Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

ewsyg 12:12, 17 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
aga55 napisał(a)


Waldku, bardzo dziękuję za info. Wcześniej ktoś pisał o dwóch tygodniach. Moja po miesiącu została rozcieńczona i powędrowała pod roślinki. A co się dzieje z gnojówką jeśli beczka nie jest zamknięta?


Zapewne sąsiedzi na Ciebie sie złoszczą bo muszą kupować maski

Ja robię gnojówke z pokrzyw i skrzypu i przy zamknietej beczce czuje ten zapasze jak koło niej przechodzę.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Anabell 23:11, 17 cze 2015


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Przykrycie beczki chroni prze( śmierdzielem) ale i azot ulatnia się w powietrze bez okrycia.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Roma 14:08, 18 lip 2015


Dołączył: 08 paź 2011
Posty: 23
Mam spore ilości obornika końskiego, chętnie się podzielę, oczywiście nieodpłatnie.
Moja lokalizacja to powiat Świecie. W połowie drogi pomiędzy Bydgoszczą a Gdańskiem.
____________________
Miłego dnia życzę-Roma
waldek727 18:07, 18 lip 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Anabell napisał(a)
Przykrycie beczki chroni przed( śmierdzielem) ale i azot ulatnia się w powietrze bez okrycia.

To też, ale mi chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Nie wnikam w to czy w ogrodzie przebywają dzieci, osoby starsze czy też niepełnosprawne. O ewentualnych zagrożeniach w tego typu sytuacjach informuję zawczasu wszystkie osoby chcące produkować w swoich ogrodach większe ilości gnojówek roślinnych i zwierzęcych. Przykryty pojemnik powinien być również oznaczony trwałym napisem ,,NAWÓZ".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
malgol 12:39, 26 paź 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Przeczytałam cały watek ,ale nie mogę doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie : w jakim okresie najlepiej stosować pod róże przekompostowany obornik bydlęcy? Kupiłam kilka worków i chciałam z nadejściem mrozów ocieplić nim róże, żeby wiosna miały już pierwszą dawkę pokarmu...czy to zły pomysł? Znalazłam w necie opinie ,że lepiej obornik stosować wiosną, ale i też takie ,że po mrozach azot z obornika jest nie przyswajany przez rośliny za to są przyswajane inne składniki i jesienią obornik jest wskazany... jak jest z tym obornikiem w końcu? Poradźcie proszę
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
rozark 13:03, 26 paź 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
róże odwdzięczą ci się bardzo jeśli będziesz je kopczykować jesienią obornikiem
____________________
pozdrowionka
Pszczelarnia 13:52, 26 paź 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
malgol napisał(a)
Przeczytałam cały watek ,ale nie mogę doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie : w jakim okresie najlepiej stosować pod róże przekompostowany obornik bydlęcy? Kupiłam kilka worków i chciałam z nadejściem mrozów ocieplić nim róże, żeby wiosna miały już pierwszą dawkę pokarmu...czy to zły pomysł? Znalazłam w necie opinie ,że lepiej obornik stosować wiosną, ale i też takie ,że po mrozach azot z obornika jest nie przyswajany przez rośliny za to są przyswajane inne składniki i jesienią obornik jest wskazany... jak jest z tym obornikiem w końcu? Poradźcie proszę


Generalnie jak są mrozy, to żaden składnik pokarmowy (w tym azot) nie jest przyswajany.
Ja bym ten obornik wymieszała z ziemią i takie kopczyki różom zrobiła, będą lepiej izolować przed przemarzaniem. Na wiosnę rozgarniesz i będzie piękna ściółka - pożywna i zatrzymująca wodę w podłożu.
Możesz też zrobić kopczyki z samej ziemi ogrodowej a wiosną wyściółkować okolice róż tym obornikiem przekompostowanym.

Taki obornik teraz na pewno sprawdzi się podczas jesiennego sadzenia róż z gołym korzeniem - dajesz go do dołka roślinie na start.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
rozark 13:59, 26 paź 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
ja daję warstwę obornika, na to kompost. Jeśli obornik dajesz do dołka to nie zapomnij zrobić warstwy rozdzielającej z ziemi, aby nie popalić korzeni.
____________________
pozdrowionka
malgol 14:21, 26 paź 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dzięki za szybkie podpowiedziCzyli jednak są osoby stosujące obornik jesienią. Co prawda nie sadzę nowych róż więc obornik zastosuję do krzaczków kilkuletnich.
Rozark: ja słyszałam, że przy nawożeniu należy stosować albo kompost albo obornik ...nigdy jednocześnie. Ciekawe czy ktoś ma inne zdanie?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
rozark 14:25, 26 paź 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
nie słyszałam a wiesz dlaczego?
przecież można dodać obornika do kompostu
____________________
pozdrowionka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies