Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Murki oporowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Murki oporowe

Gardenarium 22:29, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, zadzwoń do wydziału architektury w swoim mieście. Ale wg mnie nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina_nowak 21:17, 09 cze 2014


Dołączył: 24 lis 2013
Posty: 84
dziękuję za zainteresowanie, będę dowiadywać się na miejscu w architekturze. Pozdrawiam
____________________
Niezapominajka 15:56, 13 sie 2014

Dołączył: 17 cze 2014
Posty: 15
karolina_nowak napisał(a)
mam długą skarpę ok. 80mb i wysoką około 1 metra. Chciałam wykonać murki oporowe. Czy na takie murki wykonane z kamienia na małym fundamencie potrzebne jest zezwolenie. Pozdrawiam



karolina i jak jest z pozwoleniem? czy to jest jakos definiowane np. w centymetrach?? do ilu zaliczamy murek a kiedy mówimy o murze....
ach te przepisy;(
katiaxx 20:53, 15 sie 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
witam,
Zastanawiam się nad murkiem - może nie tyle oporowym - co rabatowym, chciałabym postawić murek - wyokośc ok. 150 i metr przed nim ok 50 cm. luka wypełniona ziemią do wys 50 cm i nasadzenia, murek z bloczka , otynkowany na biało jak elewacja, czy będzie nasiąkał, ?
czy musi być fundament ? czy wystarczy podsypka cementowa?

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Gardenarium 20:59, 15 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musi być fundament pod ten wysoki, bo inaczej zawali się murek, albo przechyli.

Do 60 cm nie trzeba fundamentu, podsypka wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katiaxx 21:26, 15 sie 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
dziękuję bardzo
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
anitan 18:11, 16 wrz 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Witam wszystkich! a ja w kupionym z rynku wtórnego domku mam takie coś... Czy ktoś ma pomysł co z tym czymś można zrobić? z obu stron jest przestrzeń użytkowa, kostka musi zostać bo nie mamy funduszy na kolejny remont. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 21:09, 16 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można własnymi rękami wybrać trochę kostki i wybrać piasek czy podbudowę, wtedy będzie po nasypaniu ziemi trochę miejsca na wsadzenie roślin.

Ponieważ jest pochyło - nie można postawić donic, a zresztą źle będą wyglądały, Skrzynki postawione na murku tez to będzie kiepski pomysł, więc nie ma rozwiązania bez wybrania kostki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 08:55, 17 wrz 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
dziękuje za opdowiedź.
z jednej strony jest pochyło ale z drugiej płasko. Jest możliwe zdjęcie części kostki. Fajny pomysł. Nie chciałam demontować całości.
Zrobić wówczas takie niby donice na poziomie gruntu? Czym je wykończyć?
Od góry płotek jest wyłożony kafelkami (szerszymi niż płotek ;|) zostawić tak, jak jest? Coś od góry można jakoś zaaranżować, żeby było ładnie?

Jakie rośliny posadzić w ziemi aby częściowo zasłoniły płotek z obu stron?
Płotek jest od strony północnej większą częścią a od południowej, mniejszą, tą bardziej pochyłą. Brama garażowa wychodzi na zachód. To ma prawdopodobnie znaczenie w wyborze odpowiednich roślin

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 20:27, 17 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobić rabatę pod murkiem nie donice.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies