Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

ewa_k 18:37, 02 kwi 2013


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
super konstrukcja, opis inżynierski!
a jak duże są te podziemne zbiorniki i z czego zrobione?
____________________
Ewa
popcorn 18:47, 06 kwi 2013


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Szkoda że na taki kompostownik trzeba sporo miejsca. Ale pewnie ilość kompostu i humusu jest spora!

Znalazłam taki patent - stara beczka z kranikiem:

____________________
Mój nowy ogródek
Jabeska 22:23, 06 kwi 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Bardzo dobry pomysł z ta beczką. To jest coś czego szukałam. w zeszłym roku kupiłam na allegro beczkę z kranikiem otwieraną od góry. Wystarczy z takiej zdjąc pokrywę i gotowe stanowisko dla dżdżownic. Ale zimą to chyba trzeba będzie go przenieść do garażu? No i pytanie czym wypełnić wiaderko, same odpadki kompostowe czy dodac trochę ziemi kompostowej?
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
monteverde 22:44, 06 kwi 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ewa_k napisał(a)
są już na allegro, ale tylko od jednego hodowcy, później jest wielu dostawców /obserwowałam to w tym roku na allegro/. trochę mam obawy jak przeżyją transport jeżeli na zewnątrz są ujemne temperatury. Chyba jeszcze poczekam.
Sonka czy zauważyłaś różnicę na plus przy stosowaniu dżdżownic kal. ja liczę na szybsza produkcję kompostu

Są w sklepach z przynętą dla wędkarzy, ale trzeba powiedzieć, że o kalifornijskie chodzi, żeby nie dostać zwykłych
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Paprykowy 12:28, 30 maj 2013

Dołączył: 30 maj 2013
Posty: 2
Witam. Mam pytanie. Ostatnio do folii (szklarni) wsadziłem paprykę. Jako podkład użyłem biohumusu nieoczyszczonego z dżdżownic kalifornijskich. Po paru dniach papryki zaczęły "zwijać" liście. Czy dżdżownice atakują system korzeniowy roślin? Co może być przyczyną?

Serdecznie dziękuję za szybkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Sebek 00:40, 17 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A może użyłeś zbyt mocno tego środka?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sonka 07:23, 22 cze 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
niemożliwe, żeby dżdżownice były przyczyną choroby, ja też często taki daję i nic, nawet obok nich na starym gnojowniku uprawy mam , rosną jak złoto, pozdrawiam Krysia
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Paprykowy 13:02, 22 cze 2013

Dołączył: 30 maj 2013
Posty: 2
Witam. Dziękuję za zainteresowanie. Pewnie przyczyną była za duża wilgotność gleby. Ważne, że dżdżownice są niegroźne dla roślin
AgaInStudio 18:47, 01 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Czy można te dżdżownice hodować w zbiorniku na deszczówkę z kranikiem tego typu?
Pokrywa powinna być w takim wypadku stale otwarta i chyba powinno się resztki często przerzucać, żeby nie gniły.
Zastanawiam się nad hodowlą w garażu na początek...
____________________
ogród na glinie
Gosia 08:59, 02 lis 2013


Dołączył: 03 wrz 2011
Posty: 32
Szczerze odradzam wykorzystanie takiego zbiornika do hodowli dżdżownicy. Jeśli chcesz zacząć hodowlę w garażu to najlepiej wykorzystać nie za duże skrzynki drewniane. Kompostu produkowanego przez dżdżownice kalifornijskie nie przerzuca się często, ponieważ mieszasz wtedy warstwy przerobione z nieprzerobionymi, a tym samym zaburzasz wówczas rytm życia dżdżownicy w pryzmie. Zbiornik plastykowy latem będzie się nagrzewał nadmiernie co spowoduje ugotowanie dżdżownic. Dodatkowo dochodzi problem z nadmierną wilgotnością.
Nie ma szans by w pryzmie w której żyją dżdżownice kalifornijskie resztki gniły, ponieważ są szybko przerabiane przez dżdżownice.
Pozwolę sobie pokazać przykład skrzyneczek, które wspominałam, a w których rozpoczynaliśmy swoją hodowlę w kotłowni.







Wymiary skrzyneczki: szer. 40 cm, dług. 40 cm, głębokość 24 cm.
Na drugim zdjęciu w dnie skrzyneczki widoczna jest przerwa, jest to rowek którego szerokość wynosi 2 cm. Widać go wyraźnie na ostatnim zdjęciu, jego głębokość to 3cm. Rowek jest potrzebny by tworzący się Biohumus mógł swobodnie spływać i by dżdżownice się nie potopiły. Jak widać skrzyneczka wyłożona jest grubą folią, w dnie rowka zrobione są otwory przez które spływał Biohumus na specjalne głębokie tace. Skrzynka była ustawiana w lekkim pochyleniu w kierunku rowka. No i to chyba tyle. :lol:
Opis naszego kompostownika znajduje się w tym wątku na 4 stronie.
____________________
Pozdrawiam, Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies