Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

Mariusz 18:23, 21 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Kondzio napisał(a)
Hej Mariuszu jestem pod wrażeniem twoich oczek rowów mam problem ze swoim oczkiem i strumieniem nie wiem jakich roślin mogę użyć i gdzie warto kupować rośliny błotne i wodne jak mógłbym prosić o pomoc od strony 3 i 4 mojego wątku z góry dziękuje

Z miłą chęcią wpadnę
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Kondzio 18:33, 21 lut 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Mariusz napisał(a)

Z miłą chęcią wpadnę
super ale się cieszę
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Bogdzia 19:34, 21 lut 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Mariusz napisał(a)

Witaj
Wpadnę wieczorem i do ogródka i na pw.
Pozdrawiam serdecznie


Bardzo mi miło.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Kondzio 22:17, 21 lut 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Mariusz napisał(a)
Witaj
Obejrzałem Twoje oko i strumyk. Kształt serca, co za zbieg okoliczności, mój podopieczny - staw, również ma ten kształt i również dopływa do niego długi, krety rów (strumyk).
Widzę, że masz kosaćca żółtego, dobrze rozwinięte lilie wodne – innych roślin nie mogę dostrzec.

Namiary na dobre szkółki dam ci na prywatnej wiadomości. Ja o tym nigdy nie piszę, ale warto wspomnieć, że rośliny wodne szybko się rozrastają i większość użytkowników oczek wodnych prędzej czy później wyrzuca je przy rozsadzaniu, tak więc często wystarczy poszukać w sieci.
Wybrałbym kilka gatunków czy odmian roślin i posadziłbym je w większych grupach. Polecam pałkę delikatną Typha gracilis bądź pałkę wysmukłą Typha laxmannii , sit mieczolistny Juncus ensifolius, Pontederia cordata niebieska. To co masz w oczku - tatarak paskowany ‘Variegata’ razem kosaćcem żółtym w dużych kępach będą pełnić rolę filtratora.
Kaczeńce, niezapominajka, a i czasem potocznik wąskolistny to rośliny których w oczku nie powinno zabraknąć. Pod wodą możesz spróbować zasiedlić rogatka sztywnego, jest dobrym schronieniem dla ryb. Na wodę warto puścić roślinę ciepłolubną Limnobium spongia – jesienią się go kompostuje, a wiosną zakupuje nowe sadzonki.
Nie wiem jakie masz odmiany lilii wodnych, ale do nich polecam ‘Colorado’ niech obfitym kwitnieniem i akcentem tropikalnym rozweseli serce. Odmiana ta ma kwity wyniesione ponad lustro wody.
Tak króciutko, bardziej pod kątem uprawy i przydatności do oczka wodnego jestem w stanie ci pomóc, niż kompozycyjnym – te tworzą w oczkach często same
większości mam irysy jest tam pałka ale słabo rośnie lilie mam tam trzy białą żółtą i bordową ale wiem dlaczego słabo rośnie bo jest za głęboko wsadzona bo jest na 15 metrach podoba mi sie to które dałeś zdjęcie na swoim wątku ja nie mam pojęcia na temat roślin wodnych i bagiennych i aranżacji oczek niestety A chciałbym zrobić oczko i strumień bardziej naturalistyczny niż jest strumiń muszę przerobić bo jest na klepisku i wszystko się zapadło nie mam pojęcia jak to zrobić
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Betka 14:21, 22 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Mariusz napisał(a)


Normalka ogrodnicy tak mają - cieszymy się i dzielimy radością ze wszystkimi Na powagę czas przyjdzie w piórniku dwa metry w dół.
Ale poważnie i do rzeczy. Niektóre szkółki zamówienia zbierają już teraz, głównie te hurtowe. Warto prędzej zadzwonić i się zorientować. Sklepy detaliczne rozprowadzają towar cały sezon wegetacyjny, ale po cenniejsze roślinki trzeba się spieszyć i z zamówieniem nie zwlekać - często słyszę, zapasy wyczerpane.

Takie rowy to marzenie, można je na różny sposób zagospodarować. Może czasem używam brzydkich słów "rowy melioracyjne", ale nie dziw się skończyłem miernictwo i meliorację. Mnie cieszy każdy kawałek błota, zobacz jak zagospodarowałem tę dziurę. Ma ona 30 -50 cm głębokości.
Te jasne rurki to właśnie oczeret jeziorny 'Albescens'


Na razie "rów melioracyjny" potem będziemy nazywać np. strumyk? Póki co to przerasta mnie projektowanie co narysuję jakaś kawałek rabaty to bym ją już zmieniała nie takie to proste a jak pomyślę że jeszcze mam policzyć ile roślinek mi potrzeba to już w ogóle. wczoraj siedziałam do późna "zaprojektowałam " jedną stronę rowu a jak się obudziłam i zobaczyłam na moje bazgroły to z chęcią od początku bym zaczęła!
A twoje bajorko śliczne
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Mariusz 06:35, 28 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Kondzio napisał(a)
większości mam irysy jest tam pałka ale słabo rośnie lilie mam tam trzy białą żółtą i bordową ale wiem dlaczego słabo rośnie bo jest za głęboko wsadzona bo jest na 15 metrach podoba mi sie to które dałeś zdjęcie na swoim wątku ja nie mam pojęcia na temat roślin wodnych i bagiennych i aranżacji oczek niestety A chciałbym zrobić oczko i strumień bardziej naturalistyczny niż jest strumiń muszę przerobić bo jest na klepisku i wszystko się zapadło nie mam pojęcia jak to zrobić

Końdzio, dziesiątki roślin ciśnie mi się na papier, tak więc przycupnę przy kompie i przez weekend oddam się twórczości - będziesz miał z czego wybrać.
A strumyczek rozszerz, zrób nieregularny, na gumie (geoguma), EPDM, zasyp żwirkiem z kamieniami. Stwórz w nim miejsca do sadzenia roślin - będziesz miał filtr korzeniowy. Ale to porozmawiamy jeszcze u Ciebie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 06:40, 28 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Betka napisał(a)

Na razie "rów melioracyjny" potem będziemy nazywać np. strumyk? Póki co to przerasta mnie projektowanie co narysuję jakaś kawałek rabaty to bym ją już zmieniała nie takie to proste a jak pomyślę że jeszcze mam policzyć ile roślinek mi potrzeba to już w ogóle. wczoraj siedziałam do późna "zaprojektowałam " jedną stronę rowu a jak się obudziłam i zobaczyłam na moje bazgroły to z chęcią od początku bym zaczęła!
A twoje bajorko śliczne

Zbytnio do planowania w wodzie nie przywiązuje wagi, ustalam tylko listę gatunków - sadzenie na ślepo w terenie. Jeśli sadzimy bezpośrednio w żwirku, to one same z czasem znjdą dla siebie wygodne siedliska.
Miłego dnia
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Kondzio 10:14, 28 lut 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Mariusz napisał(a)

Końdzio, dziesiątki roślin ciśnie mi się na papier, tak więc przycupnę przy kompie i przez weekend oddam się twórczości - będziesz miał z czego wybrać.
A strumyczek rozszerz, zrób nieregularny, na gumie (geoguma), EPDM, zasyp żwirkiem z kamieniami. Stwórz w nim miejsca do sadzenia roślin - będziesz miał filtr korzeniowy. Ale to porozmawiamy jeszcze u Ciebie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
super to czekam ale sie ciesze
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Kondzio 11:20, 03 mar 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
macham hi hi hi
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Betka 11:07, 07 mar 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Mariusz napisał(a)

Zbytnio do planowania w wodzie nie przywiązuje wagi, ustalam tylko listę gatunków - sadzenie na ślepo w terenie. Jeśli sadzimy bezpośrednio w żwirku, to one same z czasem znajdą dla siebie wygodne siedliska.
Miłego dnia


ja też jakoś nie planuję, zamówiłam roślinki i jak mi je przywiozą to dopiero zacznę ustawiać i myśleć co gdzie posadzić.
Mariusz a co mam zrobići z tą paćką co wydostanę ją z rowu ( podczas czyszczenia) zostawić na brzegu - jako nawóz czy wywieść na kompostownik?

____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies