Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

monteverde 23:46, 12 sty 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Dorodna ta tiarella, moja to taka malutka w tamtym roku byla, może ma zlą glebę? a ten irys to trawolistny ? graminea?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Mariusz 08:19, 13 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Tak, to kosaciec trawolistny Iris graminea. Nad poprzednim zdjęciem napisałem polski synonim kosaciec trawiasty, a w zasadzie powinno być irys trawiasty. Tak jak mówię , tak napisałem.


Fajna jest ta tiarella, ładnie kwitnie i silniejsza od niektórych żurawek.
Tiarella 'Iron Butterfly'


Obecnie sporadycznie jestem w wątku, planuje kilka miejsc w moim ogrodzie. W związku z tym, będę miał do Was prośbę o propozycje roślinne przy mini oczku wodnym. Wpierw jednak rozrysuje na planie to co już jest, aby było bardziej przejrzyście. Wstawię też zdjęcia tego miejsca.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 13:37, 13 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Brak sniegu Maruiszu przy mrozie to poważny problem, tak miałam w zeszłym roku. Może w tym strat nie będzie Pozdrawiam i dziękuję za prowadzenie działu roślin wodnych i nie tylko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 14:01, 13 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
To dla mnie czysta przyjemność i zaszczyt Grupa roślin której do obecnej chwili poświęciłem pół swojego życia .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Bogdzia 15:15, 13 sty 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Piękne i ciekawe roślinki pokazujesz.Miło popatrzec. Pozdrawiam.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mariusz 13:07, 15 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Bogdzia napisał(a)
Piękne i ciekawe roślinki pokazujesz.Miło popatrzec. Pozdrawiam.

Pozdrawiam i dziękuję.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 13:44, 15 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Zdjęcia z tego miejsca pokazywałem już w swoim wątku. To niewielkie oczko wodne o średnicy ok. 3 m ma służyć jako główny element w planowanym zacisznym zakątku w ogrodzie.
Na granicy wody szpary między kamieniami wypełni gęsto rosnący skrzyp arktyczny Equisetum scirpoides oraz sit mieczolistny Juncus ensifolius. Bliżej ujścia niewielkiego strumyczka (ok. 3 m długości) oczko podkreślą wyższe kępy skrzypu zimowego Equisetum hyemle var. robustum. Po obu stronach ujścia formy wodne będzie tworzyć paproć marsylia czterolistna Marsylea quadrifolia.
Strumyk obsadzony będzie kaczeńcami w odmianie ‘Multiplex’ oraz mało znaną rośliną pod względem przydatności do oczek wodnych, a mianowicie Sium sisarum. Na płytkiej wodzie w strumyku stworzy on gęsty niekwitnący dywanik. To będzie nie tylko dekoracja, ale i filtr korzeniowy, do którego ta roślina wyśmienicie się nadaje.
Jak łatwo się domyśleć w oczku będzie z założenia skromnie.
Oczywiście te nasadzenia mogę zmienić i dopasować je do tego co będzie rosło na brzegu. Jednak w zagospodarowaniu brzegów potrzebuję Waszej pomocy.

Zrobiłem w tym celu szkic tego co już jest i co będzie na pewno.

- Zakątek ten ma otaczać żywopłot powyżej wysokości głowy. Może być on liściasty bądź iglasty. Myślałem o cisie i grabie, na ten pierwszy czekałbym jednak z 10 lat. Co myślicie?

- Wiśnia Prunus cerasus widoczna na planie pozostaje. Mam ich kilka w ogrodzie i uwielbiam moment gdy obficie zakwitają. Pod wiśnią zaznaczyłem okrągłą rabatę (1). Najprościej na niej posadzić hosty, ale tych mam już tak dużo w ogrodzie, że się zastanawiam. A może taka trawiasta ławeczka jak w Pszczelarni? - bardzo mi się podoba.

- Na północnym wschodzie zakątka rośnie wierzba Salix daphnoides. Wyprowadziłem ją na drzewko, tak więc niczemu tutaj nie przeszkadza. Ma unikalne kotki i to jest powód mojej miłości do niej. Pod nią wymyśliłem drugą okrągłą rabatkę (2). W tym miejscu również prosiłbym o rady w kwestii doboru roślin.
Tę rabatkę śmiało można powiększać w stronę trawniczka (3).

- No i tawuła wczesna Spiraea arguta. Nie koniecznie musi tutaj rosnąć, choć stara, to śmiało mogę ją przesadzić. Poniżej tawuły ciągnie się następna rabatka (4) dochodząca do strumienia i oczka. Po jej środku zaplanowałem mały drewniany podest (5) na krzesełko i stoliczek. Czy akurat pasuje w tym miejscu? Czym obsadzić tę rabatkę? Może klony palmowe? (nie mam ich w ogrodzie)

Cały ten mini zakątek ma jasną południową wystawę, ale słońce rozprasza się w koronach drzew. Rośliny nadające się do półcienia , jak najbardziej będą tutaj rosły. Najwięcej cienia jest na planowanej rabacie przy wiśni.
Myślę o zakątku bardzo schludnym, poukładanym, tak ukryta odskocznia od reszty ogrodu.
Za wszelkie opinie i rady będę bardzo wdzięczny .

Jeszcze zdjęcia tego miejsca.
Widoczne po zachodniej stronie pięciorniki, na przodzie kratka wierzbowa i żurawki, za nimi liliowce idą do usunięcia.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Justyna 16:16, 15 sty 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Chi chi, cóż za przyjemne wyzwanie przed Tobą
Podzielę się tym co mi się pojawia, pewnie będzie chaotycznie, bo to pierwsze wrażenie. Nie umiem jeszcze powiedzieć gdzie i co, ale czuję klimat. Klimat uroczyska. Spokojnego, zacienionego miejsca, trochę tajemniczego, z miejscami do zatrzymania. Pojawiają mi się też obrazy z roślin, nieuporządkowane, ale oddające nastrój.
Klony palmowe to świetny pomysł, ja widziałabym tutaj spokojne, czyli zielone w sezonie, np. Dissectum, Osakazuki, Seiryu, Arakawa ukon, Viridis, Green Globe, Kichachijo, Filigree. Nie wiem jak tam u Ciebie z wiatrami, ale może najpierw żywopłot.
Widzę też rozjaśniające brzozy, nie duże odmiany, może jakaś pendula.
Do tego, derenie kousa, kruszyna, rh, robinie akacjową twisty baby.
Z pnączy, hortensja pnąca, przywarka japońska moonlight, bluszcze.
Bylinowo to, brunery, rodgersje, barwinek, rumianka variegata, serduszka, liczne paprocie, języczniki, lepiężnik japoński, epicedium, miodunki, jasnotę, wiązówkę, itp.
A o kolorku można pomyśleć w miejscach nasłonecznionych, niech wystrzeli do nieba liatra lub/i naparstnica, widzę tam też niezawodną anabelkę, azalkę japońską.
I zobaczyłam, też dwa większe drzewa, a pomiędzy nimi hamak. No to tyle na razie z krainy wyobraźni
Pozdrawiam,

P.S. a tulejnika nie będzie?
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
ZbigniewG 16:43, 15 sty 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Mariusz napisał(a)
..Wykopy

Mariusz pokazujesz dużo i na pewno pokażesz jeszcze więcej wspaniałych roślin i widoków ale tego co na zdjęciu naprawdę Ci zazdroszczę (pozytywnie)
u mnie warstw "żyzna" to 15-20 szarawego piachu -tak jak uchwyt szpadla, dalej do końca pylisty piasek i przy końcu ostrza glina
i to jest optymistyczne że nie marnujesz takiego daru natury
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Mariusz 08:29, 16 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Justyna napisał(a)
Chi chi, cóż za przyjemne wyzwanie przed Tobą
Podzielę się tym co mi się pojawia, pewnie będzie chaotycznie, bo to pierwsze wrażenie. Nie umiem jeszcze powiedzieć gdzie i co, ale czuję klimat. Klimat uroczyska. Spokojnego, zacienionego miejsca, trochę tajemniczego, z miejscami do zatrzymania. Pojawiają mi się też obrazy z roślin, nieuporządkowane, ale oddające nastrój.
Klony palmowe to świetny pomysł, ja widziałabym tutaj spokojne, czyli zielone w sezonie, np. Dissectum, Osakazuki, Seiryu, Arakawa ukon, Viridis, Green Globe, Kichachijo, Filigree. Nie wiem jak tam u Ciebie z wiatrami, ale może najpierw żywopłot.
Widzę też rozjaśniające brzozy, nie duże odmiany, może jakaś pendula.
Do tego, derenie kousa, kruszyna, rh, robinie akacjową twisty baby.
Z pnączy, hortensja pnąca, przywarka japońska moonlight, bluszcze.
Bylinowo to, brunery, rodgersje, barwinek, rumianka variegata, serduszka, liczne paprocie, języczniki, lepiężnik japoński, epicedium, miodunki, jasnotę, wiązówkę, itp.
A o kolorku można pomyśleć w miejscach nasłonecznionych, niech wystrzeli do nieba liatra lub/i naparstnica, widzę tam też niezawodną anabelkę, azalkę japońską.
I zobaczyłam, też dwa większe drzewa, a pomiędzy nimi hamak. No to tyle na razie z krainy wyobraźni
Pozdrawiam,

P.S. a tulejnika nie będzie?

Brzozy fajny pomysł, tyle że w tym niewielkim zakątku pendula zajmie zbyt dużo miejsca. Bardziej skłaniam się ku 3 szt. Betula utilis ‘Doorenbos’, które na zachodniej ścianie niczemu nie będą przeszkadzać. Koronę rozbudują wyżej, ponad żywopłot, a cień będzie padał na inną część ogrodu, co bardzo mi pasuje. Myślę jeszcze o ‘Fastigiata’.
Jeśli chodzi o rodgersje, to chętnie wyrzucę tawułę wczesną , a na jej miejscu posadzę rodgersję stopowcowatą. Jeśli ktoś ma praktykę w uprawie tej byliny, to bardzo proszę o kilka słów.
Byliny jak najbardziej (przemyślę Twoje propozycje), myślę też o posadzeniu kilku a może i kilkunastu zimozielonych w tym różaneczniki o delikatnym kolorze kwiatów.
Dziękuję Ci Justyno za propozycje roślinne, powoli łapię kierunek . Tulejnika tutaj nie będzie, może w innym miejscu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies