Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

ekogrod 13:07, 19 sie 2014


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 1
Od kiedy jesienią można zacząć stosować obornik ? co sądzicie: granulowany czy naturalny ? bydlęcy, kurzy czy koński? Proszę o Wasze opinie.
____________________
Ludzie przed ludźmi chronią przyrodę
Pszczelarnia 13:10, 19 sie 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jesienią późną. Najlepszy koński. Najważniejsze, żeby był przekompostowany (min. 8 m-cy). Mówię o naturalnym.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
kuba13 19:57, 14 lis 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
ja obornikiem krowim brzydko mówiąc przekopywałem na jesień ogródek warzywny co bardzo dobrze się sprawdzało oraz podkładałem pod pomidory w tym roku a takie miałem ładne owoce i krzaki .
Gabriela 20:17, 14 lis 2014


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Każdy jest dobry, byle nie świeży. Trzeba uważać z kurzym, bo on bardzo mocno skoncentrowany. W zeszłym tygodniu rozłożyłam mieszankę z zeszłego roku: końsko-kurzo-świnkową i przykryłam kompostem.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
gardney 12:58, 15 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Powiedzcie mi czy przekompostowanym obornikiem świńskim można rabaty ozdobne wyściółkować - w sensie dookoła roślin, lekko wzruszyć i to przykryć korą? Czy lepiej zakopywać? Nie wiem technicznie jak to zrobić.
Kiedy takim obornikiem można ewentualnie zasilać trawnik i w jakim czasie po wysianiu trawnika można (czy trawnik młody tzn po jednym sezonie można?) Iglaki też można? Czy są ozdobne których nie można/ nie lubią?
Dodam że jest to świński obornik z naturalnego chowu, taka świnka ekologiczna była
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
jankosia 23:30, 18 lis 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
Ja jesienią nigdy nie daję obornika pod rośliny. Rozkładam go i przekopuję z glebą tylko tam gdzie jest coś zaplanowane na przyszły rok albo w pustym już warzywniku.
Jeśli chcesz nim ściółkować wokół roślin już rosnących to ja bym to odłożyła na wiosnę. Nie przekopuj tylko ręką albo grabkami wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby i przykryj ściółką jeśli ją masz. Z każdym deszczem wszystko co w oborniku dobre będzie spływać coraz niżej i niżej Gdybyś chciała to przekopać to istnieje niebezpieczeństwo, że korzenie roślin dotkną bezpośrednio obornika i mogą się popalić.
Z trawnikiem jakbyś to chciała zrobić? Bo nie bardzo umiem sobie to wyobrazić. Prędzej jakąś gnojówką to tak, ale musiałabyś po pierwsze bardzo uważać- pomału, delikatnie, żeby nie spalić przypadkiem, a po drugie podlać, żeby to z liści spłynęło. Ale wiesz co? Ja bym na twoim miejscu nie ryzykowała. Roczny trawnik- szkoda by było.
Raz chcąc całkowicie zrezygnować z nawozów mineralnych kupiłam obornik granulowany, ale taki specjalnie do trawników, tzn. granulki były dużo mniejsze niż w tym zwyczajnym. Na moje nieszczęście zrobiłam to na tydzień przed urodzinami córki. Zraszacz ogrodowy, który zawsze jest największą atrakcją jej letniego przyjęcia plus obornik granulowany...hmm... Tego nie zapomnę nigdy.
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
pasjonatkaam... 13:25, 28 lis 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Bardzo proszę o podpowiedź jak mam odpowiednio przechować świeży obornik ptasi,dostałam dwa worki i stoją szczelnie zamknięte...
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
jankosia 13:38, 28 lis 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że szczelnie zamknięty być nie powinien - metan się wydziela i on musi po prostu uciec. Ja wczoraj przywiozłam świeży koński i wywaliłam go do balii. Reszta pójdzie albo na wierzch kompostu albo po prostu na pryzmę. Ktoś ci pewnie coś podpowie ale odwiń może te worki- niech oddycha.
Sorry że nie pomogłam bardziej.
A może jeszcze coś z doświadczenia mojej babci. Ona taki kurzy obornik suszyła i potem był jak znalazł do mieszania z glebą - można go było rozkruszać w dłoni.
Pozdrawiam
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
pasjonatkaam... 15:58, 28 lis 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Dziękuję Jankosia,właśnie to szczelne zamknięcie mnie martwi,trochę powietrza raczej powinno docierać,a może w tych workach zrobić dziurki? zobaczymy,może ktoś jeszcze doradzi.
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
emila 11:38, 15 mar 2015


Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 118
Czy obronik granuowany mogę posiać w miesce gdzie będe tworzyć nową rabatę.
____________________
Ogród nasz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies