Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Nelumbo - lotos

Pokaż wątki Pokaż posty

Nelumbo - lotos

przemekg 20:09, 09 mar 2014


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Miało być na przełomie marca i kwietnia ale nie mogłem się już doczekać a wiosna przyszła wcześniej więc zabrałem się za moje eksperymentalne lotosy uprawiane z nasiona, a dokładnie z dwóch kupionych na allegro pod nazwą lotos lutea. Przez całą zimę pojemnik w któym rosły w oczku był w chłodnej piwnicy temp poniżej 10 stopni bez wody ale ziemia nie wyschła cały czas była wilgotna, przez cały ten czas nie wiedziałem co się z nimi dzieje, po rozcięciu pojemnka okazało się że na dnie są korzenie i długie białe kłącze grubości palca, dwa razy okrążające całe dno pojemnika, ucieszyło mnie to bo znaczy że żyje, bałem się aby nie uszkodzić więc nie wyjmowałem go z ziemi tylko z całą bryła przełozyłem do wiekszego naczynia podsypałem ziemią i dosypałem do połowy tego naczynia. Wlałem wiadro wody i postawiłem całość na ciepłej podłodze w domu, nie wiem czy nie bedzie mu za ciepło i mam nadzieję że pojawią się młode liscie na dowód że udało się z nasion otrzymać rośline i ją przezimować.

Łukasz a co z Twoją uprawą???
____________________
U Przemka w ogrodzie
draglukasz 20:29, 09 mar 2014

Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 39
Witam!
mój lotos ma coraz większe liście. Średnica liści nawet 11cm. Ciągle wypuszcza nowe.. Akwarium zaczyna być dla niego coraz mniejsze... w przyszłym tygodniu przesadzam do kastry i dalej sztucznie doświetlam.



____________________
przemekg 21:40, 09 mar 2014


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Był kryzys ale jak widzę przezwyciężony, lotos wyglada jak powinien teraz już bedzie coraz lepiej dzieki słońcu którego nie brakuje. Tylko patrzec jak zaczną sie Ci pojawiać liście wystające z wody.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 05:31, 12 mar 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Liście wystające ponad lustro wody będą powoli pojawiać się, pływające z czasem zaczną nadgniwać, wówczas należy usunąć. Gdy wegetacja ruszy na dobre, należy wcisnąć pod korzenie kilka kostek osmokote do roślin wodnych. Zbyt duża ich ilość spotęguje rozwój liści, co odbije się na marnym kwitnieniu bądź jego braku. Dorodne kłącza pobudzają pąki kwiatowe do wzrostu już w połowie czerwca, a i wcześniej gdy dysponujemy cieplarnią.
Ja jednak wolę metodę uprawy w nieogrzewanym tunelu, która sprawdza się dobrze.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 07:26, 16 mar 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Pora na rozsadzanie lotosów, szczególnie tych, które przetrzymywane były zimą w cieplejszym pomieszczeniu i już rozpoczęły wegetację, czyli na powierzchni pojawiły się zaostrzone pąki liściowe.
W tym celu wysypujemy zawartość kastry na siatkę i wymywamy wodą pod ciśnieniem błoto dostając się do kłączy. Kłącza nie wyciągamy na siłę, łatwo się uszkadzają - pęknięte i gnijące nie nadają się do uprawy.



Wymyte kłącza przycinamy. Muszą mieć co najmniej dwa węzły krzewienia (patrz, tak jak na zdjęciu).





Tak przygotowane kłącza wkładamy do wody i przygotowujemy podłoże w wybranych pojemnikach. najlepiej sprawdzają się kastry budowlane, ale to w następnym poście.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 08:48, 16 mar 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
No to musze M powiedziec by mi juz wode na polu wlaczyl. Czy plukanie klacz woda kranowa przy obecnych temperaturach nie zaszkodzi.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Agania 16:34, 16 mar 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Piekne lotosy pokazujesz i opisujesz, podziwiam i pozdrawiam
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Mala_Mi 18:52, 20 mar 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Mariusz.. kłącza wymyte, ale były splatane, masakra, jestem w błocie dosłownie z czubkiem głowy i twarzą.. wiem już mniej więcej jak je podzielić.. na razie wrzuciłam je do wody w kastrze..
Banany mam dwa wypasione, a takich kłączy jak na pierwszym foto dużo..
Co dalej... miejsce ciecia czymś zabezpieczać???
Ile takich kąłczy jak na pierwszym do kastra włożyć?
Dać i moja glinę i zmieszać z kwaśnym torfem i piaskiem jak dla lilii?
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 20:39, 20 mar 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dwa wypasione banany na kastrę, to luksus. W zasadzie jeden dorodny banan wystarcza na jedną kastrę, a tych drobnych pododawaj do każdego banana, ale nie za dużo, co zostanie, to do trzeciej kastry, wiadra, albo po prostu wyrzuć, gdy uznasz, że co za dużo to niezdrowo. Dobrze je przetnij, tak jak pokazuję na fotkach i jak Pan na filmie do którego link dałem Ci w Twoim wątku.
Miejsce cięcia zabezpiecz nadmanganianem potasu, kupisz w aptece albo proszkiem Kaptanu czy sproszkowanym węglem drzewnym. Ja dodatkowo moczę kłącza po kilkanaście minut w roztworze Boseptu Activ, zazwyczaj 5 -10 ml/10 litrów wody.
Daj swoją glinę (nadrobisz w maju nawożeniem, choc myślę, że ona jest żyzna), piasek nie zaszkodzi - ok 10-15% w stosunku do gliny, torfu nie dodawaj!
Jak zaczniesz sadzić, to pytaj proszę o każdy drobiazg telefonicznie, a na forum będę opisywał wieczorami, bo z moim tempem odpisywania, nie posadzisz je do grudnia.
Pozdrawiam

Kastry przygotowane do sadzenia



Kłącze zabezpieczone proszkiem Kaptanu



Prawidłowo przycięty banan



Kastry zalane wodą. Kłącza wtykamy poziomo, płytko, tak aby kłącze lekko przykrywał muł, a zawiązki pąków wystawały na powierzchnię.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
monteverde 20:40, 20 mar 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
świetna lekcja pokazowa
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies