Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Gardenarium 00:07, 30 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W takiej, że jak je ustawisz to mają się prawie stykać
jeśli chcesz mieć lity zywopłot bez przerw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fuksja 19:51, 04 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam. A mi zależy aby szmaragdy wygladały jak cyprysiki w Włoszech, w jakiej ich odległości posadzic? Myślałam, że może 1,2 m od siebie. Jak myślicie?
____________________
pozdrawiam,Ania
Piorunek 09:38, 05 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czym tak właściwie różni się tuja "Aureospicata" od odmiany "Szmaragd" (oczywiście poza przebarwieniami na końcówkach jednej z nich)? Aureospicata rośnie większa? I jeszcze jedno. Jeśli posadzi się żywopłot z odmiany "Szmaragd" w odległości 70 cm to co z nim za 20,50 lat? Nie podobają mi się równe ściany (oczywiście delikatne ograniczanie wysokości jest w porządku, ale najpiękniejszy według mnie jest naturalny pokrój). Widziałem olbrzymie okazy "Szmaragda", ale rosły pojedynczo. A w żywopłocie...? Jak to wygląda z perspektywy czasu? Czy może cięcie jest wręcz koniecznością? Przepraszam za tyle pytań, ale chcę się dowiedzieć czegoś więcej
____________________
Fuksja 15:38, 05 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Piorunek napisał(a)
Czym tak właściwie różni się tuja "Aureospicata" od odmiany "Szmaragd" (oczywiście poza przebarwieniami na końcówkach jednej z nich)? Aureospicata rośnie większa? I jeszcze jedno. Jeśli posadzi się żywopłot z odmiany "Szmaragd" w odległości 70 cm to co z nim za 20,50 lat? Nie podobają mi się równe ściany (oczywiście delikatne ograniczanie wysokości jest w porządku, ale najpiękniejszy według mnie jest naturalny pokrój). Widziałem olbrzymie okazy "Szmaragda", ale rosły pojedynczo. A w żywopłocie...? Jak to wygląda z perspektywy czasu? Czy może cięcie jest wręcz koniecznością? Przepraszam za tyle pytań, ale chcę się dowiedzieć czegoś więcej



Co to znaczy olbrzymie okazy?
Na jednej ze stron znalazłam taki opis
"Tuja Szmaragd (Thuja occidentalis) wyróżnia się pokrojem o początkowo wąskostożkowej lub kolumnowej koronie, która z czasem przybiera cylindryczny kształt. Pień drzewa może osiągać imponujące rozmiary do 8-10 metrów wysokości, a także 2-2,5 metra szerokości."

To mało pocieszjące jak chcę żeby rosły jak cyrysiki we Włoszech? Ha, ha. Jak sadzić?
Czy może ma ktoś w swoim ogrodzie starsze egzemplarze, 15 letnie?
____________________
pozdrawiam,Ania
Gardenarium 08:15, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Smaragda nie widziałam w swoim życiu żeby miał taki obwód 2,5 m, to raczej nasze wnuki obejrzą albo wcale.

Tnij po obwodzie i będą się zagęszczać, traktuj jak formę strzyżoną, cięcie dwa razy w roku, wiosną i pod koniec czerwca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:10, 06 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Piorunek napisał(a)
Czym tak właściwie różni się tuja "Aureospicata" od odmiany "Szmaragd" (oczywiście poza przebarwieniami na końcówkach jednej z nich)? Aureospicata rośnie większa? I jeszcze jedno. Jeśli posadzi się żywopłot z odmiany "Szmaragd" w odległości 70 cm to co z nim za 20,50 lat? Nie podobają mi się równe ściany (oczywiście delikatne ograniczanie wysokości jest w porządku, ale najpiękniejszy według mnie jest naturalny pokrój). Widziałem olbrzymie okazy "Szmaragda", ale rosły pojedynczo. A w żywopłocie...? Jak to wygląda z perspektywy czasu? Czy może cięcie jest wręcz koniecznością? Przepraszam za tyle pytań, ale chcę się dowiedzieć czegoś więcej


To są dwie zupełnie różne tuje.

Smaragd jest zupełnie zielony, rośnie kolumnowo, nie musisz go ciąć, możesz dla ładnego efektu wizualnego go tylko równać górą, wtedy elegancko wygląda.

Aureospicata może rosnąć swobodnie, wtedy będzie "grubaskiem", można równać tylko górą, ale generalnie to tuja na zupełnie inne żywopłoty, wyższe i do cięcia, formowania, wtedy tworzy zwartą, jednolitą, nieco jaśniejszą, pstrokatą ścianę.

To są zasadnicze różnice.

Efekt za 20 lat zalezy od sposobu prowadzenia, czy tniesz czy nie.

Nie cięta Smaragd - będzie ładna, poza tym że różnej wysokości, ale nie porozwala się na boki (no może gdzieś tam coś się wychyli), cięta - będzie szpalerem zielonych, równych kolumn, z czasem zarastających w szczelną ścianę.

Nie cięta Aureospicata będzie odkształconym na boki , walącym się zbiorem zaniedbanych drzew, leżących na trawniku lub na ogrodzeniu.

Cięta zaś, będzie pięknym, wysokim (na taką wysokość na jaką jej pozwolisz) zwartym jasnym tłem dla innych roślin.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fuksja 11:01, 06 sie 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Dziękuję.
____________________
pozdrawiam,Ania
Piorunek 11:41, 22 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Gardenarium napisał(a)
To Kórnik





Jak gęsto został posadzony ten żywopłot?
____________________
ala 10:22, 29 wrz 2014

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
zapewne co 60cm maksymalnie 80cm.


Gardenarium 13:59, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ten żywopłot sadziłam z małych tui Kórnik, tak żeby się stykały. Miał to być żywopłot strzyżony, ale nie jest jak widać strzyżony za bardzo. może raz, dwa był.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies