Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród pełen złudzeń i niespodzianek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pełen złudzeń i niespodzianek

kasiek 16:24, 26 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
Joku napisał(a)
Z przyjemnością oglądam zdjęcia twojego ogrodu. Tym bardziej mnie ciekawią bo to już taki dojrzały ogród. Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć że taki ogród wymaga nieco innych starań niż ledwie co założony. Mój poprzedni własny podobał mi się najbardziej w wieku kilku lat, po 5. - 6. zaczął się zmieniać na niekorzyść bo krzewy podrosły. Jakie są twoje doświadczenia?


Witaj joku, dawno Cie nie widziałam
Ja od zeszłego roku jestem w fazie hamowania rozwoju. Tak naprawdę dopiero po 12 latach ogród stał się taki o jakim marzyłam- świerki sosny miały ok 5 metrów, drzewa były nieco większe, krzewy pięknie rozrosniete no i w końcu miałam dostateczna liczbe bylin - w dużej mierze poprzez regularny coroczny podział.
Problem zaczął sie w zaszłym roku, kiedy iglaki przekroczyły 6 m i drzewa zaczęły sie zasłaniać a wraz z nimi konkurowały krzewy. Po raz pierwszy w tym roku skorzystałam więc z pomocy ogrodnika bo ja nie mogę wspinać się na takę wysokość na drabinę i on przyciął czuby o ok 1-1,5m wszystkim świerkom, sosnom i drzewom liściastym rosnacych przy ogrodzeniu. Tak naprawdę dojrzały ogród nie trzeba tyle pielic - u mnie chwasty juz tak nie rosna, wystarczy pielenie 3 razy w roku i nie jest ono jakieś pracochłonne. Natomiast potwornie dużo pracy jest z utrzymaniem w ryzach krzewów - a mam ich wiele i tnę co roku na max. wysokość 3m-4m. Właściwie każdy jest przeze mnie cięty na wiosne lub jeszcze jesieni, gałęzi mam tak wiele że kompostowisko zrobiłam za drzewami i ma wymiary ok 5 m na 2m i co roku potrafi zapełnic się do 1,5 m wysokości!. Ograniczam i przeswietlam tez inne drzewa. Ten ogromy orzech (ma ok10 m) prześwietł mi alpinista bo nawet ogrodnik tego juz nie zrobi.
Co do innych problemów to zmieniające sie nasłonecznienie - rabaty które były wcześniej pełne słońca teraz sa zacienione. Żeby jakoś wyglądały podejmuje decyzje o prześwietleniu drzew i krzewów (czasem całkiem wycinam, czasem większość konarów a czasem tylko gole od spodu), a czasem po prostu zmieniam nasadzenia.
Ostatni problem dotyczy wypadania wiekszych roślin - w tak rozrośnietym ogrodzie nie mozna kupić małej sadzonki na miejsce wykopanej lub umarznietej - trzeba od razu kupować dość duży okaz by miał siłę konkurować o wode i światło z wielkoludami.
I właściwie tyle
To co jest najwazniejsze i wszystkim powtarzam - nie można sadzić zbyt dużo drzew i krzewów które w przyszłości będą wielkie! A po drugie nie mieszać ze sobą za duzo kolorów bo jak roslinki są małe to jest uroczo ale jak się rozrosna to powstaje chaos który zamiast uspakajać - męczy!
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 16:28, 26 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Kasiu czyżbyś w domu lubiła zmiany? Ja kilka razy w roku jeżdżę meblami i zmieniam kolory dodatków. Moje dzieci czasami nawet patrzą na mnie jak na wariatkę.


Ba, Małgosiu lubiła - ja uwielbiam zmieniać! A do tego duzo umiem sama robić więc czasem szaleję ku rozpaczy mojej rodziny. W sumie mam tyle samo pomysłów na dom co na ogród - tyle że z ogrodem jest mi łatwiej - bo o zmiane taniej. Wystarczy ze poprzesadzasz to co masz, wytargasz jakiś korzeń lub kamien i... juz jest zmiana, a z domem to juz nie takie łatwe
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 16:29, 26 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
A tak w ogóle to jeszcze mam piekne fory z ogrodów w Chinach - to tez zostanie cos na zime do wklejania
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Joku 17:13, 26 wrz 2013


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12202
Przeczytałam z uwagą to, co napisałaś 3 posty wyżej. Miałam to samo w poprzednim ogrodzie, dlatego tym razem staram się posadzić to, co rośnie niezbyt duże. A jeżeli rośnie, to pilnować zawczasu i nie dopuścić do takich rozmiarów, kiedy nie będę sama potrafiła przyciąć.
Strasznie dużo wysiłku musi ciebie kosztować to wycinanie i przycinanie. Rozdrabniasz gałęzie rozdrabniaczem? Ja miałam sąsiadów, którzy palili te gałęzie w piecu. Z cieniem mam takie same doświadczenia jak ty.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
kasiek 17:46, 26 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
fakt roboty co niemiara ale ja lubie takie półdzikie, rozrosniete ogrody. Teraz niewiele wydaje na nową roślinność więc zamiast tego inwestuje co jakiś czas w ogrodnika. Zresztą ja mam strasznie gęsta zabudowę, z kazdej strony sąsiada lub dwóch (bo działkę mam długą) i dużo okien sąsiadów zaglądających do mnie co mnie bardzo denerwowało. Przy tak bujnej roślinnosci w ogóle nie mam kontaktu wzrokowego z sasiadami i dla mnie to sukces. Gałęzie zostawiam, jakoś pod drzewami, często przykryte resztkami chwasów i ziemi szybko butwieja. Tam mam tez gniazdowiska ptaków, jezy więc nie chce ruszac badyli. Nie mam rozdrabniacza ale myslę o nim bo to co z niego wychodzi mozna podsypywać pod drzewa.
A tak to musze przyznac że cięcie sekatorem sprawia mi nie lada frajdę, często kombinuje z kształtami i rozmiarami starając się wybrac optymalną rośline. Juz pędze do Ciebie
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
grembosia 21:42, 26 wrz 2013


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Stare i nowe fotki piękne, bujna roślinność.
To lustro rzeczywiście tworzy taki nastrojowy klimat, ja też bym chciała, ale na razie nie mam pomysłu gdzie, bo poprzednie plany z lustrem upadły.

Bardzo mądre słowa przeczytałam w Twych ostatnich postach...

Ja też z tych wariatek, które szaleją ze zmianami we wnętrzach, teraz właśnie szukamy różnych ciekawych, oryginalnych rzeczy do domu, bo niedługo się wprowadzamy.

Pozdrówka
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
kasiek 22:18, 26 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
Oj nie ma jak przeprowadzka do upragnionego miejsca! Ty masz tak piekna ta ścianę z ławeczką że lustro Ci niepotrzebne! W ogóle architektura u ciebie powalajaca

Mądre słowa to efekt czytania wielu madrych, uczących pokory do życia książek - a czasu na rozmyślania miałam w życiu sporo - zwłaszcza w szpitalach..

Tak mi się wydaje że te co lubia projektowac ogród - lubia też zmieniać wnętrza -i przewaznie nie lubią gotować Czyżby jakaś reguła ?
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
grembosia 22:22, 26 wrz 2013


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Dokładnie
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
malgorzata_s... 22:26, 26 wrz 2013


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Ja lubię gotować i piec. Moze ja wyjątek .
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
kasiek 08:33, 27 wrz 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465
No proszę - co za ideał
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies