Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Fama 10:01, 11 paź 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witam serdecznie,
Przejrzałam wątek o żywopłotach iglastych w poszukiwaniu pomysłu na obsadzenie mojego ogródka. Na pewno zdecyduję się na tuję szmaragd od ulicy. Bardzo podoba mi się ten iglak z powodu pięknej soczystej zieleni, ładnego pokroju i braku konieczności cięcia (możre oprócz niewielkiego wyrównania wierzchołków)., Chciałabym, aby żywopłot był nieco bardziej zróżnicowany. Planuję każdą ścianę ogródka obsadzić innymi roślinami/ odmianami. Na ścięciu ogróka (mniej więcej między latarnią a altanką śmietnikową myślałam o złotej odmianie tui, chciałabym, aby nie tworzyła aż tak gęstego żywopłotu, ale żeby było widać jej stożkowy pokrój. Te żółte tuje mogłyby być wyższe od szmaragdów, w prześwitach między nimi mogłąbym posadzić kolumnowe czerwone berberysy. Tylko... jakie te tuje? Wyczytałam, że aureospicata nadaje się bardziej do formowania,jako niestrzyżona nie prezentuje się z tego co zrozumiałam najlepiej więc tu odpada... Aurescens? Czy on ma stożkowy pokrój - może jest coś lepszego? Boję się szyszkowania. Proszę o Wasze pomysły

____________________
Ciasny ale własny
Gardenarium 22:20, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szyszkowanie się wzmaga gdy tuja ma za sucho, jeśli będzie podlewana i przycinana to nie ma aż tak wielkiego problemu.

Natomiast nie sadź berberysów pomiędzy tujami, chyba że będą wielkie odstępy, ale berberysy nie są tak duże, raczej posadź je przed tujami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fama 21:45, 15 paź 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Pięknie dziękuję za podpowiedź, tak właśnie zrobię. A która z tych bardziej żółtawych odmian ma ładny, regularny pokrój, coś typu żółty szmaragd?
____________________
Ciasny ale własny
Gardenarium 00:04, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Berberys Erecta, Golden Torch, Maria, ale raczej pytaj w wątku o berberysie, ten jest o tui.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruba_dynia 11:03, 31 paź 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Potrzebuję ogrodzić warzywnik żywopłotem, nie wysokim i nie takim niskim jak bukszpanowy. Wiem, najlepszy byłby cis, ale pomijając jego cenę, w moim regionie nie ma cisów w szkółkach. Zdarzają się malutkie, które będą długo rosły. Żywopłot ma być zimozielony i formowany o wysokości około 1 - 1,2 m. Wymyśliłam że posadzę tuje Danica i będę formować je w żywopłot w kształcie prostopadłościanu. Wyjdzie dobrze?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Gardenarium 16:53, 31 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, może wyjść dobrze, bo znam taką szkółkę co mają z tej tui tylko sprawa wysokości, raczej nie osiągnie 120 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruba_dynia 13:32, 03 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Nie musi być aż 120, może być ciut mniej.
Z jakich innych żywotników mogę uzyskać 100 -120cm żywopłot?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Gardenarium 18:30, 03 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Golden Globe, ale to kula (żółta) w zasadzie - szkoda je ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anka_ 07:35, 04 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Jak nie musi być zielona to może Rheingold ? Spokojnie te 120 osiągnie i lubi cięcie.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Paulina123 21:44, 14 lis 2014

Dołączył: 14 lis 2014
Posty: 6
Witam. Jestem tu początkująca. Szukam porady. Chcemy odsadzić naszą działkę tują i zdecydowaliśmy się na tuje aureospicata. W jakich odstępach powinniśmy posadzić drzewka żeby w przyszłości stworzyły zwarty i szczelny żywopłot oraz ile powinniśmy odsunąć drzewka od płotu? Zastanawiam się też czy na ziemi klasy V i VI będą rosły? Jaka pora na sadzenie tych tuji byłaby najlepsza? Czy możemy je posadzić jeszcze teraz jesienią gdy temperatura niestety już coraz niższa czy lepiej zaczekać z sadzeniem do wiosny?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies