Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki iglaków

EwaIgi 11:37, 10 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Obcięta końcówka ma brązową obwódkę (nie wiem czy dobrze to określę - kolor "kory") i jasny środek. Wygląda na "zdrową" na moje oko. Żadnych zacieków, czarnych plamek i obwódek. Próbowałam na trzy różne sprzęty zrobić ostre zdjęcie tej końcówki ale nie chcą mi aparaty uchwycić ostrości na tym właśnie punkcie. On taki jest od jesieni i myślałam, że na wiosnę ruszy - ale się myliłam. Po pracy podejdę na drugą stronę ulicy i się przyjrzę tym świerkom. Czy na tą chwilę kupić po drodze do domu jakiś oprysk?
____________________
Ewa
Mazan 18:59, 10 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewalgi

Możliwa jest choroba grzybowa drzew iglastych powodująca zamieranie pędów, szczególnie u silnie rosnących tuji Brabant. Postępuje od wierzchołka w dół. Przebarwione pędy trzeba wycinać, a drzewko opryskiwać Topsinem. Także jej sąsiadki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
EwaIgi 07:36, 11 kwi 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Dziękuje bardzo. Byłam na oględzinach drzew sąsiada i nic im nie jest. Pozostałe brabanty są całe zielone, tylko tego jednego coś dopadło. Dziś zabieram się za oprysk.

Pozdrawiam Ewa
____________________
Ewa
jolanka 13:29, 27 kwi 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Chciałabym prosić o pomoc. Moja daglezja "coś" zlapała

Kupiona była rok temu jako spore, bo 2-metrowe drzewo. Marnie sie przyjmowała, gubiła igły. Zasechł wierzcholek wzrostu.
W szkółce kazano mi być cierpliwym, podlewać, pryskać od grzyba, co tez pilnie czynilam.

Dodam, że moja działka jest przy lesie sosnowo-brzozowo bukowym.

Teraz cieszyłam się, bo zobaczyłam piekne mlode przyrosty. Ale kiedy odgarnęłam gałązki zobaczyłam to:

____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 13:33, 27 kwi 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Tak to wygląda w powiększeniu



Niżej coś cieknie



Niektóre igły tak wyglądają

____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Mazan 16:59, 27 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jolanka

Igły mogła dopaść osutka daglezji. Wyciek żywicy - częsty u daglezji - to wynik pękania pęcherzyków żywicznych, gdy kora staje się już 'stara' i zaczyna pękać wzdłuż pnia. Jednak proponuję sprawdzić czy nie ma kanalików podkorowych lub otworków w korze. Bardzo chciałaś dobrze zrobić fotki, ale zapomniałaś o oświetleniu, stąd brak pewności.
Osutkę zwalczysz opryskiem dwukrotnym stosując antracol, sarfun/topsin i sportak alpha co 7 - 10 dni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
jolanka 20:06, 27 kwi 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Mazan napisał(a)
Jolanka

Igły mogła dopaść osutka daglezji. Wyciek żywicy - częsty u daglezji - to wynik pękania pęcherzyków żywicznych, gdy kora staje się już 'stara' i zaczyna pękać wzdłuż pnia. Jednak proponuję sprawdzić czy nie ma kanalików podkorowych lub otworków w korze. Bardzo chciałaś dobrze zrobić fotki, ale zapomniałaś o oświetleniu, stąd brak pewności.
Osutkę zwalczysz opryskiem dwukrotnym stosując antracol, sarfun/topsin i sportak alpha co 7 - 10 dni.


Pozdrawiam


Jutro w takim razie zrobie jeszcze raz zdjęcia Miałam wrażenie, że te białe kropki to sie ruszają Poza tym oprócz wycieku to z kory tak jakby brązowe trocinki się również z pnia kruszyły. To jest na pierwszym i drugim zdjęciu widoczne poniżej pęknięcia dookola cienkiej gałązki.

Ale dokladniejsze zdjęcia zrobie jutro. Na razie dzięki.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Mazan 21:24, 27 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jolanka

Jeśli dają takie wrażenie to może być ochojnik daglezjowy /przybyszka daglezjowa/. W takim przypadku tylko preparat doglebowy Konfidor/kohinor będzie w stanie pomóc.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
jolanka 14:05, 28 kwi 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Mazan napisał(a)
Jolanka

Jeśli dają takie wrażenie to może być ochojnik daglezjowy /przybyszka daglezjowa/. W takim przypadku tylko preparat doglebowy Konfidor/kohinor będzie w stanie pomóc.



Pozdrawiam


Mazan, moja nadziejo, zrobiłam mam nadzieję lepsze zdjęcia daglezji

Myślę, że jest i grzyb i robale

najpierw tak wygląda pieniek drzewa.






Potem lekko odgięłam korę;



Poniżej pień też nie wygląda dobrze
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 14:09, 28 kwi 2017


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Wydłubałam trochę "tego czegoś" z pnia i zrobiłam zdjęcia w domu

Takie malutkie czarne podłużne pomiędzy grudkami to robaczki.

To białe coś jest twarde, a te niby trocinki składają się z okrąglych malutkich kuleczek





____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies