Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Obornik

Pokaż wątki Pokaż posty

Obornik

Mary 20:50, 08 lut 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Może Waldek Ci coś podpowie?

https://www.ogrodowisko.pl/watek/5241-tam-gdzie-jeze-mowia-dobranoc?page=29#post_8
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 21:08, 08 lut 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Tu coś jest o świeżym oborniku i ilości
https://www.ogrodowisko.pl/watek/9833-nowoczesny-ogrod-ze-skarpami?page=10#post_9
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Anabell 21:18, 08 lut 2021


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Magara,
nie masz się co martwić o obornik, piszesz był przemieszany z gliną to dobrze.
Do uprawy powinno być ok 20 cm ziemi w której posadzisz rośliny.

10 cm to za mała warstwy ziemi w stosunku do obornika.

Gorzej jeśli podłoże jest b. mocno gliniaste t.z.w. ił, skała, przy dużych deszczach nie będzie odpływu.
Miałam uprawy na terenie b. ciężkim, wywieziona została pierwsza warstwa, nawieziony piach i na to warstwa obornika słomiastego + ziemia uprawna warstwa 25cm doprawiona. Rosło b.dobrze.
Po dwóch latach takiej uprawy, obornika nie było, przerobił się w próchnicę.

Może pomocne będą moje doświadczenia.

Tylko w upały dostarczać systematycznie wodę.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Magara 23:53, 08 lut 2021


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
No przyznaję, że brakiem precyzji zamieszałam
Ale to wątek obornikowy więc z samym obornikiem najwięcej mam wątpliwości

Obornik został przekopany (no może raczej częściowo przemieszany) z tym co na dnie rabaty (gliną, na ile się dało), ale nie został ani przekopany ani przemieszany z ziemią, która poszła na górę (warstwa jakieś 10-15 cm). Planuję sadzenie raczej małych sadzonek, więc one w pierwszym etapie raczej do tej warstwy z obornikiem nie dotrą - dobrze myślę??? A jak dotrą to on już nie będzie taki świeży???

Do Mrokasi uderzę z zapytaniem, do wątków wskazanych przez Mary też zajrzę,Mary - serdecznie dziękuję

Anabell - czyli wg Ciebie dowieźć jeszcze ziemi??? Ale czy jeszcze przekopać tą ziemię z tą dolną warstwą gdzie jest obornik???

Muszę sobie chyba zrobić tabelkę z sugerowanymi rozwiązaniami problemu, który mnie dręczy

No bo wiecie jak jest, ręce świerzbią żeby na wiosnę tam sadzić, głowa paruje od planowania co sadzić, więc gdyby się okazało, że wiosna to jeszcze za wcześnie, z uwagi na nadmiar obornika, to muszę mieć czas żeby zdążyć wyhamować

____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Anabell 16:14, 09 lut 2021


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Magara napisał(a)


Anabell - czyli wg Ciebie dowieźć jeszcze ziemi??? Ale czy jeszcze przekopać tą ziemię z tą dolną warstwą gdzie jest obornik???



No bo wiecie jak jest, ręce świerzbią żeby na wiosnę tam sadzić, głowa paruje od planowania co sadzić, więc gdyby się okazało, że wiosna to jeszcze za wcześnie, z uwagi na nadmiar obornika, to muszę mieć czas żeby zdążyć wyhamować



Ja dobrze zrozumiałam co napisałaś.
Wiosną włóż szpadel głębiej i sprawdzisz jak zachował się obornik.
Moim zdaniem on będzie, ale już nie będzie szkodził korzeniom.
Masz sadzić małe roślinki, załóżmy do czerwca przerosną ziemię i będzie dobrze.

10 cm za mała warstwa, ponad 15 cm już wystarczy.

Jeśli planujesz sadzić większe rośliny, dołek trzeba wykopać większy to też zwróć uwagę by oborniki nie był bezpośrednio przy korzeniu.

a przemieszać tylko wierzchnią warstwę ziemi z trawą ale są kartony i wątpię by się rozłożyły.
Jednak do sadzenia powinno się wzruszyć nawierzchnię i kiełkujące chwasty.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Magara 00:20, 11 lut 2021


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
Haniu
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Mesowiec 13:03, 01 kwi 2021

Dołączył: 01 kwi 2021
Posty: 1
Cześć!

Przeczytałem cały temat ale dalej mam pewne wątpliwości. Przygotowuję glebę pod warzywnik oraz drzewka owocowe na przyszły rok (gleba uboga, piaszczysta, lekko kwaśna). Mam dużą ilość świeżego obornika bydlęcego. I teraz pytanie co z nim zrobić? Od razu przekopać a na jesień dodatkowo zwapnować glebę? Czy odwrotnie, teraz wapno a na jesień lekko przekompostowany obornik? Dzięki za wszelkie rady

Honzik 10:58, 07 kwi 2021

Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 30
a ja mam pewien skutek uboczny nawozenia granulowanym obornikiem i kurzakiem, w miejscach gdzie go użyłem mam eksplozję chwastów, których nigdy u mnie nie było, wynika to z nieprzetrawienia przez zwierzaki nasion i eksport nasion do gleby
____________________
Gardenarium 21:49, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mesowiec napisał(a)
Cześć!

Przeczytałem cały temat ale dalej mam pewne wątpliwości. Przygotowuję glebę pod warzywnik oraz drzewka owocowe na przyszły rok (gleba uboga, piaszczysta, lekko kwaśna). Mam dużą ilość świeżego obornika bydlęcego. I teraz pytanie co z nim zrobić? Od razu przekopać a na jesień dodatkowo zwapnować glebę? Czy odwrotnie, teraz wapno a na jesień lekko przekompostowany obornik? Dzięki za wszelkie rady



Przekopać, niech się rozkłada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:50, 07 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Honzik napisał(a)
a ja mam pewien skutek uboczny nawozenia granulowanym obornikiem i kurzakiem, w miejscach gdzie go użyłem mam eksplozję chwastów, których nigdy u mnie nie było, wynika to z nieprzetrawienia przez zwierzaki nasion i eksport nasion do gleby


Może da się je przykopać dobrze? W ziemi zgniją.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies