Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Izolda 15:35, 15 lip 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
AgnieszkaK nie masz tła dla rabat, dlatego przypalenia, nie ma odpowiedniego mikroklimatu dla roślin, nie mówiąc już o ogrodzeniu. Posadź tuje, cisy, graby albo buki, zależy co pasuje Tobie do koncepcji.
Zdejmij agrowłókninę i wykoruj rabaty, rośliny będą wdzięczne. Masz dużo miejsca a rabatki bardzo wąskie, śmielej bym je wyznaczyła.
____________________
AgnieszkaK 15:36, 15 lip 2015

Dołączył: 09 cze 2015
Posty: 87
... i do drugiego
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5853-ogrod-agi-k
Fama 23:32, 15 lip 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Proszę o poradę
Jakies szerokości powinien mieć murek oporowy wokół pergoli tworzący podwyższaną rabatę? Wysokość murku koło 50 cm. Planuję posadzić róże pnące i coś jeszcze. Chcę przeznaczyć minimalną szerokość na ten murek, bo działęczkę mam malutką, a jednocześnie tyle, aby rośliny dobrze się w tym czuły.
Z góry dzięki za pomoc.
____________________
Ciasny ale własny
Ozz 11:44, 16 lip 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Fama - to zależy z czego ten murek Jak np. korten to może mieć i parę centymetrów , wysokiej klasy betony też, mogą być cienkie (np. takie kształtki do murów oporowych w terenie). Pozostałe materiały myśle, że trzeba się liczyć z 20-30 cm szerokości.

Wpisz sobie w wyszukiwarce ,,prefabrykat betonowy mur oporowy" i daj grafikę to pojawi się to o czym mówię.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
chelll 13:18, 16 lip 2015


Dołączył: 27 lut 2015
Posty: 930
Dziewczyny, mam przed domem rondo ze względów funkcjonalnych ( co by mi nikt nie jeździł po trawie). Przyjęłam, że będzie to pokazowa rabata. Niestety na razie jest do kitu. Rosną nam trzy klony, aby się pięknie przebarwiały jesienią, kilka sztuk mikrobioty syberyjskiej i kostrzewa sina na obrzeżu. W tym roku dosadziłam werbenę. Miejsce - patelnia przez cały dzień. Podpowiedzcie, jak zmienić tę rabatę albo podrzućie kilka zdjęć z inspiracjami, jeśli takie macie.
____________________
Handmade by Elka
Fama 13:51, 16 lip 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Ozz napisał(a)
Fama - to zależy z czego ten murek Jak np. korten to może mieć i parę centymetrów , wysokiej klasy betony też, mogą być cienkie (np. takie kształtki do murów oporowych w terenie). Pozostałe materiały myśle, że trzeba się liczyć z 20-30 cm szerokości.

Wpisz sobie w wyszukiwarce ,,prefabrykat betonowy mur oporowy" i daj grafikę to pojawi się to o czym mówię.


'

Ozz'dzieki za odpowiedź. Planowany materiał to łupek szarogłazowy,chodzi mi nie tyle o szerokość materiału, ale o to ile ziemi muszę dać roślinom, aby dobrze rosły, czy np 50 cm xii na 50 wysokości samej ziemi wystarczy, czy też powinno byc 100 szer ziemi przy 50 cm glebokosci W moim głównym wątku jest zdjęcie pergoli,dla zobrazowania


____________________
Ciasny ale własny
Gardenarium 16:54, 16 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ivo napisał(a)
Witam!
Mam do obsadzenia rabatę wzdłuż podjazdu szeroka o wymiarach 27m długa i szeroka 2,70. Rosnie tam już żywopłot ze szmaragdów, ale nie będę je prowadzić zbyt wysoko tak do 2,5 m. Co tam można posadzić żeby zasłonić się od tych domów i ciekawie wygladało. Szpaler drzew tylko jakich i co przed nimi . Na całej dlugości te same nasadzenia czy różnie żeby nie było nudno. Dodam że rabata ma wystawę południową a ogród ma być z prostymi liniami uporządkowany i bardziej nowoczesny . Kolory: zielony biały niebieski ciemny i blady róż. Wiecej zdjęć i rzut na działkę w moim wątku.Myślałam nad grabami aby je posadzić tak jak na przedpłociu u Madżen lecz pani Danusia powiedziała że to zły pomysł graby przed tujami.Proszę o pomoc i jakieś pomysły.


Wisnie chcesz posadzić za blisko, 3 m średnica korony wiśni, czyli co najmniej 1,5 m od tui, chyba że tuje będą tylko do wysokości korony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izolda 08:03, 17 lip 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Chell, na okrągłej rabacie widziałabym kompozycję z dużych kolorowych iglaków w różnych kształtach. Do tego plamy berberysów, trawy, rozchodniki lub byliny, te sobie poradzą na takiej patelni.
Jeśli jednak wolisz liściaste, to kompozycję z dużych drzew o kolorowych liściach i różnych pokrojach korony, krzewy, trawy, byliny.
Obie kompozycje niesymetryczne. Kostrzewy posadzone dookoła nie pasują do swobodnego stylu Twojego ogrodu, można je wykorzystać w postaci jednej plamy.
____________________
Ozz 10:00, 17 lip 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
chelll - a jaka jest średnica tego okręgu? Bo nie wiem czy poszalejesz tam z wieloma gatunkami to po pierwsze, a po drugie - jak jest ze względami funkcjonalnymi? Tzn. czy tam przypadkiem nie musi być coś niskiego żeby nie zasłaniało drogi czy to nie jest istotne?

Z tego co widzę na tych małych fotach, to posadziłaś klon cukrowy i to nie do końca dobry wybór, bo po pierwsze to naprawdę duże drzewo (a tam są aż 3!), a po druie - jest kruche...

Jeśli mam być nieobiektywna - mnie by się tam widziało jakieś jedno charakterystyczne i piękne drzewo - np. grujecznik, on ładnie się komponuje ze stylem swobodnym. A z niższych kompozycji, może coś zimozielonego (bukszpan/cis)i do tego lilak Meyera, jeżówki, trawy, kocimiętka/lawenda w odmianie i jakieś cebulowe? Albo z różami okrywowymi? Myślę, że fajnie jakby się pojawił jakiś gatunek, który już rośnie obok na rabacie, żeby była kontynuacja, a nie takie oderwane od kontekstu kółko z czymś innym.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
igacz3 21:27, 18 lip 2015

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Witam wszystkich !
Chciałabym was prosic o pomoc w obsadzeniu ścieżki kamiennej, którą wykonał mój mąż z domu do budynku gospodarczego. Chciałabym jakoś obsadzić co nieco przy ścieżce, zeby nie było samej trawy i kawałek pod budynkiem. Przy budynku jest wiecej cienia , a ściezka jest nasłoneczniona cały dzień. Dołączam zdjęcia jeszcze z niedokońca rozsuniętej ziemi.Nie mam jakiejś koncepcji i pomysłu, wiec liczę na waszą pomoc.
Z góry dziekuję.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies