowe liście wygladały duzo lepiej.
Obecnie nawet nie wiem co sie z nim dzieje liście zaschły wodę odlałem i w wilgotnej ziemi jest w piwnicy ale nie poruszałem kłaczy bałem się uszkodzić i są w tej ziemi co rosły, może coś dotrwa do marca.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 19:08, 16 gru 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
przemekg napisał(a)
U mnie tęż wiosną w domu pojawiały się podobne objawy na liściach, tylko pora roku była inna i gdy lotos wygladał gorzej wystawiłem go na balkon i już nowe liście wygladały duzo lepiej.

Jest to grzybowa plamistość liści, nic złego w wymiarze krótkotrwałym, po prostu zrywamy liście, pryskamy biopreparatem, i to w zasadzie tyle. Jeśli jednak choroba nasila się, to znak, że roślina ma nieodpowiednie warunki i czas na ich zmianę. Przetrzymywanie wegetacji w takich skrajnych warunkach, doprowadzi do zgnilizny kłącza, co jest nieodwracalne – roślina pada i już.

Kiełkujący lotos, uprawa zeszłoroczna - koniec marca. Lotos umieszczony jest na parapecie, w słoiku, w którym należy często wymienić wodę.



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 19:30, 16 gru 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Wtedy nawet niczym nie przyskałałem, samo przeszło, ale to był maj.
____________________
U Przemka w ogrodzie
draglukasz 20:42, 16 gru 2013

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
Dzięki Panowie za rady.
Ogólnie to kiedyś wymieniałem wode. Liści było tylke że prawie pokrywały w całości lustro wody. Chciałem usunąć przegniłe łodygi i jakimś sposobem przez nieuwagę połamałem kilka zdrowych- prawdopodobnie były to jedyne tych co już zgniły... :/
Światło jest około 15 godzin dziennie i to mega jasne i mega białe (zimna biel). Tempreatura około 26st.
Te co mam w akwarium zostawię- trudno... co ma być to będzie- na wiosnę wysiewam nowe. Mam jeszcze sporo nasion.


____________________
Mariusz 19:30, 15 sty 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 19:30, 15 sty 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
draglukasz 12:02, 20 sty 2014

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
wielki szacun Piękne okazy. Widać że fachowiec hodował
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies