Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Gardenarium 22:31, 28 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli temperatura będzie dodatnia i materiał szkółkarski dostępny - tak.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Arturo 10:22, 29 lut 2016

Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 5
Zakładając, że sadzimy sadzonki o wys. ok. 6-15cm to po ilu latach przekroczą wysokość 1,5m?

A jak ten czas będzie wyglądał jeśli posadzimy sadzonki 30-40cm?
Gardenarium 18:08, 29 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Strach sadzić w grunt takie wysokości 6 cm, nie będzie ich widać I nie odróżnisz ich od chwastów. Takie małe posadź w kupie żeby można było łatwo je opielić i zadbać, a jak podrosną powyżej 50 cm, dopiero posadź na miejsce stałe.

Żeby czasem nie przyszło ci do głowy posadzić w szmacie.

Zyskasz rok albo dwa sadząc 40 cm sadzonki. Jak są już większe i dobrze ukorzenione ich roczne przyrosty są dłuższe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
saphira 22:34, 02 mar 2016

Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 13
Ja mam pytanie odnośnie żywopłotu ze Smaragdów. Kupiłam w zeszłym roku maluszki, sztuk chyba 70, rosną sobie w przedszkolu i w tym roku mam zamiar sukcesywnie wsadzać je w stałe miejsce, czyli wzdłuż ogrodzenia. Na pewno zostawię miejsce dla psów, ale mimo tego nie chciałabym mieć 50 metrów prostej, jednolitej i oklepanej ściany.
w związku z tym moje pytanie Czy macie jakieś pomysły jak urozmaicić takie nasadzenia? Dodam, że przed tym żywopłotem jest mniejsza lub większa skarpa i docelowo chce tam zrobić szerokie rabaty, tak aby było i ładnie i mniej trawy do koszenia
____________________
Ola :)
Gardenarium 08:43, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie, że to niedobry pomysł robienie 50 metrów z samych tui Smaragd. Nudy same.

Nooo. chyba że to nowoczesny ogród, wtedy ujdzie, ale lepszy formowany z cisa lub graba.

Poczytaj, zastanów się, czemu ma służyć żywopłot? I gdzie, na jakim odcinku?

Tak go różnicujesz, jakie masz potrzeby na działce, a nie dla samego sadzenia, jakim celom ma służyć żywopłot?
Zasłaniać? Jeśli tak, to gdzie?

Robić tło? Jeśli tak, to jakim roślionm? Więc tu nasuwa się pytanie, jaki w takim razie ma mieć kolor, aby podkreślić rośliny np. żółte które akurat zamierzasz sadzić.

Inne cele, jakie?

Czy ma być cięty, czy swobodnie rosnący? Jeśli tak, to jaki styl ogrodu masz? Dużo pytań bez odpowiedzi.

Albo nie wiedząc jakie masz sąsiedztwo, czy ładne widoki, czy może brzydkie budynki albo drogę.

A także nie wiedząc nawet jaki masz płot, czy siatka, czy ładny mur czy brzydki płot?

A więc przeczytaj i sprecyzuj pytania.
Trudno radzić "w powietrzu" nie widząc ogrodu. Pokaż go.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Arturo 16:14, 03 mar 2016

Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Strach sadzić w grunt takie wysokości 6 cm, nie będzie ich widać I nie odróżnisz ich od chwastów. Takie małe posadź w kupie żeby można było łatwo je opielić i zadbać, a jak podrosną powyżej 50 cm, dopiero posadź na miejsce stałe.

Żeby czasem nie przyszło ci do głowy posadzić w szmacie.

Zyskasz rok albo dwa sadząc 40 cm sadzonki. Jak są już większe i dobrze ukorzenione ich roczne przyrosty są dłuższe.


A czy te 40cm można już sadzić w miejsce docelowe czy też lepiej do "mini szkółki"?

Gardenarium 16:42, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chyba nie opłaci się dzielić teraz wg wysokości. Podpędzić w miejscu, gdzie masz na to oko, blisko woda, pielenie łatwiejsze i dopiero takie, co widać gołym wzrokiem, a nie przez lornetkę sadzić w grunt w docelowe miejsce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
saphira 17:00, 03 mar 2016

Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 13
Na Szefową zawsze można tutaj liczyć zasypała mnie pytaniamia, na które w większości ciężko mi odpowiedzieć

Po 1 - te 50 metrów chce szczelnie odgrodzić od ulicy. Nie dość, że sporo samochodów jeździ, to jeszcze bliska okolica cmentarza, więc też ludzi przemyka się sporo. Dodatkowo ogrodzenie (panelowe, ani ładne ani brzydkie wg mnie ) jest na górce, obok niego biegają psy, później jest skarpa, więc właściwie cały ogród przez to widać jak na dłoni... tym bardziej chcę się zasłonić.

Co do stylu ogrodu to baaardzo trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne - klimaty ogrodowiskowe są jak najbardziej moje I kocham wszelkie trawy, więc pewnie na tym odcinku 50 metrów znajdzie się ich docelowo całkiem sporo Poza tym na pewno zimozielone iglaki, jakieś kwitnące byliny, myślę też o sporym odcinku wrzosowiska, bo i pełne słońce, i skarpa i kwaśna ziemia Poza tym to są dosyć dalekosiężne plany, więc najpierw jak dla mnie sprawą nr 1 jest zaplanowanie żywopłotu...

Na pewno posadzę tam te małe smaragdy, później będą z góry przycinane, żeby nie mieć kilkumetrowej ściany. Myślałam tylko, żeby taką ścianę urozmaicić, wsadzając od czasu do czasu np. kilka niebieskawych/żółtawych iglaków, ewentualnie robić jakieś przerwy, żeby psy swobodnie wbiegały na skarpę bez niszczenia nasadzeń. Coś mi po głowie chodzi, ale nie potrafię sobie tego odpowiednio poukładać i jak dotąd na ogrodowisku nie znalazłam czegoś co by mnie odpowiednio nakierunkowało Dlatego zwracam się tutaj z prośbą o jakieś pomysły i inspiracje
____________________
Ola :)
Gardenarium 17:20, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pomysłów i inspiracji to zamieściłam tyle że na 1000 ogrodów starczy. Wybierz i zaplanuj swój ogród. Ja nie jestem w stanie napisać, bo nie zadałaś sobie nawet trudu żeby swój wątek założyć, więc jak mam niby pomagać, w powietrzu się nie daCzy mam napisać że na 10 m posadź to, potem na 20 tamto a potem zrób przerwę na to,. potem 10 m tego. Po prostu za mało danych. I tak się nie projektuje ani nie planuje ogrodu, zrozum. O dobrą radę u mnie łatwo, ale w niewiadomą się nie strzela

Jeśli chcesz się zasłonić szczelnie to Smaragdy sadź co 50-60 cm. Zakładam że są małe, kup więc od ulicy wyższe iglaki, niekoniecznie Smaragdy.

Płot lamelowy powtarzam po raz kolejny wygląda tandetnie. Nie warto w niego inwestować.

Wątek to nawet widzę był, http://www.ogrodowisko.pl/watek/2172-stary-zaniedbany-ogrod

ale zdjęcia nieprawidłowo wklejane i śladu nie ma. Skończyło się na wyrwaniu ósemki i koniec. Oczekujesz pomocy? Pomóz mi udzielić prawidłowej rady i podaj więcej informacji oraz zaktualizuj swój watek kochana. Widziałam że byłaś u Syli, to akurat mój projekt.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
saphira 18:07, 03 mar 2016

Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 13
Ok dziękuję za odpowiedź.
Nie mam płotu lamelowego, nie pisałam nic o nim Chciałam po prostu dowiedzieć się od czego mogę zacząć, powolutku projektując ogród, bo nie mam tyle sił, a przede wszystkim środków, żeby od tak zrobić nasadzenia przynajmniej szerokości 2 m na długości 50 metrów, dbając przy okazji o dalsze 4000 m2 Coś tam będę sobie powolutku dłubać i mam nadzieję, że w trakcie narodzi się ostateczna wizja
____________________
Ola :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies