Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AgnieszkaK 01:34, 09 lip 2015

Dołączył: 09 cze 2015
Posty: 87
Zamierzam to zrobić, jak tylko zejdą mi odciski z rąk powstałe po robieniu ostrego kanta Ogrodowisko "otworzyło mi oczy" i teraz inaczej postrzegam mój ogród. Także kończę kancik, ściągam szmatę, poszerzam rabaty i przesadzam rośliny nieco bliżej, aby odsunąć się od granicy.
Coś musi byc z tą włókniną, bo faktycznie roślinkom się pogorszyło. Rododendrony miały fytoftorozę, a klon nie bardzo chce poszerzyć swą koronę
Dziękuję za krytyczne spojrzenie. Pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5853-ogrod-agi-k
MartaR 10:46, 09 lip 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Jakie krzewy , duze rosliny, moga byc tez zimozielone, nadaja sie na taka skarpę? chcialbym ją rozjasnic i tez zeby kwitło tam cos .. nasadzilabym jakies wieksze rosliny i juz uzupelnila hostami, rodgersjami itd
Boni 19:22, 09 lip 2015


Dołączył: 21 maj 2014
Posty: 10
MartaR
Nie wiem, czy wszystko dobrze doradzę, ale wg mnie poradzą sobie:
mikrobiota syberyjska, berberys Aurea, zadrzewnia, trzmielina oskrzydlona
bukszpan pospolity, cisy w różnych odcieniach, hortensje: bukietowa, dębolistna i ogrodowa, irga Dammera 'Eicholtz', 'Major', 'Skogholm', kalina sztywnolistna, kiścień Waltera, laurowiśnia wschodnia, ligustr pospolity, mahonia, ostrokrzew Meserwy, pieris japoński, porzeczka alpejska, rododendrony (jeśli podłoże kwaśne), z iglaków - choina kanadyjska i żywotnik japoński.
Wpisz w internet "krzewy do cienia" bo jest na ten temat mnóstwo opracowań Czasem wydaje mi się, że cienista rabata jest łatwiejsza w projektowaniu a i gotowych pomysłów też sporo znajdziesz.
____________________
Monika
Boni 19:29, 09 lip 2015


Dołączył: 21 maj 2014
Posty: 10
Ja też trafiłam tu z prośbą.
Mam niezbyt udane nasadzenie - od lewej: leszczna prowadzona na drzewko, berberys th. Atropurpurea, dereń Elegantissima. Przed leszczyną posadziłam już kolcowój chiński. Wszystko podsadzone jest jałowcem płożącym Wiltonia. Chciałabym jakoś ożywić tą rabatę bo smutna strasznie więc wklejam swój zamysł - z przodu mysłałam posadzić różę Bienenweide Rot, baptysję i alchemillę, z tyłu Hibernicę. W pierwszym pomyśle był zamisast róży bodziszek Tiny Monster, ale jakoś nieciekawie wyszło.

Możecie skomentować i ewentualnie coś podpowiedzieć?
Rabata jest słoneczna - wystawa południowa.


____________________
Monika
AgnieszkaK 21:33, 09 lip 2015

Dołączył: 09 cze 2015
Posty: 87
Boni

Moniko, zdajsie ,że chciałaś podpowiedzieć MarcieR, ja akurat mam ogród bardzo nasłoneczniony. Pozdrawiam.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5853-ogrod-agi-k
Ozz 22:04, 09 lip 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
MartaR - przynajmniej na zdjęciach skarpa wygląda dość ,,dziko" i ,,leśnie", ja bym zachowała ten charakter i nie wprowadzała dużej ilości obcych gatunków... naturalnym okryciem wydaje się tam być np. bluszcz pospolity

Z bylin np. parzydło leśne, kokorycz, poziomki, z krzewów np. cis... ale jeśli szczerze, to pozostałabym przy samym bluszczu będzie piękny efekt.


Boni - może zamiast przywrotnika do róży - wysoka odmiana kocimiętki lub lawenda? Nie wiem czy nie zmieniłabym też koloru róż na biały lub różowy...
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
MartaR 22:22, 09 lip 2015


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Dziekuje Wam bardzo , faktycznie chce pozostawic na gorze wiekszosc drzewek, uwaga , że nowe nasadzenia mogą nie pasowac daje mi duzo do myslenia ... z drugiej strony czlowiek poczatkujacy w ogrodzie ma takie wady - zachlannosc i brak cierpliwosci ehh nowo kupiona dzialka spedza mi sen z powiek ... ciagłe rozmyslania, ale przyznam, że to bardzo przyjemne. Pozdrawiam
A_gawa 11:17, 10 lip 2015


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Szukam skomponowanych różanek z Pomponellą i Ascotem. Tak tu piszę, no wiem, że na łatwiznę próbuję pójść, ale może ktoś z Was ma ciekawe zdjęcia i bedzie miał ochotę wrzucić. Interesują mnie kompozycje z trawami i jakąś 'kropką nad 'i''. Pozdrowienia!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Boni 14:27, 10 lip 2015


Dołączył: 21 maj 2014
Posty: 10
Ozz napisał(a)

Boni - może zamiast przywrotnika do róży - wysoka odmiana kocimiętki lub lawenda? Nie wiem czy nie zmieniłabym też koloru róż na biały lub różowy...

Z różowego zerezygnowałam, gdyż wydał mi się bardzo smuty w zestawieniu z bodziszkami, które planowałam wcześniej.



Jak posadzę kocimiętkę, to będę musiała chyba usunąć baptysję, bo razem to chyba też będzie nieciekawie...

AgnieszkoK - oczywiście Już poprawiłam.
____________________
Monika
Toszka 09:35, 12 lip 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Boni, przemyśl tak rabatę, by stale coś kwitło w różnym czasie, by zimą było coś zimozielonego, a nie smutna, "łysa" rabata. Łącz rośliny na zasadzie kontrastu pokroju i kształtu liści. Teraz jest smutno i zwisająco... brakuje strzelistego, zwiewnego akcentu, np. traw - carexów lub miskantów.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies