Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bez/Lilak - Syringa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bez/Lilak - Syringa

ZbigniewG 07:08, 27 kwi 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
generalnie taki jak mu pozwolisz , maksymalnie trochę niższy niż te z krzaka(słabszy system korzeniowy) o ile się nie złamie przy swobodnej koronie
trzeba je przycinać tak jak większość




____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
dzika_roza 10:23, 27 kwi 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Dziekuje Bede zatem szukac krzaka.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
dzika_roza 18:13, 27 kwi 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
A czy Krasawica Moskwy pachnie?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Jaskier 12:08, 30 kwi 2018


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
dzika_roza napisał(a)
czy lilaki można podsadzać małymi okrągłymi tujami?
czy to dobre zestawienie czy raczej niewskazane?


Myślę, że żywotników nie powinno się sadzić bardzo blisko lilaków. Lilaki maja odrosty. Nawet jeśli się je wycina, to korzenie zajmują trochę miejsca. Z kolei tuje mają płytki i rozłożysty system korzeniowy i potrzebują trochę miejsca, żeby ładnie rosły.

Gdybym miał sadzić żywotniki pod lilakiem, to jakieś 40 cm od pnia zostawiłbym na korzenie lilaka, następnie sprawdziłbym jakie wymiary moja tuja będzie miała po ok. 10 latach i w ten sposób ustalił odległość, w jakiej od lilaka mają być posadzone moje żywotniki.

A to mój lilak. Mały, a cieszy A jak pachnie


ZbigniewG 17:30, 30 kwi 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901














____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ZbigniewG 20:44, 03 maj 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
w tym roku Sensation wyjątkowo okazały i wybarwiony



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Jaskier 09:16, 05 maj 2018


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Zbyszku! Oba lilaki są przepiękne. Pachną przez monitor. Uwielbiam takie grube kwiaty.


W ogóle lubię lilaki i to nie tylko dlatego, że pięknie pachną i wspaniale kwitną.





Cenię w nich to, że:

-bardzo wcześnie rozwijają się im liście

-liście mają ładny kształt i piękny ciemnozielony kolor

-jak pilnuje się pokroju drzewa, to zdobią przez cały rok

-pięknie przebarwiają się jesienią (mój regularnie na intensywny żółty kolor)

-gubią liście jako jedne z ostatnich

-są dostosowane do naszych warunków klimatycznych, więc każdej wiosny regularnie długotrwale kwitną.


Niestety za późno przyszło mi to do głowy ale posadziłbym 5-6 lilaków w rzędzie lub tak, żeby stworzyły dużą kępę. Wybrałbym jeden kolor z jakiejś odmiany mającej takie grube kwiaty. Ech, może przy okazji jakiejś rewolucji ogrodowej
Kasya 18:27, 05 maj 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41841
Zachwycam się na fotkach tylko niestety
Zbyszku, znasz odmiany pozostałych swoich lilakow ? Oprócz sensation
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
ZbigniewG 19:25, 05 maj 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
Kasya niestety nie kupowałem(zdobywałem) je najczęściej na kwitnieniu, ometkowane często były czymś innym lub miały tylko opis koloru i kształtu, cześć jeszcze nie kwitnie, część skasowana bo ogród jest za mały a życie jest za krótkie by ......
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
krufka 22:38, 06 maj 2018


Dołączył: 15 mar 2017
Posty: 21
Zachwycające są Wasze lilaki. Ja mam w ogródku kilka, jeden - dzisiaj wielki krzak - posadził jeszcze poprzedni właściciel, ja dosadziłam prowadzone na niskie drzewka Krasawicę i Niebo Moskwy. A wczoraj kupiłam odmianę Hortensja o wielkich kwiatach i ciekawym ulistnieniu. Czy ktoś może jest posiadaczem tej odmiany? Bardzo mnie ona ciekawi, jej kwiatostan widziałam tylko przez chwilę, ale mnie zachwycił, więc nabyłam sadzonkę. Ciekawa jestem czy pachnie, jak się rozrasta, gdzie najlepiej ją posadzić. Internecie jest dość mało informacji na jej temat...
____________________
JustaSłoneczny przy Błękitnej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies