Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

AgaInStudio 21:41, 04 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Dziękuję Gosia. Wygląda to bardzo fajnie, ale potrzebowałabym jakiegoś faceta do pomocy, a mój jest niechętny do takich prac. Właściwie to jeszcze nie wie, że będzie miał dżdżownice w kotłowni Już je zamówiłam.
Tymczasem zadowolę się wielkim pojemnikiem plastikowym Samla z Ikea. Podziurkuję mu dno i postawię na drugim takim pudle, tylko płytszym, żeby biohumus mógł tam swobodnie ściekać. Na razie musi wystarczyć.
Pytanie mam tylko odnośnie przykrywania pudła. Ma ono takie wymiary (ostatni wymiar to wysokość) 78x56x43. Czy powinnam przykrywać dżdżownice? Chyba nie uciekną? ... Będą miały w końcu mnóstwo pyszności i ciepełko.
____________________
ogród na glinie
Mirek34 21:23, 01 kwi 2014

Dołączył: 27 wrz 2013
Posty: 12
Poradźcie ile kupić dżdzownic do kompostownika o wymiarach 1.5 szerokosci 1 metr głęgokości i 1 m wysokosci.
Toszka 00:28, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak na prawdę to nie ważne jak dużo kupisz. Ważne jest jaki im dasz start i jak będziesz o nie dbać. Proponuję na początek zakupić im worek obornika i... kartony (potrzebują do rozmnażania), a potem pamiętać by miały stale wilgotno.
W dobrych warunkach mnożą się błyskawicznie. Myślę, że starczy 150-500.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wanda_strzelec 21:51, 04 kwi 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 71
Kupiłam 500 sztuk przez internet,ale jak na razie żadnych efektów nie widać.Bardzo słabo przerabiają odpadki.Trzymam je w dużym plastykowym pudełku.Od dołu zrobiłam kilka otworków i podstawiłam wiaderko żeby nadmiar płynu się zbierał,Nie wiem co robię nie tak ale jak na razie to słabo to wygląda.Mam je już około 2 miesięcy.
Toszka 22:02, 04 kwi 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Może mają za sucho. Dżdżownice lubią wilgoć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ozz 00:42, 12 lip 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
A czy próbował ktoś wpuszczać takowe stworzonko bezpośrednio na rabaty? Jako taki ,,jednorazowy" zastrzyk i czy przy np. gliniastej glebie to ma sens - czy znajdą dostatecznie dużo materii i czy będzie w ogóle jakiś efekt?
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Toszka 01:21, 12 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jest jedno "ale"... nie przezimują to ciepłolubni pracownicy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
waldek727 02:33, 12 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Eisenia fetida spośród pierścienic z rodziny dżdżownicowatych jest jedynym skąposzczetem który do rozmnażania potrzebuje znaczne ilości celulozy. Jej zawartość w ziemi ogrodowej w postaci przyswajalnej przez dżdżownice kalifornijskie jest znikoma. Otoczkowanie jaj celulozą której samice mają pod dostatkiem w naszych kompostownikach jest główną przyczyną tego, iż pozostają one stale przez 16 lat w kolejnych tworzonych przez nas pryzmach materii organicznej poddawanej humifikacji i mineralizacji.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Ozz 13:41, 12 lip 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Biorę to pod uwagę, że niestety będzie to do pierwszej zimy, ale powstaje pytanie czy w ogóle to ma sens, czy warto, bo skoro potrzebują sporej ilości szczątków i celulozy to mogą się najzwyczajniej przenieść gdzie indziej, a nie siedzieć w gliniastej ziemi na rabatach.

Druga kwestia - jak by wpłynęły na gatunki rodzime? Mam trochę ,,swoich" rodzimych dżdżownic...
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
gardney 22:40, 29 sie 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
A powiedzcie mi skoro one potrzebują tyle wilgoci to jak to jest zimą kiedy kończyć podlewanie kompostownika?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies