Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gardenarium 11:16, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hortensje bukietowe, dereń Elegantissima i może coś bordowego np. berberysy Harlequin.

Ale ja nie jestem zwolenniczką takiego mieszania więc nie umiem polecić.

Wklej zdjęcie tego miejsca, bo jak polecać skoro się nie widzi jak to wygląda

To jakbyś dobierał kobiecie ubiór - torebkę i buty, bez zobaczenia sukienki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marcin89 16:42, 22 lut 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2369
Z dużych drzew polecił bym: brzozę brodawkowatą, buk pospolity, leszczynę pospolitą oraz różne gatunki lip, klonów, głogów, czy wierzb. Nadają się do tworzenia żywopłotów naturalistycznych. Ale wymagają sporo miejsca.

Z nieco mniejszych drzew oraz krzewów można wymienić: bez czarny, lilak pospolity, forsycję pośrednią, derenie (biały, jadalny, rozłogowy), trzmielinę pospolitą, tawuły (szara, van Houtte'a, wczesna), śliwę wiśniową 'Pissardii', kalinę koralową i pęcherznicę kalinolistną w odmianie 'Diabolo' lub 'Luteus'.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
KaMi 09:55, 25 lut 2014

Dołączył: 25 lut 2014
Posty: 2
Witajcie,

Jest to mój pierwszy wpis na forum ale mam nadzieję, że nie ostatni. Właśnie postanowiłam się zabrać za swój ogród. Ale mam problem z doborem roślin. Możecie polecić jakieś rośliny do ogrodu w stylu minimalistycznym gdzie gleba jest gliniasta, prawie cały rok wieje wiatr ( góry). Chciałabym utrzymać ogród w kolorystyce biało zielonej z dodatkiem fioletu ew. amarantu.

Z góry dziękuję za wszelkie próby pomocy
nina 16:49, 25 lut 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Danusiu ja mam pytanie chyba nie na temat tego akurat wątku, ale tutaj odkryłam te roślinki, więc zapytam Czy jarzmianke i szałwię omszoną zasadzoną w maju 2013 ciąć? bo wygląda teraz strasznie i raczej na pewno ciąć trzeba, ale na wszelki wypadek zapytam Jeśli cięcie to ostre?
____________________
Sebek 18:34, 02 mar 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Te rośliny tniemy przy samej ziemi - właściwie powinny mieć już nowe przyrosty, więc będziesz widzieć granicę cięcia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
karolina_nowak 20:04, 02 mar 2014


Dołączył: 24 lis 2013
Posty: 84
mam do obsadzenia jeden bok działki 150mb od strony południowej. Chciałam go obsadzić żywopłotem mieszanym nieformowanym, swobodnym. Jako najwyższe piętro bez lilak wiśnia ozdobna, dereń jadalny do tego świerk serbski, żywotniki. Na przodzie po kilka sztuk berberys, jaśminowiec, hortensje, cis. Mam problem z grupowaniem najwyższego piętra tego żywopłotu. W jakiej ilości zestawiać iglaki, drzewka liściaste na tak długim odcinku. Ile wprowadzić gatunków. Działka ma charakter rekracyjno użytkowy. Strona północna i zachodnia obsadzona jest brzozą. Będę wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam Grażyna
____________________
Selly 20:36, 02 mar 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Karolina, strasznie dużo tych gatunków. Jeśli będziesz je mieszać po 1 sztuce, wyjdzie bałagan. Chyba , że będziesz je grupować, np. 5 lilaków, potem 5 wiśni, 7 dereni, 3 świerki.
Świerk serbski , lilak, wiśnia, to jest wysokie piętro. Wystarczy tych gatunków. Nie jest dobrze , kiedy gatunków jest zbyt wiele.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Selly 20:37, 02 mar 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
karolina_nowak 21:42, 02 mar 2014


Dołączył: 24 lis 2013
Posty: 84
Wiem, napisałam żeby z tych można było wybrać, które będą do siebie najlepiej posować. Tylko to jest dluga działka 150mb, czy będzie dobrze jak te grupy będą się powtarzać. Albo wysokie pietro roślin zrobić grupowo oddalając od siebie. Pozdrawiam
____________________
Marcin89 23:04, 02 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2369
Karolina trzeba brać pod uwagę docelową średnicę roślin (takie info łatwo znaleźć w necie). Co prawda posadzone rośliny będą dość daleko od siebie, nie będzie oczekiwanego efektu wizualnego, ale po latach będzie dobrze, a nie za gęsto .

Najlepiej sobie to rozrysować na kartce w kratkę. Przyjąć np. że 1 cm to 1m bo tak najprościej. Ja bym nie robił odstępów w żywopłocie pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Według mnie lilaki powinny być po 3 sztuki, świerki po 3-5 sztuk, a wiśnie po 5 sztuk.

Musisz też pamiętać, że niektóre wiśnie jako drzewa mają nieco wyżej osadzoną koronę i pod nimi coś musi być. Nie ma tego problemu w przypadku lilaka. I tutaj pod wiśniami pasował by mi dereń.

Ogólnie polecił bym też forsycję w takim nasadzeniu, ale to już bardziej średnie piętro - w zależności od siły wzrostu odmiany. Zawsze to ciekawy akcent wiosenny .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies