Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Nelumbo - lotos

Pokaż wątki Pokaż posty

Nelumbo - lotos

Mariusz 19:22, 28 wrz 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Lotosy pozostaną w oczku do pierwszych przymrozków, potem zostaną wniesione do zimnego pomieszczenia - 0 - 2 stopnie. Zanim jednak do niego trafią, należy ściąć liście a podłoże zdezynfekować/opryskać Bioseptem. Lotosy zimują w mokrej ziemi bez wody.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 19:42, 28 wrz 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Mariusz napisał(a)
To dużo kwiatów jak na jeden pojemnik , tak więc widać, że lotos żółty najlepiej nadaje się do uprawy w naszych warunkach. Orzechodajny dał mi 4 kwiaty, a jeden z nich nadal jest w pąku, raczej już się nie rozwinie.
Ale zachwyca ten, daje sporo kwiatów.






Piękny

Pomieszczenie 0-2 stopnie........ grrrrrr ... zaczynamy schody.... a 10-12?????
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 19:50, 28 wrz 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Miejsce mam, tak wiec problem żaden , jeśli tylko masz problem z przetrzymaniem go zimą. Jest jeszcze jedno "ale" , uprawiam lotosy dopiero trzeci sezon i nigdy nie próbowałem trzymać ich zimą w wyższej temperaturze jak ok. 2 stopni, czyli całkiem realne, że świetnie przezimuje i w dwunastu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
draglukasz 17:46, 13 paź 2013

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
Witam!
od około 1,5 miesiąca zająłem się hodowlą lotosów z nasion po przeczytaniu tutaj na forum doszedłem do wniosku że warto spróbować fajnie by było mieć go w oczku.
Zrobiłem w szawce małe arboretum wstawiłem akwarium wraz z grzałką (temp ustawiona na 26st.). Jak ziemie dałem ziemię z ogródka + ziemia kwiatowa + glina + obornik w małej ilości.
Na to przepłukany piasek żółty.
Oświetlenie 650lm x 3 sztuki (ledowe) 6000K. Świeci się od 6.00 rano do około 22.00
Roślinki fajnie rosną ale zauważyłem u jednej że na liściach zaczynają się robić ciemne plamy... od czasu do czasu wpuszczam do wody uniwersalny nawóz dla roślin wodnych i akwariowych "CLASSIC" aqua art.

Co może być przyczyną zabarwienie liści? liście mają ponad miesiąc.




____________________
Mariusz 18:58, 13 paź 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ale laboratorium , przede wszystkim proszę Cię o systematyczne relacje na Ogrodowisku, bo niesamowicie ciekawie Twoja uprawa wygląda.
Drobne zmiany na liściach wskazują na grzybową plamistość liści - drobne brunatne plamki zaczynają się powiększać i gnić, wypadają brzegi liścia i dziury. W akwarium jest ciepło i wilgotno, co sprzyja tej chorobie. Nie widzę czy Twoje lotosy mają młode zawiązki liści, bo jeśli tak, to usuń te chore. Dwukrotnie co 7 dni opryskaj bioseptem active (10ml/10l wody), jest to biopreparat.
Powodzenia, na marginesie - lepiej siać w lutym, wówczas do jesieni masz wykształcone kłącza, które zimujesz w wilgotnym piachu i chłodnym pomieszczeniu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
draglukasz 19:28, 13 paź 2013

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
Mariusz dzięki za odpowiedź.
Troche mnie uspokoiłeś
Lotosy mają młode liście więc usunę te chore. Kiedyś już jednego usunąłem. Na luty też mam kilka odłożonych ziarenek Rozumiem że w przyszłym roku nie ma co liczyć na zakwit? Byłem w Bolestraszycach w tym roku i strasznie ładne te Wasze

Ogólnie to wykorzystałem do oświetlenia zasilanie z baterii słonecznych, które w okresie letnim służą do zasilania pompy i filtra w oczku. Głębokość wody to 6,5cm, piasek 1cm, ziemia 5,5cm. Po rogach hiacynt i pistia
Zastanawiam się nad wpuszczeniem do tego akwarium zwierząt- np ślimaków na glony... Co Wy na to? czy Dać jakiegoś nawozu azotowego? czy 16 godzin świecenia
to nie za dużo?
Na fotce czerwone druciki służą do przykotwiczenia korzeni rośliny









____________________
Mala_Mi 19:47, 13 paź 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
O w mordę... ale laboratorium

A ja swojego jeszcze nie wyjęłam z oczka...... nie mam czasu, a jest ciepło.....
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 19:49, 13 paź 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Mariusz napisał(a)
Miejsce mam, tak wiec problem żaden , jeśli tylko masz problem z przetrzymaniem go zimą. Jest jeszcze jedno "ale" , uprawiam lotosy dopiero trzeci sezon i nigdy nie próbowałem trzymać ich zimą w wyższej temperaturze jak ok. 2 stopni, czyli całkiem realne, że świetnie przezimuje i w dwunastu.


Wniosek jest jedne... ja eksperymentuję w wyższej temperaturze.. i należy zamówić nowy okaz na wszelki wypadek na przyszły rok.. najwyżej będą dwa.. zmieszczą sie spokojnie w mojej kałuży Kataster też mam zapasowy
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 20:59, 13 paź 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

strasznie ładne te Wasze

I Twoje będą ładne (widać pasję), ale czy aż tak tak strasznie , tego nie wiem

w przyszłym roku nie ma co liczyć na zakwit?

Raczej tak, kłącza muszą być dobrze wykształcone.

Zastanawiam się nad wpuszczeniem do tego akwarium zwierząt- np ślimaków na glony... Co Wy na to?

Nie mam pojęcia

Dać jakiegoś nawozu azotowego?

Nie, nawożenie dopiero wiosną. Przed nawożeniem, gdy sadzonki się rozrosną, musisz przenieść je do dużego pojemnika (np. kastra budowlana) z żyzną ziemią.

czy 16 godzin świecenia to nie za dużo?

Jeśli nic Cię to nie kosztuje, to dobrze nie tylko dla lotosu, ale i dla hiacynta i piscji.

I na marginesie, nie wlewaj bioseptu (pisałeś w innym miejscu), a zrób oprysk całego akwarium, forma odkażania. Kłącza pomoczysz w biosepcie dopiero przed przeniesieniem do kastry.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 21:04, 13 paź 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
asc napisał(a)


Wniosek jest jedne... ja eksperymentuję w wyższej temperaturze.. i należy zamówić nowy okaz na wszelki wypadek na przyszły rok.. najwyżej będą dwa.. zmieszczą sie spokojnie w mojej kałuży Kataster też mam zapasowy

Załatwione , dla siebie prywatnie również w nadchodzącym roku zamawiam.
Będziesz miała dwa, bo prawie jestem pewien, że Twój świetnie przetrwa.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies