Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

Mariusz 17:14, 22 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Witajcie w moim wątku.
Powoli dojrzewam w ogrodowisku, tak więc dojrzała też myśl o otwarciu tego wątku.
Ogródek leży na skraju Bezleśnego Progu Lessowego, czyli od tyłu mam równo jak stół, a od przodu strome, gliniane skarpy. Jego powierzchnia to 49 arów z czego ponad 25 jeszcze niczym nie jest obsadzone. Na większej części ziemia jest bardzo żyzna, ale szybko wysycha, kamienieje i pęka, co nastręcza mi wielu problemów z uprawą niektórych bylin.
Robiąc wstępne nasadzenia założyłem sobie, że o każdej porze roku któraś grupa roślin będzie zakwitać obficie i w dużych skupieniach, stanie się charakterystyczna dla wiosny, lata i jesieni. I tak, w maju zakwitają krzewy piwonii drzewiastych, w lipcu pełnię kwitnienia przechodzą liliowce, a w październiku ogródek zdobią trawy i marcinki. I to jest ten rzucający się w oczy symbol mojego ogrodu. Oprócz tego ogród wzbogacają rośliny iglaste, młode drzewa liściaste, ozdobne krzewy, kosaćce, różne byliny, hosty, tojady, żurawki, żurawiczki i tiarelle, róże, piwonie bylinowe, krokusy, śnieżyce, śnieżynki, przylaszczki, cebulice, hiacynty…
Gdybym w dwóch słowach miał opisać swój ogród, to brzmiałyby one ‘’jest skromny” – dużo tutaj jeszcze wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni, starych rabatek dających dużo do życzenia, zapomnianych miejsc. Oczywiście nie jest to powód do wstydu, a w myśl zasady ’’godzina dziennie dla ogrodu’’ motywacja do dalszego działania. I tak, powstają niewielkie oczka wodne – będzie ich trzy, nowe trawniczki, rabatki… - ot taki wiejski ogród. W jakim stylu ogród masz? W pięknym stylu, mój ‘’misz masz’’.

I tak kończąc, zapraszam w me skromnie progi ‘’Gość w dom Bóg w dom’’.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 17:26, 22 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witam Mariuszu, już Cię przecież znamy z racji wielu wątków o rzadko spotykanych i ciekawych roślinach. To bardzo fajnie, że zdecydowałeś się w pełni dołączyć i pokazywać swoją codzienną "godzinkę" dla ogrodu.

Witamy i oczywiście liczymy na ciekawe rośliny i historie, które wzbogacą naszą ogrodniczą wiedzę, którą się dzielisz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 17:31, 22 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
I ja też się cieszę, że dołączyłeś do społeczności ogrodowiskowej
Kfiatuchy masz śliczne..... ten łan liliowców, piwonie ...... oj... bedę cieszyć zmysły widokami
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Bogdzia 17:51, 22 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Już od pierwszych zdjeęc dostaję zawału , wiec zapytam wprost: Czy te piwonie sadziłeś w tym roku??????????czy masz je dłużej? (Jak długo), bo jeśli dłużej to poproszę o instrukcję obsługi. Napisałabym piękne ale napiszę dopiero jeśli się okaże że masz je dłużej niz trzy lata, powód: bo moje 10 szt które kupiłam w większości wygląda tragicznie, albo i wcale już nie wygląda.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mariusz 18:14, 22 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dzięki Wam za odwiedzinki, na pewno spróbuje tę godzinkę w ogrodzie przedłożyć na Ogrodowisku. Czy będzie ciekawie, to pozostawiam Waszej fachowej ocenie.
Bogdzia, piwonie są z mojej uprawy. Pół-zdrewniałe nasiona wysiewane do piasku zazwyczaj kiełkują w kilka miesięcy, zdrewniałe – kilkanaście miesięcy. Obecnie sieją się same i wschodzą pod matecznikiem.
Piwonie mają po kilkanaście lat – są dzieckiem moich młodzieńczych zapałów, podobnie jak szczepione wierzby, brzozy i róże.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Bogdzia 18:29, 22 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Mariusz napisał(a)
Dzięki Wam za odwiedzinki, na pewno spróbuje tę godzinkę w ogrodzie przedłożyć na Ogrodowisku. Czy będzie ciekawie, to pozostawiam Waszej fachowej ocenie.
Bogdzia, piwonie są z mojej uprawy. Pół-zdrewniałe nasiona wysiewane do piasku zazwyczaj kiełkują w kilka miesięcy, zdrewniałe – kilkanaście miesięcy. Obecnie sieją się same i wschodzą pod matecznikiem.
Piwonie mają po kilkanaście lat – są dzieckiem moich młodzieńczych zapałów, podobnie jak szczepione wierzby, brzozy i róże.


W takim razie jeśli znajdziesz czas napisz o ich pielęgnacji, głównie o stosowaniu nawozów, moze potrafię moim pomóc?
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
KasiaWB 18:48, 22 lis 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Mariusz, bardzo miło, że zechciałeś podzielić się z nami swoim pięknym, dojrzałym ogrodem rabaty bogate w nasadzenia, piwonie wyjątkowej urody również chętnie poczytam o pielęgnacji piwonii. Napisz proszę, ile lat się czeka na taki łan liliowców, ja dopiero zaczynam przygodę z ogrodem, a liliowce mam 2 sezon, ale dość mizerny efekt
Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
elzbieta_b 07:27, 23 lis 2012


Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 207
Mariuszu jakie piękne te Twoje piwonie ! Moje dwie powolutku rosną a inne dwie niestety wypadły Czy swoje nawozisz ? Czym ? Twój ogród jest piękny Widać, że wiesz czego chcesz. Pozdrawiam
____________________
Mały ogródek, a dużo przyjemności
Magda70 08:31, 23 lis 2012


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Oj..śliczne te piwonie i koniecznie napisz jakie cuda wyczyniasz, ze one takie pikne są. I czy jest jakiś skuteczny sposób aby pozbyć się mrówek po nich łażących??

pozdrawiam piątkowo
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
vita 17:08, 23 lis 2012


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 3831
Witaj
Szczęśliwy Ogrodnik, który ma tyle powierzchni. Nie zorientowałam się jeszcze, jakie rarytasy ogrodowe uprawiasz (wspomniała o tym Danusia), ale już czuję, że bardzo polubię ten przyjazny ogród.
Na pewno jest przyjazny, jeśli wysiewają Ci się piwonie drzewiaste! Ja potrzebowałam paru metod, aby spowodować ich kiełkowanie. Po dwóch latach doczekałam się.
Podoba mi się też pomysł na grupowanie roślin.
Pokaż jeszcze coś, proszę
____________________
Wiktoria Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Może sielski ogródek? Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies