Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Gardenarium 18:18, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie coś napisałaś panelowe dla mnie to samo.

saphira napisał(a)
Dodatkowo ogrodzenie (panelowe, ani ładne ani brzydkie wg mnie ) jest na górce, obok niego biegają psy, później jest skarpa, więc właściwie cały ogród przez to widać jak na dłoni... tym bardziej chcę się zasłonić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:21, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Od czego zacząć ogród i jak go zaprojektować przeczytaj moją książkę, przynajmniej taki wkład wniesiesz w moją aktywność i rady oraz pracę jaką się dzielę tutaj.

http://www.multicobooks.pl/hobby/ogrod/jak-zaprojektowac-ogrod-marzen_9140.html

Masz tam wszystkie rady w jednej książce. Trudno teraz przepisywać książkę od czego zacząć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:23, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
saphira napisał(a)
Ok dziękuję za odpowiedź.
Nie mam płotu lamelowego, nie pisałam nic o nim Chciałam po prostu dowiedzieć się od czego mogę zacząć, powolutku projektując ogród, bo nie mam tyle sił, a przede wszystkim środków, żeby od tak zrobić nasadzenia przynajmniej szerokości 2 m na długości 50 metrów, dbając przy okazji o dalsze 4000 m2 Coś tam będę sobie powolutku dłubać i mam nadzieję, że w trakcie narodzi się ostateczna wizja


Od czego zacząć? Prosta sprawa - od projektu, nie musisz nic robić, tylko projekt. Nawet możesz go sama zrobić. To nie kosztuje nic. żeby zrealizować projekt, na 4.000 m potrzebujesz jakieś 200 - 400 tys zł ,żeby go obsadzić należycie i od początku do końca. Z żywopłotami, z ładnymi drzewami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fuksja 12:50, 09 mar 2016


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Posadziłam w ogrodzie thuje smaragd w odstępie 1,40 m chcąc osiągnąć efekt smukłych cyprysów włoskich.A teraz zastanawiam się czy nie są za blisko siebie i z czasem nie połączą się czy bezpiecznej 1,80 m lub nawet 2 metry od siebie?
____________________
pozdrawiam,Ania
Beata333 22:27, 09 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43
Witam wszystkich Forumowiczów. Chciałabym prosić o rady i uwagi. Jestem początkującym ogrodnikiem. Na granicy z sąsiadem "północnym" miałam sadzony dawno przez rodziców szpaler 25 modrzewi. Miały 30 lat i przeszkadzały sąsiadowi ( były posadzone 1 m od płotu (( ). Mimo swojej wielkiej urody musiały zostać ścięte, bo sąsiad się uparł, że mu zacieniają drogę do garażu i wybieg dla konia. Dobra. Zostały ścięte.
Pozostały po nich pnie, które jak się dziś dowiedziałam na Forum - trzeba usunąć również.
Chciałabym w tym miejscu założyć żywopłot - raczej z tui. Rodzą mi się jednak pytania:
1. Jaką odmianę tui wybrać?
- siatka graniczna ma około 50 metrów długości, więc można zrobić coś fajnego
- działka jest w Borach Tucholskich, gdzie bywa dość zimno zimą - nawet do -25 stopni, rzadko - 30
- nie podobają mi się brabanty - więc odpadają
- ziemia słabiutka klasa V/VI
2.JAK PRZYGOTOWAĆ PODŁOŻE? ( przepraszam jeśli pytania moje są śmieszne ), niektórzy piszą, że wapnować pod tuje, czy to prawda???
3. jaka bezpieczna odległość od tej nieszczęsnej siatki ( płotu sąsiada )
4. sąsiad bardzo wścibski, więc po pewnym czasie podniesie problem przycięcia na wysokość - JAKIE WYSOKIE SADZONKI WARTO KUPIĆ żeby się przyjęły
5. jak formować, żeby rosły na grubość , a nie na wysokość
Podoba mi się kolor szmaragdu ( będzie tłem dla innych roślin w ogrodzie ), ale może poradzicie mi jakąś inną odmianę, np jasnozieloną; też byłaby ładna. Proszę o pomysły i pozdrawiam wszystkich miłośników roślin! Beata



grupa_trzyma... 07:18, 10 mar 2016

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Też stoję przed problemem wyboru rośliny na żywopłot i też nie przepadam za żywotnikiem 'Brabant'. Danusia poleca żywotnik 'Aureospicata'. Mam więc dwie kandydatki i jednego kandydata do wyboru: Thuja 'Smaragd', Thuja 'Aureospicata' i liściasty grab. Trudny wybór. Rozważam wszystkie za i przeciw. Zastanawiam się też nad płotem, który z czasem zostanie przysłonięty przez żywopłot. Chcę się odgrodzić murem od sąsiedztwa.
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
KasiaBawaria 08:53, 10 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ja bym chyba graba wziela. Thuje nie sa tak zywotne jak graby. Zywoplot z graba mozna odmlodzic a tuja jak zachoruje albo sie za gleboko zetnie, to nie wybacza bledow.
____________________
Zapraszam na kawe
grupa_trzyma... 10:06, 10 mar 2016

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
To prawda, Kasia. Grab mi się bardzo podoba. I chciałabym mieć liściasty żywopłot. Musiałabym jednak dać płot panelowy i dopiero wtedy sadzić graby. Żywotnik szybciej tworzy zieloną ścianę. A czy graby będą dobrze rosły w cieniu?
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Gardenarium 10:19, 10 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
grupa_trzymajaca_grabie napisał(a)
Też stoję przed problemem wyboru rośliny na żywopłot i też nie przepadam za żywotnikiem 'Brabant'. Danusia poleca żywotnik 'Aureospicata'. Mam więc dwie kandydatki i jednego kandydata do wyboru: Thuja 'Smaragd', Thuja 'Aureospicata' i liściasty grab. Trudny wybór. Rozważam wszystkie za i przeciw. Zastanawiam się też nad płotem, który z czasem zostanie przysłonięty przez żywopłot. Chcę się odgrodzić murem od sąsiedztwa.


Smaragd nie musisz ciąc, tylko równasz górą. więc mało roboty, ładny efekt. Aureospicata musisz ciąc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beata333 10:39, 10 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43
Dziękuję. Właśnie. Szmaragd chyba łatwiejszy dla początkującego, co?
Grabu jeszcze nie rozważałam. Beata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies