Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Selly 13:17, 27 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Jak zaprojektować ogród , żeby był spójny, ale nie monotonny. Danusia przestrzega przed projektowaniem rabatek każdej z osobna. Jak rozumiem każda rabatka powinna wpisywać się w całość ogrodu. Jak to zrobić, żeby uniknąć tworzenia ogrodu, który ma tylko kilka gatunków roślin i przez to jest nudny ?
Jak połączyć różne rabaty ze sobą , tak by pasowały do siebie ? By miały wspólny, łączący je mianownik ?
Może macie jakieś pomysły ?
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Gardenarium 14:34, 30 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Projektować ogród jako całość, wybrać styl, potem wybrać ciekawą kolorystykę, dwa kolory, plus np. jeden akcent. Każdy fragment ogrodu z poprzednią częścią powinien mieć "łącznik" - wspólny temat, kolor, roślinę, która się powtarza.

Jeśli ogród jest biało-zielony, dobry będzie akcent zimny np. mocny fiolet lub ciemnoniebieski, a odcień "gorący" - np czerwień lub bordo np. drzewa lub kilka krzewów o purpurowych liściach.

Jeśli ogród jest ciekawie zaprojektowany, to nawet z jednego gatunku stworzony nie będzie nudny Ogród tylko zielony też nie będzie i nie musi być nudny.


Gdy zaś posadzisz 300 gatunków i każdy inny i wszystkie zielone, przez to urozmaicenie właśnie może być nudno, bo roślinki np. nieciekawe, zaniedbane, nie przycięte, "porozczapirzane", chore - mierny efekt, a robiąc tylko z bukszpanu, lub tylko z różaneczników czy innych zimozielonych - może być bosko za sprawą efektownych linii rabat czy zastosowania topiarów.

Tak samo ogród wielokolorowy, jego "składniki" powinny się uzupełniać lub kontrastować ze sobą na zasadzie "jedna roślina podkreśla urodę drugiej" choć w pojedynkę niekoniecznie będzie ładna i doceniona.

Lub jedna roślina stanowi tło dla drugiej.


Elementy architektury ogrodowej z tego samego materiału, nawierzchnie podobne, lub wydzielone akcenty z innego materiału, a całość z innego.

Daję tutaj małe przykłady, bo na zadany temat można by napisać kilka artykułów

Moja teza jest taka, że ogród ma się podobać właścicielowi. Miło, jeśli podoba się także odwiedzającym

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:49, 30 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dam przykład ogrodu, gdzie zdjęcie zrobiłam w styczniu.

Czy uważacie, że on jest nudny? Dla mnie nie jest nudny. Latem można roślinność uzupełnić w byliny kwitnące czy trawy, wiosną mogą kwitnąć cebulowe, może kwitnąć jedno drzewo.

Akcentem przyciągającym uwagę są czerwone donice, a w nich także bukszpany, nic lepszego tutaj nie pasuje, a jest to samo co na rabatach.
Nie ma nic lepszego niż prostota. Oto tajemnica tego ogrodu.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Selly 15:02, 30 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Ok.Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
jachos 20:53, 11 lut 2014

Dołączył: 11 lut 2014
Posty: 6
Hej : )
Pomożesz mi?
Mam problem. Pomożesz mi doradzić jak zrobić murek z drzew i krzewów. Za moim ogrodem jest sad (niezbyt estetyczny) oraz budynki gospodarcze. Chciałbym to jakoś przysłonić. Takimi roślinami coby urosły na 2 m. Nie chce żywopłotu gdyż według mnie jest monotonny i nudny. Co poradzisz?
Magda_ 20:55, 11 lut 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Danusiu masz może gdzieś więcej zdjęć tego ogrodu, bo wydaje się być ciekawy
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Gardenarium 10:22, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jachos napisał(a)
Hej : )
Pomożesz mi?
Mam problem. Pomożesz mi doradzić jak zrobić murek z drzew i krzewów. Za moim ogrodem jest sad (niezbyt estetyczny) oraz budynki gospodarcze. Chciałbym to jakoś przysłonić. Takimi roślinami coby urosły na 2 m. Nie chce żywopłotu gdyż według mnie jest monotonny i nudny. Co poradzisz?


"Murek" z roślin to nic innego jak właśnie żywopłot Murek buduje się z kamienia, betonu itp

Na żywopłot nieformalny czyli swobodnie rosnący polecę albo jeden gatunek krzewów, albo kilka gatunków jako kompozycję.

Jednogatunkowy np. derenie białe Elegantissima, tawuły wczesne, inne dowolne krzewy kwitnące lub ozdobne z liści. Mogą też być piękne hortensje bukietowe, nie ma nic piękniejszego niż pas kwitnących hortensji Limelight.

Dla mnie żywopłot z hortensji jako tło dla sadu byłby przepiękny. A w sadzie łany kwitnących narcyzów lub przebiśniegów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:22, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magdalena_brzezinska napisał(a)
Danusiu masz może gdzieś więcej zdjęć tego ogrodu, bo wydaje się być ciekawy


To co widać to prawie cały ogród, trzymam zdjęcia do art.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magda_ 10:46, 12 lut 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
to czekam grzecznie na artykuł
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
jachos 11:03, 12 lut 2014

Dołączył: 11 lut 2014
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)


"Murek" z roślin to nic innego jak właśnie żywopłot Murek buduje się z kamienia, betonu itp

Na żywopłot nieformalny czyli swobodnie rosnący polecę albo jeden gatunek krzewów, albo kilka gatunków jako kompozycję.

Jednogatunkowy np. derenie białe Elegantissima, tawuły wczesne, inne dowolne krzewy kwitnące lub ozdobne z liści. Mogą też być piękne hortensje bukietowe, nie ma nic piękniejszego niż pas kwitnących hortensji Limelight.

Dla mnie żywopłot z hortensji jako tło dla sadu byłby przepiękny. A w sadzie łany kwitnących narcyzów lub przebiśniegów.


A polecisz jakąś kompozycje? Z drzew i krzewów liściasty, która zajmowałaby tak około 1,5 m?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies