Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Krowy, staw i my...

Pokaż wątki Pokaż posty

Krowy, staw i my...

Loosiuu 19:44, 28 lis 2012


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
zapimniałem o darmowej wodzie!! nic tylko myśleć i sadzić
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Mariusz 20:43, 28 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Marlenaa napisał(a)
Planujemy trochę złagodzić skarpę i trochę pogłębić chociaż kawałek. Lilie są piękne to moje marzenie ale na pewno na dalszą przyszłość. I tak nie wiem jak to ogarniemy, wiadomo fundusze ograniczają. Małymi kroczkami...

Witaj
Wystarczy pozyskać patyki wierzbowe i skręcić je w faszynę, to najprostszy i najtańszy sposób. Najlepszym materiałem są długie cienkie patyki. Wykonuje się je na kobyłkach zbitych w linii prostej na długości kilku metrów. Na nie nakłada się patyki wierzbowe, aby na całej długości zazębiały się z sobą. Jedna osoba kantakami ściska je do kupy, druga wiąże co kawałek giętkim drutem .
Trwałość faszyn jest mała, dlatego zaraz po założeniu ich na brzegach, należy zastanowić się nad rodzajem roślinności jaka będzie porastać i jednocześnie trzymać brzegi.
Faszyna trzyma brzegi przed obsypywaniem się przez dwa, trzy lata, w tym czasie silnie rozwija się system korzeniowy posadzonych roślin.

Kantaki - to dwie drewniane rączki, zaostrzone i zakrzywione jak ptasi pazur, połączone ze sobą łańcuchem. Narzędzie służy do ściskania patyków głównie z wierzby w produkcji faszyn.

Tym sposobem brzegi można wyprofilować w półki, wówczas łatwiej sadzi się i pielęgnuje rośliny. Widoczne półki zostaną przykryte wodą. Są idealnym miejscem do nasadzeń roślinności bagiennej.

W rogach stawu możesz zrobić spłycenia na irysy.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Marlenaa 21:40, 28 lis 2012


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Mariuszu bardzo dziękuję za inspirację Zaczynam rozumieć ideę. Na skarpie tworzę takie półki, obsadzam roślinkami, a mąż nie musi kosić zielska na kolanach Do tej pory tak robił ponieważ skarpy są naprawdę strome. Tylko jedna jest w miarę, że da się z niej zejść. Stromość tych skarp skutecznie zniechęcała do koszenia, co widać na zdjęciu przedstawiającym staw.
Bardzo mi się podoba ten pomysł, tylko muszę to przemyśleć. Pogadać z mężem i racjonalnie ocenić, kiedy moglibyśmy się tego podjąć, w roku 2013 zapewne nie. Będę miała czas, aby to sensownie zaprojektować i muszę się doszkolić w kwestii roślinek.
No i znowu spać ne będę
Jak będziesz miał jakieś zdjęcia przedstawiające tak zaaranżowany staw to chętnie zobaczę.
Jeszcze raz dziękuję.
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 21:43, 28 lis 2012


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Filipie dziękuję za odwiedziny tak, darmowa woda do podlewania to skarb
____________________
krowy, staw i my
Agacia 10:24, 29 lis 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Hej Marlena,
wysłałam Ci na prv namiary na sklep z roślinami wodnymi w Białym.
Co do zakątka borówkowego, może zrobić tam zakątek ogólnie owocowy? Trochę nie kumam idei, chcesz mieć tam same borówki?
Co do reszty, zaraz wyślę pytania na prv

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 10:26, 29 lis 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
A i nanieś proszę wymiary na rysunek
____________________
~ W ogrodniczkach ~
monteverde 10:47, 29 lis 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Mariusz pokazał fajny sposób i aż się prosi abyś zastosowała wokół swojego stawu ten świerk srebrny rośnie bardzo wysoki, nie zasłoni borówki, a może przenieś ja jako osłona warzywniaka wzdłuż, staw możesz obsadzić w przyszłości trawami i liliowcami, świetnie wygląda pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Marlenaa 11:53, 29 lis 2012


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Agacia napisał(a)
Hej Marlena,
wysłałam Ci na prv namiary na sklep z roślinami wodnymi w Białym.
Co do zakątka borówkowego, może zrobić tam zakątek ogólnie owocowy? Trochę nie kumam idei, chcesz mieć tam same borówki?
Co do reszty, zaraz wyślę pytania na prv



Wcześniej pisałam, że właśnie chodzi mi o zakątek owocowy, ale dziewczyny powiedziały, że skoro mam tam borówki (trzy krzaki już tam są w tym jeden bardzo stary) to mogę jedynie dosadzić poziomki i truskawki. Trzy krzaki borówek, które są w zupełności mi wystarczą a poziomki i truskawki bardzo lubię, więc pasuje. No chyba, że masz pomysł na jakieś inne krzaczki.
Jeśli chodzi o wymiary to jedna kratka równa się 1 metr, mniej więcej. W niedzielę będę na działce i wymierzę dokładniej
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 12:09, 29 lis 2012


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
monteverde napisał(a)
Mariusz pokazał fajny sposób i aż się prosi abyś zastosowała wokół swojego stawu ten świerk srebrny rośnie bardzo wysoki, nie zasłoni borówki, a może przenieś ja jako osłona warzywniaka wzdłuż, staw możesz obsadzić w przyszłości trawami i liliowcami, świetnie wygląda pozdrawiam


Dziękuję za zainteresowanie Pomysł Mariusza na staw bardzo mi się podoba, nawet mąż okazał zainteresowanie jak powiedziałam, że koszenie mu odpadnie Świerk srebrny chyba ma tam złe warunki, tzn coś z glebą, rośnie tam już ponad 15 lat i ma dopiero 2 metry. Fakt, że posadzono go jako 15 cm sadzonkę i przez pierwsze lata zające go podgryzały, a może to jakaś forma karłowa Na razie nie zanosi się aby specjalnie przeszkadzał tym borówkom. Już sama nie wiem Trzeba to przemyśleć.
Pozdrawiam
____________________
krowy, staw i my
Ymma 19:35, 29 lis 2012


Dołączył: 08 lip 2012
Posty: 365
Marlenaa napisał(a)

Hej Marlena,
wysłałam Ci na prv namiary na sklep z roślinami wodnymi w Białym.
Co do zakątka borówkowego, może zrobić tam zakątek ogólnie owocowy? Trochę nie kumam idei, chcesz mieć tam same borówki?
Co do reszty, zaraz wyślę pytania na prv



Wcześniej pisałam, że właśnie chodzi mi o zakątek owocowy, ale dziewczyny powiedziały, że skoro mam tam borówki (trzy krzaki już tam są w tym jeden bardzo stary) to mogę jedynie dosadzić poziomki i truskawki. Trzy krzaki borówek, które są w zupełności mi wystarczą a poziomki i truskawki bardzo lubię, więc pasuje. No chyba, że masz pomysł na jakieś inne krzaczki.
Jeśli chodzi o wymiary to jedna kratka równa się 1 metr, mniej więcej. W niedzielę będę na działce i wymierzę dokładniej


z tego co pamiętam rozmowa była o tym czym podsadzic borówki nie chciałabyś dosadzić sobie jeszcze np kiwi? pnie się po płocie, może robić za dodatkową zasłonę ... lub malinki bezkolcowe mniam mniam
____________________
Ogród sezon V - czas cięcia :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies