Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Starorzecze na górce

Pokaż wątki Pokaż posty

Starorzecze na górce

Gabriela 11:03, 15 lip 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Zapomniałam zaznaczyć sobie wątek, więc żeby nie było pusto, masz kwiatek kobei.




____________________
Ogród w budowie nieustającej
ZielonaKasia 11:28, 15 lip 2013


Dołączył: 26 wrz 2012
Posty: 147
Przejżałam na szybko wątek i doczekałam się... świeżutkiej, zielonej trawki Powodzenia w tworzeniu swojego dzieła
____________________
ZielonaKasia
agatanowa 12:55, 15 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Sebek napisał(a)
To się bardzo opłaca
http://allegro.pl/kora-sosnowa-podloza-warszawa-i-okolice-i3394295671.html
http://allegro.pl/kora-sosnowa-ziemia-podloza-torf-50l-cala-polska-i3390342394.html
Zamówienia są od kilkudziesięciu sztuk, ale kory i podłoża idą takie ilości, że opłaca się kupić. Licz jeden worek 80l na 1mkw. Możesz spytać się też sąsiadów czy nie potrzebują i wziąć więcej


I tak potrzebuję ze 150-180 worków.

Cena faktycznie dobra. I może dlatego, że jakość niska. Niska cena zwykle coś oznacza... A problem polega na tym, że nie wiadomo, co się zamawia. Napisać można wszystko. Ale może będzie można gdzieś ją obejrzeć.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 13:59, 15 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Gabriela napisał(a)
Zapomniałam zaznaczyć sobie wątek, więc żeby nie było pusto, masz kwiatek kobei.





Gabrysiu, bardzo dziękuję za powitanie w moim watku!

Kobei kwiat zachwycający. Moja zaczyna się otwierać, ale... biała! Kompletne zaskoczenie. Ale biała też jest ok. Niestety ostatnie wiatry trochę ją potarmosiły i muszę podwiązać i skierować pędy na balkon. Kolejne moje zmartwienie, to że ma mało pąków, więc raczej nie będzie obficie kwitła (zasilam nawozem do surfinii).

Tak, byłam już w zaczarowanym ogrodzie Kasi - Greglis. Nie przeczytałam od deski do deski, bo nie daję rady czytać wszystkiego na raz Ale zaglądam tam, tym bardziej, że okolice bardzo mi znane, obserwowałam niejako budowę tego osiedla ok. 7-9 lat temu oraz jestem pełna podziwu dla kreatywności (nie tylko ogrodowej!) Kasi. Dom mój jest bardzo skromny, prostszy w porównaniu z Kasi. Tego nie zmienię (i chyba nie chcę), natomiast ogród Kasi bardzo, bardzo mi się podoba.
Nota bene nie wiem, czy wpisywałam się w Twoim wątku, Gabrysiu. Ale go podglądałam wielokrotnie. W szczególności zachwyciła mnie Twoja bogata rabata z żywopłotem z rosy rugosy w tle. Wspaniałości! Przyznam się bez bicia, że skopiowałam sobie zdjęcie do mojego excela z inspiracjami. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.

Co do ogrodu i jego kształtu, charakteru - ostatnia moja udręka, to że w ogóle nie dam rady mieć jakikolwiek ogród wypełniony roślinami. Dziękuję za dobre rady I... proszę o kolejne na kolejnych etapach!
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 14:03, 15 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
ZielonaKasia napisał(a)
Przejżałam na szybko wątek i doczekałam się... świeżutkiej, zielonej trawki Powodzenia w tworzeniu swojego dzieła



Kasiu Dziękuję. Póki co mam zaległości w porządkach w domu i w ogródku, i w dokumentowaniu powolnych zmian. Byłam przez ponad tydzień poza domem i teraz nie wiem, w co najpierw ręce włożyć. Więc weszłam na Ogrodowisko .
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 23:21, 16 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
A oto mała relacja z podnoszenia gruntu, zakładania nawodnienia oraz trawnika. Ze wstępem

Geneza działań była następująca. Zamieszkaliśmy w naszym domu, gdy dziecko osiągnęło zacny wiek 3 m-cy z groszem, tj. ok. 3 lata temu jesienią.
Oto nasza trójka:




Priorytetem było oczywiście wykańczanie domu, gdyż pozostało jeszcze trochę do zrobienia. A nie chcieliśmy przy okazji wykończyć się finansowo. Poza tem dla mnie oznaczało to zupełnie nowe realia – do tej pory mieszkałam z rodzicami . Głównym więc moim celem było, abyśmy w ogóle przeżyli Słowem: ogródek pozostawał w głębokim cieniu, a w zasadzie w ogóle nie istniał. I to w przybliżeniu była cała prawda o nim. Była jakaś tam darń (trawa z chwastami) rosnąca na bardzo nierównej powierzchni (różnice nawet 30 cm), 2 świerki kłujące, 4 szmaragdy, 3 jałowce płożące. Obecnie jest niewiele więcej, ale przynajmniej znam już nazwy tych roślin oraz wielka zmiana dokonała się we mnie samej. W ciągu 3 lat dojrzałam do tego, żeby „coś” zrobić z tym kawałkiem ziemi, który rozciąga się dookoła domu. Każdej wiosny sadziłam różne byliny jednoroczne i wieloletnie, których nasiona kupiłam lub których sadzonki mi się dostało. Tak powstała rabatka pod oknem – eksperymentalna i bez poszanowania wymagań roślin (upalna strona południowo- zachodnia domu i do tego pod okapem). Udręką były okresy suche – miejsce to wysychało na pieprz, więc nanosiłam się wody konewkami. Oj, nanosiłam. Zaczęłam również sadzić dynie, cukinie i patisony – gdyż wielką radość daje wyhodowanie czegoś naprawdę dużego i do tego do zjedzenia. Poza tem wprost przepadamy za zapiekanką z tychże z oliwą, rozmarynem, bazylią, oregano, etc. One również wymagały sporo wody. Zaczęłam myśleć o paru drzewkach i krzewach owocowych. Zawsze marzyłam o różach, ostróżkach, naparstnicach, malwach, szałwiach, lawendach, pnączach i tym podobnych klimatach romatyczno-wiejsko-angielskich. W ogóle zaczęłam myśleć o ogródku i widzieć, jak jest. A było No i mieliśmy też lokatorów – krety. W końcu więcej było kopców w ogródku niż roślin. Jak to drzewiej bywało, można obejrzeć głównie na stronie 1 tego wątku.

No i na jesieni, zimą roku ubiegłego miarka się przebrała. Uznaliśmy, że nie ma co dosadzać nowych roślin, jeśli teren nie jest właściwie przygotowany, nie ma bazy pod ogród. Postanowiliśmy z wczesną wiosną wyrównać teren (z podniesieniem), zrobić rozprowadzenie wody deszczowej z rynien, nawadnianie automatyczne oraz wysiać nową trawę. Wczesną wiosną (za późno) zaczęliśmy poszukiwania wykonawcy prac. Zależało nam na tym, aby prace wykonano solidnie i w rozsądnej cenie. Co najmniej tuzin firm odwiedziło nasz skrawek ziemi. Porównywaliśmy oferty (powstał Excel do tego celu ), poznawaliśmy proces zakładania trawnika, czytaliśmy sporo. Po poczytaniu głównie Ogrodowiska zaczęłam myśleć o samodzielnym wykonaniu tych prac z wyjątkiem zakładania systemu nawodnienia. Mąż jednak był przeciwny, jako że nie chciał spędzać każdego weekendu na wykopkach czy też konsumować urlopu na urobienie się po łokcie. Rozumiem go, ja mam urlop wychowawczy, więc patrzę na czas wolny innymi oczami. Ale wciąż nie zapomniałam, jak to jest i ile ma się czasu, jeśli kończy się pracę zawsze po zachodzie słońca. Można chcieć wykorzystać go inaczej, w szczególności jeśli nie ma się „jazdy” na punkcie ogródka.

Z początkiem maja wreszcie zdecydowaliśmy się na jedną z firm, która miała wejść za ok 2 tyg. do ogrodu. Zresztą tę, która zawitała do nas jako ostatnia i namawiała nas na spotkania, przeciągała czas z wyceną prac, dlatego zastał nas już maj. Mąż nie był przekonany do tej firmy, ja jednak uznałam, że pomimo iż młodzi trzeba dać im szansę, bo bardzo się starają, właściciel firmy jest medialny, więc nie może pozwolić sobie na blamaż. Okazało się, że firma ta chce wykonywać więcej niż planowaliśmy (projekt ogrodu, małą architekturę, nasadzenia) pomimo, iż we własnej korespondencji sama godziła się na zakres prac wyraźnie przez nas określany od samego początku. Koniec końcem „wypięli się”, a ja zostałam z kilkudziesięcioma (w okolicy setki) sadzonkami w doniczkach, roślinami na rabatach rozkręcającymi wegetację po późnej wiośnie. Odezwaliśmy się zatem do firmy kolejnej, która była droższa, ale jeszcze akceptowalnie, mieli doświadczenie, no i właściciel był bardzo pomocny (od końca marca wyjaśniał mi wiele kwestii związanych z zakładaniem trawnika, odpowiadał ekspresowo na moje maile, ewentualne telefony), a przedstawiany sposób zakładania trawnika był wręcz podręcznikowy. Niestety termin był odległy – połowa czerwca. Ale zgodziliśmy się. Biedne roślinki upchane po doniczkach. Biedne te drzewka (na jesieni posadziliśmy ok. 10-12 głównie małych iglaków), które z racji podnoszenia terenu musiały być wykopane w czasie, gdy wegetacja już była rozkręcona pełną parą. Czułam się bardzo rozgoryczona postawą firmy pierwszej, która spowodowała, że znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Ale i tak cieszyliśmy się, że bierzemy firmę, która choć droższa, to przynajmniej nie powinniśmy mieć problemów z samym przebiegiem prac, bo bardzo profesjonalna.

Moje podejrzenia, że coś może pójść nie po naszej myśli, wzbudził fakt, że w dniu rozpoczęcia prac właściciel rzeczonej firmy przyjechał do pracy w ziemi w śnieżnobiałych tenisówkach…

Cdn.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
monteverde 01:34, 17 lip 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Bardzo ciekawie piszesz o początkach ogrodu czekam na ciąg dalszy, pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Borbetka 10:06, 17 lip 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
No, kiedy będzie ciąg dalszy?
____________________
borówcowy wizytowka
Loosiuu 11:50, 17 lip 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
No to czekam na ciąg dalszy!
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
agatanowa 00:37, 19 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Dziękuję za zainteresowanie

Póki co zamieszczam parę zdjęć sadzonek czekających na zakończenie prac i wysadzenie do gruntu.

____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies