Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

Toszka 08:47, 03 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Bardzo proszę Kochane nich to będzie waszym dżdżownicom na zdrowie!
Zauważyłam tylko, ze nikt nie napisał co szkodzi dżdżownicom. Otóż szkodliwe dla nich są startery/przyspieszacze kompostowania. Zabija je popiół.
Za to zauwazyłam, że "dziewczyny i chłopaki" prócz resztek owoców uwielbiają wewnetrzną skorupkę po jajkach (byle nie wysuszone). Przed opróżnianiem kompostownika często wykorzystuję te skorupki do wyłapania sporej części dżdżownic. Przesiewamy wspólnie z Małżem kompost używając plastikowej skrzyneczki na warzywa. Wspólnie to idzie migiem - on mi sypie łopatą kompost do skrzynki, ja przesiewam nad taczką. Dla tych kalifornijek przemogłam się i już nie brzydzę się brać je w ręce.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 18:51, 03 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Zamieść takie zdjęcie z przesiewania jeśli masz, to fajny pomysł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 22:31, 03 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No, jak by to powiedzieć... "ni mam" takich zdjęć, bo to zajęcie tak podnosi nam poziom endorfin, że zaliczamy je do sfery intymnej
A tak na poważnie - to nie przyszło mi to do głowy... nadrobię wiosną.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 23:13, 03 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Nom, na początku roboty, fotka ustawiona, jak poziom jeszcze niski jest
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 08:39, 04 sty 2013


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
To się naczytałam może wiosną kupię parę dżdżowniczek?

pozdrawiam!!
____________________
Mój nowy ogródek
anipla 00:32, 17 sty 2013


Dołączył: 27 cze 2012
Posty: 1375
Dżdż zainteresowałam się ok 2 lat temu (widziałam program na ich temat),sporo czytałam ....
Kiedy Danusia poradziła mi podlewać niedożywione Anturium biohumusem , wtedy zapadła decyzja o kupnie dżdż.(kompost w przyspieszonym czasie i biohumus do roślinek gratis ...super sprawa.)

Moim zdaniem kompostownik powinien mieć zamknięte dno z odpływem,wtedy możemy korzystać nie tylko z kompostu ale też z płynnego nawozu...w moim przypadku nawet musi być zamknięte ,bo inaczej krety miałyby stołówkę...
cdn...
____________________
Anita Ogród przydomowy - na zmiany gotowy...
Toszka 01:22, 17 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anipla, jesli masz problem z kretami to wystarczy na dno położyć siatkę. Ja na dno daję grubszą warstwę pociętych gałązek. I jak na razie krety nie odkryły jak mozna dostać się do kompostownika.
W tym roku musieliśmy natomiast załozyć obramowane siatki na góry skrzyń, bo gawrony rozkopywały kompostownik Zabezpieczenie jak na razie sprawdza się.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anipla 02:50, 17 sty 2013


Dołączył: 27 cze 2012
Posty: 1375
Toszka, zgadza się,tylko że wtedy masz tylko kompost , a jak jest w czymś zamkniętym z odpływem to jeszcze nawóz płynny do podlewania po rozcieńczeniu masz
____________________
Anita Ogród przydomowy - na zmiany gotowy...
Toszka 04:14, 17 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anitko, masz rację. Tylko, że ja wybrałam opcję kompostowników drewnianych. Jak im zrobić zamknięte dno? Betonowac? Nie chcę. Plan mamy taki, że jak dechy zaczną się rozpadać za kilka lat, to nowe kompostowniki staną w innym miejscu, a obecne zostanie obsadzone jakimiś żarłocznymi warzywkami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wawik 05:44, 17 sty 2013


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Toszka napisał(a)
Anitko, masz rację. Tylko, że ja wybrałam opcję kompostowników drewnianych. Jak im zrobić zamknięte dno? Betonowac? Nie chcę.


Tu kłaniają się folie budowlane, folia do oczek wodnych.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies