Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

beta 17:30, 06 maj 2016


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Toszka napisał(a)
wszystkie buksy i cisy sadziłam w takim złocie



ale mieszałaś z ziemią dodatkowo?
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Toszka 19:22, 06 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
oczywiście, że mieszałam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 16:43, 15 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dostałam dziś obornik bydlęcy 5 worków.
Składowany był na pryzmie od jesieni.
I w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy można go teraz rozłożyć cienką warstwą pod rośliny i wymieszać?
2. Czy można go dać do dołka przy sadzeniu cisów kopanych z gruntu?
3. Czy zostawić go w tych workach jeśli wszystkiego nie zużyję czy dać do kompostownika?

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 23:31, 15 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak
tak
do kompostu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 08:07, 16 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka napisał(a)
tak
tak
do kompostu


Dzięki
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Roocika 22:38, 03 maj 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Czy jeżeli przekopałam ziemię z obornikiem takim ok 3 letnim i dałam trochę do dołka to czy może spalić korzenie roślinkom? Już mam mętlik w głowie. Ziemia u mnie straszna i boję się, że posadzone roślinki padną. Już mi żurawki zjadły ślimaki i stresuję się o każdą posadzoną roślinę
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Jaskier 09:19, 06 maj 2018


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Wiolka5_7 napisał(a)
Chciałabym się zapytać czy mogę zastosować obornik granulowany bydlęcy pod:bukszpan, turzyce i trawy ozdobne?


Często stosuję obornik granulowany. Dodaję go i przy sadzeniu, i potem. Podobnie jak Lew Ogrodowy.

Uważałbym ze stosowaniem obornika przy turzycach i trawach, bo nie wszystkie lubią zasobną ziemię. Zawsze czytam opis warunków jakie lubi roślina. Na zbyt żyznej ziemi niektóre trawy mogą się pokładać.

Niektórym trawom trzeba lekko zakwasić ziemię (np. moliniom variegata), a inne lubią dużo potasu, więc warto zastosować nawóz do kwitnących itp.

Jeśli chodzi o obornik granulowany, to przykładowo można nim podsypać miskanty, ale trzcinniki ostrokwiatowe raczej nie. Ich w ogóle lepiej nie nawozić.
Wiolka5_7 09:33, 06 maj 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Jaskier napisał(a)


Często stosuję obornik granulowany. Dodaję go i przy sadzeniu, i potem. Podobnie jak Lew Ogrodowy.

Uważałbym ze stosowaniem obornika przy turzycach i trawach, bo nie wszystkie lubią zasobną ziemię. Zawsze czytam opis warunków jakie lubi roślina. Na zbyt żyznej ziemi niektóre trawy mogą się pokładać.

Niektórym trawom trzeba lekko zakwasić ziemię (np. moliniom variegata), a inne lubią dużo potasu, więc warto zastosować nawóz do kwitnących itp.

Jeśli chodzi o obornik granulowany, to przykładowo można nim podsypać miskanty, ale trzcinniki ostrokwiatowe raczej nie. Ich w ogóle lepiej nie nawozić.


Dzięki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Jaskier 14:41, 06 maj 2018


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Wiolka5_7 napisał(a)


Dzięki


Nie ma za co. Może jeszcze dodam coś w sprawie obornika i bukszpanów.

Z całą pewnością możesz ten obornik zastosować teraz. Natomiast gdybyś chciała nawozić wyłącznie obornikiem, to upewnij się u kogoś, kto się zna na hodowli bukszpanów, że jest to poprawne.

Ja mam tylko kilka egzemplarzy, więc nie jestem ekspertem w tym temacie.


Swoje nawożę inaczej. Stosuję nawożenie organiczno-mineralne. Na zasadzie Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

Polega to na tym, że wiosną (tj. pod koniec kwietnia) stosuję coś naturalnego. Jest to obornik albo Biohumus. Natomiast na przełomie czerwca i lipca używam płynnego nawozu mineralnego przeznaczonego specjalnie do bukszpanów. Mógłby być to też nawóz granulowany ogólnego zastosowania tj. Azofoska, czy Florovit. Chodzi o to, że te nawozy mają szerszy skład niż obornik.

Nie wiem, czy postępuję poprawnie. Bukszpany zdrowo rosną, więc tego nie zmieniam.

Być może można stosować wyłącznie obornik, ale powinien to potwierdzić ktoś, kto się na tym zna.
gaabik 08:00, 31 maj 2018

Dołączył: 03 lip 2017
Posty: 10
Witam,
Mam do was drodzy forumowicze pytanie. Mam trawnik ok 100 m2 cały czas nawożę go nawozami mineralnymi, ale znalazłam obornik granulowany bydlęcy, lecz niestety nie wiem jak się nim posłużyć. Gdzieś czytałam, że można go podawać co trzy lata, lecz nie wiem tak naprawdę jak to zrobić. Czy tak jak nawozy mineralne czyli wysiać podlać i już czy jakoś inaczej ? Ile go sypnąć na 100 m2? Dodam, że zakupiłam 25 kilo.
Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies