Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiąz - Ulmus glabra 'Camperdownii'

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiąz - Ulmus glabra 'Camperdownii'

Gardenarium 07:13, 27 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nieprawidłowe wiązanie, w ósemeczkę powinno być aby nie ocierał się o kijek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sullifan 11:14, 05 mar 2016

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Witam

Jak myślicie, czy można teraz dokonać przycięcia wiąza czy już za późno. Spotkałem się z opiniami, że najpóźniej tnie się na początku lutego?

Później podobno dopiero można w czerwcu/lipcu
Gardenarium 11:30, 05 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż tego wiąza i co chcesz ciąć i w jakim celu, czy to duża rana będzie czy gałązki chcesz skracać.
Jaki to wiąz? Lepiej go nie ciąć wcale.

Wiąz tniemy jeśli musimy latem w okresie wegetacji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sullifan 15:08, 05 mar 2016

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)
Pokaż tego wiąza i co chcesz ciąć i w jakim celu, czy to duża rana będzie czy gałązki chcesz skracać.
Jaki to wiąz? Lepiej go nie ciąć wcale.

Wiąz tniemy jeśli musimy latem w okresie wegetacji.


Czytałem, że zimą jest dobrze przyciąć wiąza o ok 1/3 - 1/4 przyrostów, ponieważ dobrze wpływa to na zagęszczenie korony

Gardenarium 15:15, 05 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się bardziej podoba luźny parasol bez cięcia. Jeśli musisz to tnij na rozgałęzieniach pędów, żeby sęków nie było takich, bo zamierają i choroby grzybowe łatwiej wnikają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonka 14:01, 05 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Zmartwił mnie wiąz camperdowni, taki jak na zdjęciu powyżej, tyle,że starszy, ma prawie 10 lat. Pędy starsze od środka drzewa czyli te najbardziej pod spodem wysychają. Wczoraj naręcze tych pędów zerwałam, wyłamują się bardzo łatwo, pociągnięciem. Czy to normalne u wiązów, czy to jakaś choroba? Proszę o pomoc w uratowaniu drzewa, bardzo go lubię.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
KrzysztofWojcik 13:38, 06 kwi 2016

Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 98
Sonka, według mnie to normalne - pędy wewnętrzne są w zacienieniu i drzewo samo się ich "pozbywa" bo z punktu widzenia przydatności do asymilacji są bezużyteczne. Ten typ tak ma.
____________________
Sonka 18:39, 06 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2251
Dziękuję, ale mi ulżyło.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ilonaak 08:06, 17 kwi 2016

Dołączył: 12 maj 2012
Posty: 3
Mój też tak wysycha od spodu. Dzięki temu ładnie zagęszcza się od góry a na dole tworzy się fajny parasol. Mogę już wejść pod mojego wiąza i stać swobodnie, a na początku nie było to możliwe. Na zdjęciu wiąz w moim ogrodzie.
____________________
sullifan 12:21, 01 maj 2016

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
ilonaak napisał(a)
Mój też tak wysycha od spodu. Dzięki temu ładnie zagęszcza się od góry a na dole tworzy się fajny parasol. Mogę już wejść pod mojego wiąza i stać swobodnie, a na początku nie było to możliwe. Na zdjęciu wiąz w moim ogrodzie.


Hej, w jakim wieku są te wiązy?
Ja mam 2 i 3 letniego i nie mogę się doczekać, aż będą takie jak Twoje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies