Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna

kachat 19:48, 12 lip 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł na zagospodarowanie tej rabatki za zakręcie, to niech się nie krępuje Wśród roślin mam do dyspozycji: kosodrzewiny, tawuły, jałowiec chiński stricta, azalie, różaneczniki, róże okrywowe, lawendę, wrzosy, jałowce płożące, irgę płożącą, trzmieliny, hortensje bukietowe... To wszystko pojawiło się z różnych powodów, i nadal siedzi w doniczkach przez moje kompletne niezdecydowanie i załamanie wynikające z nadmiaru powierzchni do zaroślinnienia

Niedługo wkleję zdjęcia kolejnych części "ogrodu", z którymi nie wiem, co zrobić...

Aha, z tyłu za rabatą na zakręcie (ok. 3 metry za środkiem planowanego różanecznika) siedzi posadzony rok temu świerk srebrny. Ale siedzi tam głównie dlatego, że nie wiedzieliśmy, gdzie go posadzić, a gdzieś trzeba go było posadzić... Powiedzcie, jak duży musi być odstęp pomiędzy tym świerkiem a krzewami (głównie RH), aby wszystkie sobie zdrowo rosło i sobie nie przeszkadzały?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kraania 09:36, 13 lip 2013


Dołączył: 12 lut 2012
Posty: 1709
kachat przeczytałam Twój wątek i widzę, że już Danusia, Skula i Asica udzieliły Ci dobrych rad. Ja ze swojego doświadczenia napiszę, że przy większej przestrzeni sprawdzają się grupowe nasadzenia jednej odmiany. Ja mam np ponad 40 hortensji koło siebie . Kupiłam kilka a resztę rozmnażałam i czekałam na efekty. Do tego nawoziliśmy ziemię. Nawet nie pamiętam ile, ale było tego dużo. Oprócz tego każda roślina dostaje w dołek kompost (kompostownik powstał zanim zaczęłam w ogóle ogród). Poza tym to woda, woda i jeszcze raz woda. Zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Żeby nie zbankrutować zrobiliśmy studnię głębinową. Teraz dodatkowo przymierzam się do łapania deszczówki.
Z roślin polecam Ci jeszcze derenia elegantissima - super rozjaśnia cieniste zakątki, tawuły, pęcherznice. To szybko rosnące rośliny i posadzone w większej grupie szybko wyglądają efektownie.

kachat napisał(a)


Aha, z tyłu za rabatą na zakręcie (ok. 3 metry za środkiem planowanego różanecznika) siedzi posadzony rok temu świerk srebrny. Ale siedzi tam głównie dlatego, że nie wiedzieliśmy, gdzie go posadzić, a gdzieś trzeba go było posadzić... Powiedzcie, jak duży musi być odstęp pomiędzy tym świerkiem a krzewami (głównie RH), aby wszystkie sobie zdrowo rosło i sobie nie przeszkadzały?


Pewnie chodzi Ci o świerk kłujący, potocznie nazywany srebrnym. W zależności od tego jaką masz odmianę tego świerka (nie mogę go zlokalizować na zdjęciach) odległość powinna być od 0,5 m do kilku metrów... Po wielkości przyrostów można zorientować się jak szybko przyrasta i wyobrazić jego docelową wielkość. Zawsze też można ciąć .
____________________
Ogród w lesie - moje miejsce na ziemi Ogrodowiskowe spotkanie Spotkanie wrzesień 2012 u kraanii zmiany zmiany u kraanii-czyli co w lesie piszczy
kachat 10:37, 13 lip 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Kraania, witam i dziękuję za rady
Właśnie zastanawiałam się nad tym dereniem, tylko czy mu nie będzie za cimno tam w tym lesie..? Planowałam posadzić go w najciemniejszym miejscu, pod siatką, wzdłuż której rosną po drugiej stronie gęsto świerki i sosny i tworzą wysoki żywopłot. Jest tam dość mocno ciemno, i wieczorem ten zakątek wygląda dośc nieciekawie... Dereń sobie poradzi w takich warunkach?

Świerk to świerk kłujący, nie wiem jaka odmiana - jak zwykle w szkółce nie wiedzieli.. Rośnie z tyłu za planowanymi różanecznikami, chyba rzeczywiście nie bardzo go widać, bo jest dość daleko (6 metrów od krawędzi rabaty).

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kraania 11:10, 13 lip 2013


Dołączył: 12 lut 2012
Posty: 1709
Kachat u mnie derenie rosną w najciemniejszym zakątku i dają radę. Po południu planuję zrobić aktualne zdjecia to wtedy Ci pokażę.
Jeśli to jest świerk kłujący nieodmianowy, to powinnaś zostawić ok. 2 metrów dla niego+ docelowa wielkość rh (też zależy od odmiany). Niestetety czasami trzeba czekać, aż "dziury" się zarosną. Ja mam wiele takich miejsc.
____________________
Ogród w lesie - moje miejsce na ziemi Ogrodowiskowe spotkanie Spotkanie wrzesień 2012 u kraanii zmiany zmiany u kraanii-czyli co w lesie piszczy
kachat 00:21, 14 lip 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Dzięki kraania To do listy zakupów kilka dereni dopisuję w takim razie

A teraz kolejna prośba o pomoc, RABATKA nr 2 "Przed domem" Trochę nie ogarniam... Rabata od wschodu, pełne słońce do 12, potem cień (ale dość jasny) rzucany przez dom.



Co tu rośnie :

1. Jałowce pośrednie, ten z lewej nie wiem, ten z prawej Old gold
2. Trzmielina Emerald gaiety x2
3. Pnącza, głónie bluszcz pięciolistny (nota bene mam go od groma, chętnie oddam komuś z Warszawy parę metrów, np. w zamian za jakieś inne małe zielone coś do ogrodu )
4. Jałowiec kolumnowy Hibernica
5. RH Haaga
6. Jałowiec płożący niebieski (blue coś tam)
7. i 8. Hortensje Vanilla Fraise
- pod hortensją 8 rośnie trzmielina 'Emerald'n Gold', ale chyba ją gdzieś przesadzę... Fajnie rozświetla kącik kolorem złotym, ale jakoś jednak coś tam nie bardzo pasuje...
- niebieski krzyżyk - tam planowałam dosadzić jednego jałowca pośredniego

Nie bardzo wiem, co z tą rabatą zrobić... Posadziłam tam hortensje, ale już chyba jest ich pod domem przynajmniej o jedną za dużo (cały taras mam obsadzony hortensjami, plus kolejne dwie będą na rabacie na zakręcie). Myślałam, aby tę hortensję nr 7 zamienić na jakiegoś berberysa o bordowych liściach (lub bordowo zielonych) albo na krzewuszkę, ale nie wiem, czy by tam za ciemno nie miały...

Kształt rabaty jak i wszystkie krzewy można jeszcze dowolnie zmieniać Aha, przy dolnej krawędzi zdjęcia ciągnie się podjazd pod dom z kamieni (widoczny na poprzednich zdjęciach przy rabacie nr 1). Też nie wiem, co tu zrobić, aby tyle tego trawnika nie było... jakoś pusto tak jest :/
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kachat 00:30, 14 lip 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Samosiejka, żal było wyrywać więc rośnie sobie zdrowo na rabatce

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Sonka 16:32, 14 lip 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
nie wiem, ale ja to bym pasem tutaj posadziła hortensje , dodaj wanilki jeszcez, tak żeby nyło ich kilka a przed nie ? coś niewymagającego, może pięciornik jest niewybredny, tnie sie na wiosnę do potrzebnej wysokości, w ciągu lata jak za wysoki to też a zawsze ma miłe w dotyku i ładnie zielone liście i pędy. Tu na forum nie jest polecany, ale to niewybredna roślina i można pomyśleć o kolorze kwiatów , który będzie ładnie harmonizaować z hortensjami. Nie sadź roslin pojedynczo lub po dwie,nie mieszaj za dużo gatunków w jednej rabacie, robi się galimatias, raczej w grupach, dają zupełnie inny efekt. Spisz pogrupój to co masz i wtedy się zastanowisz , co z tym zrobić. Trudno tak radzić, bo każdy z nas jest inny i ma inne upodobania, ja też się uczę i dlatego ciągle przesadzam, dosadzam, sama również sieję roślinki i rozmnażam krzewy. Mam berberysy Orange Rocket, intensywny czerwony, rosną pionowo takie uporządkowane, ładne są. Werbenę mam z własnego siewu zabaczę jak zakwitnie, ale rośnie na drożdzach, a nie ma dużych wymagań wodnych, daje ładne tło. Szkoda, że tak daleko mieszkasz, bo zostało mi sporo, porozdawałam i tak zostało ale jak to wysłać? Wsadziłam na warzywniak niedbale a ona rośnie i rośnie, jakoś nie potrafię roślin wyrzucać.Ps, hortensji nigdy za dużo.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 17:43, 14 lip 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
pięciorników można też w ogóle nie przycinać, w ogrodzie naturalistycznym ładnie wygląda gaura, nie marznie, ale nie wiem jak z wodą,a nie myślałaś o trawach? ładnie by urozmaiciły ogród, ..
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Netka 20:56, 14 lip 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
kachat ależ rewelacyjny leśny klimat u Ciebie ! Cudnie wyglądają te okiennice i ta podmurówka z kamienia ! Aż żal, że to tylko sezonowo wykorzystywany teren Będę zaglądać, bo doradzanie zostawiam bardziej doświadczonym Ja też wbijam sobie póki co do głowy : sadź grupami, nie rób misz maszu Wspomniany berberys Orange Rocket faktycznie ma piękny kolor. U mnie rośnie narazie na rabacie ze słońcem do ok. 14 i ma ładny kolorek pozdrawiam
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Skula 07:14, 16 lip 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
witaj
wędrując przez internetowe zakątki trafiłem na coś takiego :
projekt ogrodu w lesie
może przyda się - chociaż poglądowo
co prawda wizualizacja w słabej rozdzielczości ale lista roślin już bardziej konkretna




1. sosna pospolita
2. żywotnik olbrzymi
3. magnolia Alexandrina
4. choina kanadyjska
5. kalina karłowa
6. hortensja kosmata
7. różanecznik
8. hosta Siebolda
9. dereń biały Elegantissima
10. brzoza pożyteczna Doorenbos
11. laurowiśnia wschodnia
12. hortensja bukietowa Kyushu
13. ostrokrzew kolczasty
14. dereń biały Sibirica
15. żywotnikowiec japoński
16. choina Jeddeloh
17. trzmielina Fortune’a Emerald
18. tawuła japońska Goldmound
19. czeremcha pospolita
20. różanecznik
21. rumianka japońska
22. hortensja bukietowa Grandiflora
____________________
Skula Pomysł na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies