Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

malgol 15:16, 26 paź 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
no właśnie nie pamiętam dlaczego.. tak to jest z tą wybiórczą wiedzą... cos dzwoni, ale nie wiadomo gdzie. Poszukam ,gdzie to wyczytałam to dam znać. Zapamiętałam tylko, żeby pod rośliny stosować naprzemiennie , nigdy razem
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
waldek727 18:16, 26 paź 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
malgol napisał(a)
Dzięki za szybkie podpowiedziCzyli jednak są osoby stosujące obornik jesienią. Co prawda nie sadzę nowych róż więc obornik zastosuję do krzaczków kilkuletnich.
Rozark: ja słyszałam, że przy nawożeniu należy stosować albo kompost albo obornik ...nigdy jednocześnie. Ciekawe czy ktoś ma inne zdanie?

Ja mam inne zdanie ponieważ od lat stosuję obornik zmieszany z kompostem i rodzimą ziemią. Dodaję go również do kompostu aby go dodatkowo wzbogacić. Jedynym przeciwwskazaniem dla obornika jest równoczesne rozrzucanie go i wapnowanie gleby.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Malagosia 11:21, 27 paź 2015

Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 10
Ja też stosuję kompost bo uważam, że jest najbardziej naturalną formą nawożenia. Mieszam go z ziemią troszkę i gotowe. Dużo czytam na różne tematy związane z ogrodnictwem, m. in.: o nawozach i nawożeniu. Mają tam dość przydatne rzeczy. I ogólnie profesjonalnie opisane. Wykorzystuję je w ogrodzie i nie tylko
waldek727 02:34, 28 paź 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Malagosia napisał(a)
Dużo czytam na różne tematy związane z ogrodnictwem, m. in.: o nawozach i nawożeniu. Mają tam dość przydatne rzeczy. I ogólnie profesjonalnie opisane. Wykorzystuję je w ogrodzie i nie tylko

Tam, to znaczy gdzie?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 19:53, 28 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nigdzie . link usunęłam, bo to była reklama.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 16:20, 30 paź 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wiem Danuś, że to ,,szeptucha" która w życiu na swoje oczy nie widziała kompostu, nie mówiąc już o oborniku, dlatego od razu chciałem ją skrócić. Nie potrzebujemy na forum płatnych opinii o jakimkolwiek produkcie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Pszczelarnia 00:12, 08 gru 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Chciałam pokazać sposób przechowywania pryzmy obornikowej: najlepiej ułożyć w trapez.

Na zdjęciu na dalszym planie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
malgol 14:09, 08 gru 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Jaki piękny dzięcioł Obornik oczywiście też
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
jola_heinsch 18:08, 22 gru 2015

Dołączył: 22 gru 2015
Posty: 2
Dzień dobry.
Chciałam zapytać o użycie obornika końskiego.Właśnie przywiozłam sobie sporą kupkę końskiego obornika (nie wiem czy jest on świeży czy przekompostowany ale wydaje mi się że bardziej świeży niż nieświeży i położyłam go narazie ot tak, okryłam tylko lekko podgniłymi liśćmi oraz workami foliowymi.
(nie wiem czy to właściwy sposób przechowywania go?)

Zastanawiam się do czego mogłabym go teraz użyć? Czy wrzucić go do kompostu (jeśli tak to czy przemieszać go z warstwą czegoś innego? Np siana czy liści czy ziemi albo gałązki? Co powinno mu towarzyszyć ? Bo obecnie mam na pryzmie kompostowej obierki i odpadki zielone oraz obornik świński-to u samej góry czyli z tym by się teraz stykał ten koński ) Czy może mogłabym część zastosować jako zasilenie krzewów lub drzew? Mam krzewy porzeczki czarnej, czerwonej, malin, agrest , kilka mlodych swieżo posadzonych drzewek czeresni, sliw, oraz dorosłą gruszę, czereśnie, śliwy , jabłonie i orzechy. Czy dla któregoś z tych drzew taki nawóz nadawałby się? I czy można go tam po prostu wrzucić pod rośliny czy trzeba go najpierw przekompostować? Będę wdzięczna za jakieś wskazówki.
Gardenarium 21:33, 22 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obornik koński ze względu na wysoką temperaturę jaką osiąga przy rozkładaniu się, nadaje się jako warstwa grzewcza w inspektach i szklarniach.

Także jako składnik podłoża przy produkcji pieczarek.

Możesz dodawać do kompostu, ale przesypuj go chwastami, liśćmi, ponieważ zawiera dużo azotu.

Na rabaty nie syp, bo popali rośliny. Świeży nie nadaje się do uprawy i bezpośredniego stosowania.

Zrób pryzmę, podlej, przysyp najlepiej ziemią, albo przekop z ziemią, ponieważ w ten sposób najszybciej się rozkłada.

W innym wątku napisałam, że przyciąga turkucie podjadki.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies