Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

Jabeska 18:45, 30 gru 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Poradźcie proszę, bo trochę się pogubiłam. Można te dżdżownice wpuścić do kompostownika? Ja mam taki dwukomorowy zrobiony z palet i przedzielony paletą przez którą mogłyby swobodnie przechodzić po przerobieniu jednej komory. Pytanie tylko czy będą chciały siedzieć w jednej, skoro do drugiej będę sypać "świeże resztki".
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Sonka 18:57, 30 gru 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
będą przechodzić na świeżynkę,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Jabeska 19:03, 30 gru 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
No to ja już nie wiem jak to zrobić żeby mieć je w kompostowniku? A może można by po prostu rozsypywać kompost z dżdżownicami na rabatki i one sobie zamieszkają w ziemi?
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Sonka 19:16, 30 gru 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
wrzuć je do kompostownika, jak rozpracują jedną komorę, to się przeniosą do drugiej, świeżej, jak jak wybieram kompost to też czasami z dżdżownicami i daje je na rabaty, trudno je wybierać, jak kilka zostanie to nic się nie stanie,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Jabeska 19:31, 30 gru 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
O! Dziękuję za poradę, fajnie, że tak można zrobić. Chyba kupię kilka tych stworzonek
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
ewa_k 19:49, 30 gru 2012


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
są już na allegro, ale tylko od jednego hodowcy, później jest wielu dostawców /obserwowałam to w tym roku na allegro/. trochę mam obawy jak przeżyją transport jeżeli na zewnątrz są ujemne temperatury. Chyba jeszcze poczekam.
Sonka czy zauważyłaś różnicę na plus przy stosowaniu dżdżownic kal. ja liczę na szybsza produkcję kompostu
____________________
Ewa
Sonka 21:40, 30 gru 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
nie wiem jak rosły by rośliny bez użyźnionej gleby, z tego co pamiętam z dzieciństwa to nie było zbytnio urodzaju w naszym ogrodzie. Ja bym o tej porze nie kupowała dżdżownic, u mnie teraz to one śpią głęboko w ziemi a uaktywniają się na wiosnę. W 2012 r wiosną długo ich nie było widać, bałam się że wyginęły, a jesienią z kolei w tym roku, bardzo długo pracowały, pod koniec listopada jeszcze były. Powiem wręcz, są dobrym prognostykiem pogody, wskazują np czy przyjdzie szybko zima czy będzie długa jesień na przykład. W tym roku jelenie o miesiąc później zaczynały swoje gody, u nas przynajmniej tak było.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Toszka 06:57, 02 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aby dżdżownice kalifornijskie przezimowały bezproblemowo w kompostowniku musi być spełniony podstawowy warunek - w miarę duży kompostownik ( np. taki zrobiony z palet minimum dwukomorowy) najlepiej ustawiony na wybranej spod niego ziemi na ok. 30cm. Co roku na jesieni na dnie kompostownika układam 2-4 podziurkowane worki obornika. W tych workach dżdżownice znajduja ciepło, jedzenie i schronienie (przed gryzoniami) kiedy temperatury bardzo spadają, a kompostownik zaczyna przemarzać. Worki przysypuję świeżym kompostem. Na wierzchu nakrywam liśćmi i kartonami dla ocieplenia. Czasami zwłaszcza dól kompostownika obkładam naokoło workami z obornikiem (dla osłony od mroźnego wiatru). Odradzam okrywanie kompostownika słomą lub styropianem, bo to zaproszenie dla myszy - dodatkowo styropian potrafi być przez myszy niemiłosiernie pocięty i potem trudno go wysprzątać z ogrodu. Sprawdzone empirycznie
Dodam jeszcze, że przez okres zimy cały czas dorzucam na wierzch kompostownika odpady kuchenne.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Jabeska 17:54, 02 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Toszka dziękuję Super pomysł z tymi workami z obornikiem na dnie. Tak zrobię.
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
ewa_k 06:44, 03 sty 2013


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Toszka, ja też dziękuję za taką poradę czekałam.
Już widzę jak się rodzinka cieszy, że nie będę hodować dżdżownic zimą w garażu!!!!!
____________________
Ewa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies