Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

monteverde
P1010191 001

Dodany 23:46, 12 sty 2013
Dorodna ta tiarella, moja to taka malutka w tamtym roku byla, może ma zlą glebę? a ten irys to trawolistny ? graminea?
Mariusz
 dsc0094

Dodany 08:19, 13 sty 2013 , edytowany o 13:29, 13 sty 2013
Tak, to kosaciec trawolistny Iris graminea. Nad poprzednim zdjęciem napisałem polski synonim kosaciec trawiasty, a w zasadzie powinno być irys trawiasty. Tak jak mówię , tak napisałem.

Fajna jest ta tiarella, ładnie kwitnie i silniejsza od niektórych żurawek.
Tiarella 'Iron Butterfly'

Obecnie sporadycznie jestem w wątku, planuje kilka miejsc w moim ogrodzie. W związku z tym, będę miał do Was prośbę o propozycje roślinne przy mini oczku wodnym. Wpierw jednak rozrysuje na planie to co już jest, aby było bardziej przejrzyście. Wstawię też zdjęcia tego miejsca.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Dodany 13:37, 13 sty 2013
Brak sniegu Maruiszu przy mrozie to poważny problem, tak miałam w zeszłym roku. Może w tym strat nie będzie Pozdrawiam i dziękuję za prowadzenie działu roślin wodnych i nie tylko.
Mariusz
 dsc0094

Dodany 14:01, 13 sty 2013
To dla mnie czysta przyjemność i zaszczyt Grupa roślin której do obecnej chwili poświęciłem pół swojego życia .

Dodany 15:15, 13 sty 2013
Piękne i ciekawe roślinki pokazujesz.Miło popatrzec. Pozdrawiam.
Mariusz
 dsc0094

Dodany 13:07, 15 sty 2013
Bogdzia napisał(a)
Piękne i ciekawe roślinki pokazujesz.Miło popatrzec. Pozdrawiam.

Pozdrawiam i dziękuję.

Dodany 13:44, 15 sty 2013
Zdjęcia z tego miejsca pokazywałem już w swoim wątku. To niewielkie oczko wodne o średnicy ok. 3 m ma służyć jako główny element w planowanym zacisznym zakątku w ogrodzie.
Na granicy wody szpary między kamieniami wypełni gęsto rosnący skrzyp arktyczny Equisetum scirpoides oraz sit mieczolistny Juncus ensifolius. Bliżej ujścia niewielkiego strumyczka (ok. 3 m długości) oczko podkreślą wyższe kępy skrzypu zimowego Equisetum hyemle var. robustum. Po obu stronach ujścia formy wodne będzie tworzyć paproć marsylia czterolistna Marsylea quadrifolia.
Strumyk obsadzony będzie kaczeńcami w odmianie ‘Multiplex’ oraz mało znaną rośliną pod względem przydatności do oczek wodnych, a mianowicie Sium sisarum. Na płytkiej wodzie w strumyku stworzy on gęsty niekwitnący dywanik. To będzie nie tylko dekoracja, ale i filtr korzeniowy, do którego ta roślina wyśmienicie się nadaje.
Jak łatwo się domyśleć w oczku będzie z założenia skromnie.
Oczywiście te nasadzenia mogę zmienić i dopasować je do tego co będzie rosło na brzegu. Jednak w zagospodarowaniu brzegów potrzebuję Waszej pomocy.

Zrobiłem w tym celu szkic tego co już jest i co będzie na pewno.

- Zakątek ten ma otaczać żywopłot powyżej wysokości głowy. Może być on liściasty bądź iglasty. Myślałem o cisie i grabie, na ten pierwszy czekałbym jednak z 10 lat. Co myślicie?

- Wiśnia Prunus cerasus widoczna na planie pozostaje. Mam ich kilka w ogrodzie i uwielbiam moment gdy obficie zakwitają. Pod wiśnią zaznaczyłem okrągłą rabatę (1). Najprościej na niej posadzić hosty, ale tych mam już tak dużo w ogrodzie, że się zastanawiam. A może taka trawiasta ławeczka jak w Pszczelarni? - bardzo mi się podoba.

- Na północnym wschodzie zakątka rośnie wierzba Salix daphnoides. Wyprowadziłem ją na drzewko, tak więc niczemu tutaj nie przeszkadza. Ma unikalne kotki i to jest powód mojej miłości do niej. Pod nią wymyśliłem drugą okrągłą rabatkę (2). W tym miejscu również prosiłbym o rady w kwestii doboru roślin.
Tę rabatkę śmiało można powiększać w stronę trawniczka (3).

- No i tawuła wczesna Spiraea arguta. Nie koniecznie musi tutaj rosnąć, choć stara, to śmiało mogę ją przesadzić. Poniżej tawuły ciągnie się następna rabatka (4) dochodząca do strumienia i oczka. Po jej środku zaplanowałem mały drewniany podest (5) na krzesełko i stoliczek. Czy akurat pasuje w tym miejscu? Czym obsadzić tę rabatkę? Może klony palmowe? (nie mam ich w ogrodzie)

Cały ten mini zakątek ma jasną południową wystawę, ale słońce rozprasza się w koronach drzew. Rośliny nadające się do półcienia , jak najbardziej będą tutaj rosły. Najwięcej cienia jest na planowanej rabacie przy wiśni.
Myślę o zakątku bardzo schludnym, poukładanym, tak ukryta odskocznia od reszty ogrodu.
Za wszelkie opinie i rady będę bardzo wdzięczny .

Jeszcze zdjęcia tego miejsca.
Widoczne po zachodniej stronie pięciorniki, na przodzie kratka wierzbowa i żurawki, za nimi liliowce idą do usunięcia.

Dodany 16:16, 15 sty 2013
Chi chi, cóż za przyjemne wyzwanie przed Tobą
Podzielę się tym co mi się pojawia, pewnie będzie chaotycznie, bo to pierwsze wrażenie. Nie umiem jeszcze powiedzieć gdzie i co, ale czuję klimat. Klimat uroczyska. Spokojnego, zacienionego miejsca, trochę tajemniczego, z miejscami do zatrzymania. Pojawiają mi się też obrazy z roślin, nieuporządkowane, ale oddające nastrój.
Klony palmowe to świetny pomysł, ja widziałabym tutaj spokojne, czyli zielone w sezonie, np. Dissectum, Osakazuki, Seiryu, Arakawa ukon, Viridis, Green Globe, Kichachijo, Filigree. Nie wiem jak tam u Ciebie z wiatrami, ale może najpierw żywopłot.
Widzę też rozjaśniające brzozy, nie duże odmiany, może jakaś pendula.
Do tego, derenie kousa, kruszyna, rh, robinie akacjową twisty baby.
Z pnączy, hortensja pnąca, przywarka japońska moonlight, bluszcze.
Bylinowo to, brunery, rodgersje, barwinek, rumianka variegata, serduszka, liczne paprocie, języczniki, lepiężnik japoński, epicedium, miodunki, jasnotę, wiązówkę, itp.
A o kolorku można pomyśleć w miejscach nasłonecznionych, niech wystrzeli do nieba liatra lub/i naparstnica, widzę tam też niezawodną anabelkę, azalkę japońską.
I zobaczyłam, też dwa większe drzewa, a pomiędzy nimi hamak. No to tyle na razie z krainy wyobraźni
Pozdrawiam,

P.S. a tulejnika nie będzie?

Dodany 16:43, 15 sty 2013
Mariusz napisał(a)
..Wykopy

Mariusz pokazujesz dużo i na pewno pokażesz jeszcze więcej wspaniałych roślin i widoków ale tego co na zdjęciu naprawdę Ci zazdroszczę (pozytywnie)
u mnie warstw "żyzna" to 15-20 szarawego piachu -tak jak uchwyt szpadla, dalej do końca pylisty piasek i przy końcu ostrza glina
i to jest optymistyczne że nie marnujesz takiego daru natury

Dodany 08:29, 16 sty 2013
Justyna napisał(a)
Chi chi, cóż za przyjemne wyzwanie przed Tobą
Podzielę się tym co mi się pojawia, pewnie będzie chaotycznie, bo to pierwsze wrażenie. Nie umiem jeszcze powiedzieć gdzie i co, ale czuję klimat. Klimat uroczyska. Spokojnego, zacienionego miejsca, trochę tajemniczego, z miejscami do zatrzymania. Pojawiają mi się też obrazy z roślin, nieuporządkowane, ale oddające nastrój.
Klony palmowe to świetny pomysł, ja widziałabym tutaj spokojne, czyli zielone w sezonie, np. Dissectum, Osakazuki, Seiryu, Arakawa ukon, Viridis, Green Globe, Kichachijo, Filigree. Nie wiem jak tam u Ciebie z wiatrami, ale może najpierw żywopłot.
Widzę też rozjaśniające brzozy, nie duże odmiany, może jakaś pendula.
Do tego, derenie kousa, kruszyna, rh, robinie akacjową twisty baby.
Z pnączy, hortensja pnąca, przywarka japońska moonlight, bluszcze.
Bylinowo to, brunery, rodgersje, barwinek, rumianka variegata, serduszka, liczne paprocie, języczniki, lepiężnik japoński, epicedium, miodunki, jasnotę, wiązówkę, itp.
A o kolorku można pomyśleć w miejscach nasłonecznionych, niech wystrzeli do nieba liatra lub/i naparstnica, widzę tam też niezawodną anabelkę, azalkę japońską.
I zobaczyłam, też dwa większe drzewa, a pomiędzy nimi hamak. No to tyle na razie z krainy wyobraźni
Pozdrawiam,

P.S. a tulejnika nie będzie?

Brzozy fajny pomysł, tyle że w tym niewielkim zakątku pendula zajmie zbyt dużo miejsca. Bardziej skłaniam się ku 3 szt. Betula utilis ‘Doorenbos’, które na zachodniej ścianie niczemu nie będą przeszkadzać. Koronę rozbudują wyżej, ponad żywopłot, a cień będzie padał na inną część ogrodu, co bardzo mi pasuje. Myślę jeszcze o ‘Fastigiata’.
Jeśli chodzi o rodgersje, to chętnie wyrzucę tawułę wczesną , a na jej miejscu posadzę rodgersję stopowcowatą. Jeśli ktoś ma praktykę w uprawie tej byliny, to bardzo proszę o kilka słów.
Byliny jak najbardziej (przemyślę Twoje propozycje), myślę też o posadzeniu kilku a może i kilkunastu zimozielonych w tym różaneczniki o delikatnym kolorze kwiatów.
Dziękuję Ci Justyno za propozycje roślinne, powoli łapię kierunek . Tulejnika tutaj nie będzie, może w innym miejscu.