Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

waldek727 01:48, 16 kwi 2021


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Magara napisał(a)
I teraz moje obecne, wczesno wiosenne, wątpliwości:
- czy w tak przygotowaną ziemię mogę sadzić byliny na wiosnę/w maju?
- czy ten obornik nieprzekopany, w takiej ilości w jakiej go dałam, nie spali roślin?
- czy jednak może należy to wiosną przekopać/ewentualnie postąpić w jakiś inny sposób?
Z góry Wam dziękuję za mądre rady, baty przy okazji oczywiście przyjmę


Jeżeli masz jeszcze taką możliwość, to zruszenie ziemi widłami amerykańskimi nie zaszkodzi.
W maju możesz sadzić byliny bez żadnych obaw.
Azot z obornika wcale nie jest taki szkodliwy dla roślin. Tu chodzi o inną kwestię. Jeżeli do gleby dodamy jakąkolwiek świeżą materię organiczną zwaną w ogrodnictwie ,,brązową", to azot zawarty w glebie będzie wykorzystywany w dłuższym okresie czasu do spalania węgla zawartego w tej materii. Taki rozkład poprzez spalanie nazywamy kompostowaniem, a produkt który w wyniku tych procesów powstanie to próchnica. Jest to o tyle szkodliwe dla roślin, że w czasie całkowitego rozkładu obornika mają one bardzo ograniczoną możliwość pobierania azotu przez włośniki korzeniowe.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
zenek 17:42, 15 cze 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 25
Ja u siebie co roku na obornik czy kompost leję florahumus. Jak już ziemia jest zmieszana, to ten środek pomaga rozkładać się resztkom, a nie gniją one czasem ani nie robi się z nich skorupa. Humus w tym przyspiesza powstawanie próchnicy, dzięki czemu potem rośliny mogą go szybko i łatwo pobierać.
Rojodziejowa 18:19, 08 kwi 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8413
Czy odchody królicze również muszą zostać przekompostowane?
Królik je jedynie siano, suszone zioła i karmę, która nie zawiera ziaren.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies