Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wilcze pole – zagwozdki, przemyślenia, zmagania i efekty

Pokaż wątki Pokaż posty

Wilcze pole – zagwozdki, przemyślenia, zmagania i efekty

Gardenarium 20:00, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mWilQ napisał(a)
Kilka pytań do ogrodników:
1. Na rabatach kładę włókninę, która według sklepowych opisów ma się z czasem rozłożyć w ziemi. Jest na to szansa? Chciałem chociaż na początku, gdy nie ma roślinek powstrzymać rozwój chwastów. Nie jestem ani finansowo, ani czasowo przygotowany, aby ogród robić kompleksowo i wydaje mi się, że w taki sposób sobie pomogę.
2. Plastikowe krawężniki "ekobord", "rimbord" itp. czy ktoś stosuje, są trwałe? Wiem już, gdzie będą rabaty, a gdzie trawnik. W pierwszej kolejności chciałbym wytyczyć obszary rabat i wyrównać w nich teren. Czeka mnie zabawa z dowożeniem i niwelowaniem. Wydaje mi się, że dzięki takim krawężnikom jestem w stanie później robiąc teren pod trawnik uniknąć mojej niepotrzebnej ingerencji we wcześniej przygotowane rabaty. Tak samo łatwiej mi będzie zachować różnicę wysokości. Myślałem o krawężniku ok 6 cm, który stworzyłby koryto dla kory.
3. Korę w mojej okolicy mogę kupić w trzech rozmiarach, bardzo małą, wręcz wióry, od 1 do 5 cm i do 5 do 10 sortowaną. Podoba mi się ta duża, ale chyba pod nią kupię frakcję 1 do 5 zwiększając tym samym wydajność z worka 80 litrowego. Jakieś propozycje?
4. Nie wiem jak podejść do terenu pod trawę. Podejrzewam, ze najpierw muszę wszystko odchwaścić, wyrównać, obsypać ziemią. Chciałbym też uniknąć sytuacji, ze na nowym trawniku będą grasowały krety (u sąsiadów strasznie się popisują), więc pewnie musiałaby pojawić się siatka. Chodzi mi po głowie cały czas system nawadniania i nie wiem co najpierw.


Na te wszystkie pytanie masz gotowe porady, które już napisałam. Wystarczy tylko przeczytać, pisanie na nowo zajmie sporo czasu, przeczytaj więc

1. Żeby chwasty zatrzymać zanim posadzisz rośliny ok, dopuszczamy taką możliwość

ale potem nie, szkodzą. Oto dowód http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
a to inne sposoby pozbycia się chwastów np. rozłożone gazety czarno białe.
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

2. Stosuję ekobordy, ale jako oddzielenie bardziej żwiru od kory. Są trwałe
http://www.ogrodowisko.pl/watek/837-ekobordy-oddzielanie-kory-od-zwiru

ale już jako oddzielenie rabaty od trawnika - nie polecam, w rzeczywistości utrudni docinanie kantów, a trawa i tak przelezie i potem to już na kolanach docinanie. Trudna sprawa.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika

3. Kora powinna być średnia, przekompostowana, ciemnego koloru i bez białych wiórów i zanieczyszczeń.

4. Kolejne porady krok po kroku już napisałam. Wystarczy przeczytać. Na stronie głównej jest 400 artykułów pod różnymi tagami np. byliny, trawnik itd. Jest też wyszukiwarka tematów, korzystaj z niej, Moje opracowania są rozbudowane i wszyscy z tego korzystają

Chyba dokładniej jak zasiać trawnik to już nie napiszę

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 20:08, 04 kwi 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380

na przykład:
1. świerk serbski
2. berberys
3. cis
4. trawa
5. berberys lub trzmielina
6. kulki bukszpanowe, lub cis elegantissima ale wówczas bez traw i należy zamienić kolory berberysów lub berberysy zastąpić kolorowymi wrzosami (domniemam , że to strona południowa)

Masz przy wejściu do domu łezkę w której można pomyśleć nad jakim drzewkiem liściastym aby nie było tylko iglakowo Tak czy inaczej wychodzi mi bardzo uporządkowane a tak nie lubisz hmmm

Przepraszam za brak staranności w opisie ale muszę zmykać Skorzystaj z katalogu roślin polecanego przez ZSP .... Od tego zaczynałam
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Monika76 20:14, 04 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 574
Witaj Wilku. Mam pytanie - jakiej szerokości masz dechy na ogrodzeniu i w jakich odstępach. pozdrawiam
____________________
Monika - Angielski ogród chciałabym
mWilQ 21:06, 04 kwi 2013

Dołączył: 14 mar 2013
Posty: 64
@Danusia: Ślicznie dziękuję, niektóre z wątków już czytałem i czytam dalej. Mnóstwo w nich cennych informacji, które na pewno wykorzystam. Na początku jednak ciężko to wszystko ogarnąć, wątpliwości dużo, a źródeł jeszcze więcej, ale pomału i do przodu.

@Syla: Dzięki Każda wersja ma w sobie coś interesującego. Ta mniej "pod linijkę", również mniej zagęszczona i bardzo ładna. Jak już na coś się zdecyduję i obsadzę, to pochwalę się zdjęciami.

@Monika76: deska 2000 x 150 x 30 mm odstęp 30 mm (modrzew)
____________________
Wilcze pole
Syla 12:27, 05 kwi 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Koniecznie pokazuj !!! jestem ciekawa co wyjdzie i jak wyjdzie .... Ważne jest zadowolenie właściciela i tego Ci życzę .... pozdrawiam
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
stychaz 14:58, 11 kwi 2013


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Witaj Marcinie Niestety nie będę oryginalna i powtórzę za Sylwią, że mi się pod kreskę bardzo podoba. Wydaje mi się że w zaproponowanej przez ciebie rabacie jest troszkę za dużo gatunków. Lepiej chyba też wyglądałyby kolorowe berberysy sadzone kolorowymi kreskami a nie na przemian - byłoby bardziej wyraziście. Po dodaniu traw, nie byłoby "sztywno".

Jestem ciekawa na co się zdecydujesz. Będę kibicować
____________________
Justyna - Wersja mini mini
mWilQ 15:27, 11 kwi 2013

Dołączył: 14 mar 2013
Posty: 64
@stychaz: Cześć, dzięki za opinię. Ilość roślin pewnie przemyślę. Zobaczę co uda mi się kupić z moim wiecznie ograniczonym budżetem i wtedy podejmę ostateczną decyzję. Co do kolorów to na pewno będę sadził grupami, a nie tak jak w projekcie naprzemiennie.

P.S. możesz polecić sprawdzoną szkółkę?
Byłem w Psarach w Zielonym Centrum i bardzo się zawiodłem. Roślinki zmarnowane, ceny wygórowane.
Cofnąłem się bliżej Wrocławia, ceny lepsze, ale wybór skromny. W tamtych okolicach znalazłem jeszcze ludzi z Radecza (wylot jak na Oborniki) i u nich roślinki wyglądały tak jak powinny. Były zdrowe, intensywnie kolorowe, na wejściu rzucały się w oczy. Ceny też do zaakceptowania.

Koło pracy odwiedziłem szkółkę na Brucknera - tam ceny nieco wyższe, ale roślinki też w dobrej formie i wybór spory.

Na trasie do domu mam jeszcze szkółki w Brzeziej Łące i Kątnej. Na razie czekam na wyceny, więc za wiele nie powiem. Jedyny plus to odległość od domu.
____________________
Wilcze pole
stychaz 17:00, 11 kwi 2013


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Do ZC warto jechać jak mają dostawę, bo wtedy można coć fajnego upolować, ale to prawda że troska o rośliny pozostawia tam wiele do życzenia.

Ja się zaopatrywałam w Kwiatonie pod moim nosem (głównie w rośliny sezonowe), zerknij też do Botanika na Zatorskiej no i Jugowice. Kawałek od miasta ale byłam mile zaskoczona. Rośliny ładne, duży wybór i cena atrakcyjna.

Na Zatorskiej będę w przyszłym tygodniu, więc jeżeli chciałbyś żeby Ci coś sprawdzić, to daj znać.
Na wylocie na Opole są też dwie szkółki. Osobiście tam nie byłam ale wiem, że można tam też coś fajnego kupić.
____________________
Justyna - Wersja mini mini
stychaz 17:05, 11 kwi 2013


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Jeszcze zapomniałabym o Kulasie - we Wrocławiu jest w 3 miejscach: w Ogrodzie Botanicznym, na Bruknera i na Braniborskiej. Byłam tylko w OB ale nic fajnego oprócz ostrokrzewu karbowanolistnego nie wylookałam. Mają duże drzewa ale trzeba je bardzo dokładnie obejrzeć. Dziewczyny jeździły jeszcze na Braniborską i były zadowolone.
____________________
Justyna - Wersja mini mini
Gardenarium 08:15, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mWilQ podaj jak masz na imię, bo nick jest nie do wymówienia chyba że nazwę Cię "wilkiem"



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies