Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zapach ziemi

Pokaż wątki Pokaż posty

Zapach ziemi

Agnieszka_B 11:49, 17 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Marzena2007 napisał(a)
I znalazlam takie stwierdzenie na e-ogrody:
Graby w naturze są związane z żyznymi lasami liściastymi. Nie są jednak szczególnie wymagające, jeśli chodzi o rodzaj gleby, i znoszą krótkie okresy suszy, a także zalewania. Można je również sadzić w miastach. Są niezwykle tolerancyjne na zacienienie - bodaj najbardziej ze wszystkich drzew liściastych.

Najczęściej spotykanym sposobem wykorzystywania grabów w ogrodach jest tworzenie z nich żywopłotów, wysokich ciętych szpalerów i figur roślinnych. Sprzyja temu nie tylko tolerancja na zacienienie, ale i wytwarzanie odrostów korzeniowych u silnie ciętych drzew. Dzięki temu żywopłoty same się zagęszczają od dołu. Jesienią i zimą zaschnięte liście na żywopłocie wiszą jeszcze bardzo długo, prawie do wiosny, stąd przez całą zimę stanowi on skuteczną barierę przed wzrokiem ciekawskich. Formując żywopłot grabowy, należy pamiętać, by nie przycinać go wiosną, gdyż z miejsc cięcia wypływa w tym okresie sok w dużej ilości (podobnie jak u brzóz czy klonów) - roślina "płacze". Wszelkie cięcia przeprowadzajmy więc latem (najlepiej w czerwcu i lipcu).



Wszystko to zapisałam w sekretnym notesie ogrodnika , dziękuję
____________________
zapach-ziemi
jambosana 21:34, 17 sie 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Agnieszka_B napisał(a)
Kilka zdjęć . Żadne spektakularne obrazki , ani tym bardziej widowiskowe , bo mój ogród dłuuugo taki nie będzie - ale zdjęcia które na pewno pokazuja przynajmniej zarys kierunku w ktorym podążam


To znaczy, że w bardzo dobrym kierunku podążasz: busz bluszczu, cudne byliny, stare cegły, hortensje... Cudny ogród, w którym można się dobrze poczuć.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
baraga1904 08:18, 18 sie 2013


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
....hortensje, a szczególnie limki też kocham i mam takie
...a co będziesz robiła z tą starą cegłą? jakiś mur?
Madzenka 09:47, 18 sie 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agnieszka_B napisał(a)



Marzenko jesteś nieoceniona. Dzięki wielkie za te informacje.
Sadzę w takim razie żywopłot we wrześniu


Miejsce jest od południowej strony co prawda , ale zaraz za siatką na ktorej ma rosnąć żywopłot rosną już dwa bardzo duże drzewa - modrzew i sosna i one rzucaja cień. Wyciąć ich nie mogę. Posadzić cos dużego przy siatce zeby odgrodzić sie od sąsiadów równiez nie - zaraz nad siatka już mam pierwsze gałęzie modrzewia i sosny. Więc wymyśliłam grabiki cięte do wysokości siatki .

Zwróciłam się do Ciebie bo wiem że masz taki żywopłot.
Jeszcze raz dziękuję


Bez problemu dadzą radę, sadź jak będziesz miała pytania zagladaj do mnie

Do takiego stylu ogrodu jaki wymyśliłaś żywopłot grabowy to MUS!
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Agnieszka_B 10:41, 18 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
jambosana napisał(a)


To znaczy, że w bardzo dobrym kierunku podążasz: busz bluszczu, cudne byliny, stare cegły, hortensje... Cudny ogród, w którym można się dobrze poczuć.



Dzięki, na razie głównie w wyobraźni, ale głowa az kipi od wizji
____________________
zapach-ziemi
Agnieszka_B 10:47, 18 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
baraga1904 napisał(a)
....hortensje, a szczególnie limki też kocham i mam takie
...a co będziesz robiła z tą starą cegłą? jakiś mur?



Tak , płot w formie muru od frontu domu. U mnie raczej wiejskie klimaty. Koguty pieja , a oddali jakaś ogromna maszyna , ale chyba nie kombajn kosi zboże .

Limek ma przybyć zdecydowanie. Nie sądziłam że to takie bezproblemowe rośliny i tak cudnie wyglądaja kiedy kwitną. Z trzech które posiadam chce zrobić mały busz- więc mnożę na potęgę.
____________________
zapach-ziemi
Agnieszka_B 10:49, 18 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Marzena2007 napisał(a)


Bez problemu dadzą radę, sadź jak będziesz miała pytania zagladaj do mnie

Do takiego stylu ogrodu jaki wymyśliłaś żywopłot grabowy to MUS!


Jeszcze raz dziękuję . Niebawem zacznę przygotowywac grunt wzdłuż tej siatki gdzie ma powstać żywopłot , a na koniec września posadzę grabiki
____________________
zapach-ziemi
gierczusia 11:26, 18 sie 2013


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Agnieszka_B napisał(a)



Dzięki, na razie głównie w wyobraźni, ale głowa az kipi od wizji


Ja bym powiedziała ,że ta wizja jest właśnie najważniejsza ... A potem już tylko działać ...
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
gierczusia 11:29, 18 sie 2013


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Bożesszzzz .. Jak Ty nie przeżyjesz zakocimiętkowania i zahortensjowania na smierć to trza będzie Ciem reanimować ....

Ps. Cegła zarąbista
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
dyha 12:40, 18 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Witam serdecznie i dziękuję. Oprócz ligustru właśnie katalpy i paulownie najbardziej podziwiam. Katalpy bezproblemowo robię z nasion, paulownie próbuję robić innymi sposobami. Mam nadzieję, że dobrze się u mnie będą czuły te roślinki. Liściaste serca są moją pasją. Widziałem niedaleko drzwi u Ciebie irgę - ją bym ją formował i przycinał - u mnie im to nie szkodzi. Hotensje piękne i duże. Pozdrawiam cieplutko
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies