Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 16:27, 13 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrób próbę, głęboką na pewno nie. Po prostu nie wyrwij tej trawy Na logikę to rób a nie na siłę.

Ten nawóz ja akurat rozpopularyzowałam, ale może być każdy aby był do trawników, wcześniej reklamowałam florovit.

Gleba musi wyschnąć, ja mam sucho i już jestem po wertykulacji, reszta zabiegów czeka na wyższą temperaturę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Leczyjac 21:42, 19 mar 2022

Dołączył: 19 mar 2022
Posty: 1
Czołem. Czytam temat namiętnie i zrodziło się w mojej głowie pytanie. Z racji wielkiego trawnika, prawie 2000m2, chciałbym sobie sprawę lekko ułatwić, a mianowicie czy po wertykulacji i aeracji mogę zrobić dosiewkę, a dopiero po niej piaskowanie? Brakuje trochę czasu na zrobienie dosiewki po piaskowaniu + przykrycie na całym terenie dosiewki ziemią czy kompostem. Do piaskowania używam levelawn.

Z góry dziękuję
Marta83 08:10, 21 mar 2022


Dołączył: 01 lut 2020
Posty: 36
Dzień dobry
Pani Danusiu mam taki trawnik, jest stary.Co rok wiosną robiona wertykulacja ale mchu i tak jest mnóstwo potem w sezonie. I nie wiemy dlaczego bo trawnik jest na słonecznym miejscu. Ziemię mamy piaskową,może zakwasiła się? Nigdy nie wapnowaliśmy. Mieliśmy kiedyś pieski i stale był obsikiwany ten teren. Były robione jakieś tam dosiewki,są teraz różne mieszanki traw na nim ale mech nie daje spać i ogólny okropny stan.
Co z nim zrobić? Regenerować? Jeśli tak to jak to zrobić najlepiej?
Glebogryzarką potraktować i siać nowy? Jeśli tak to trzeba ten stary ściągnąć czy można to przerobić jakoś i zrobić dosianie nowych nasion? Jak zrobić to najlepiej? Czy polecasz jakąś dobrą trawę do siania?
Proszę pomóż bo absolutnie nie wiem co mamy robić,jak sobie z tym poradzić.
Trawnik jest wielkości 30 m x 20 m
Próbowałam szukać konkretnych informacji na forum.
Marta83 08:13, 21 mar 2022


Dołączył: 01 lut 2020
Posty: 36


gruby33 14:43, 28 mar 2022

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Witam,

Przez zimę trochę trawnik mi się zniszczył (zakładany był z rolki w lipcu 2021). Sporo placków oraz martwej i podgniłej trawy na glebie. Pewnie z dużą pomocą psa oraz dziecka, które biegało zimą po trawie i lepiło kule ze śniegu

Kupiłem aerator i wertykulator elektryczny. Chciał bym najpierw "przeczesać" trawę nisko wertykulatorem i potem zrobić aerację. Tylko pytanie czy już jest odpowiedni moment czy jeszcze się wstrzymać i poczekać, aż w nocy nie będzie przymrozków? Widzę, że znów pogoda się zmieniła i na najbliższy tydzień pokazuje mi +10 stopni w dzień i 0 do -3 w nocy.
Mikolaj09 21:51, 01 kwi 2022

Dołączył: 01 kwi 2022
Posty: 2
gruby33 napisał(a)
Witam,

Przez zimę trochę trawnik mi się zniszczył (zakładany był z rolki w lipcu 2021). Sporo placków oraz martwej i podgniłej trawy na glebie. Pewnie z dużą pomocą psa oraz dziecka, które biegało zimą po trawie i lepiło kule ze śniegu

Kupiłem aerator i wertykulator elektryczny. Chciał bym najpierw "przeczesać" trawę nisko wertykulatorem i potem zrobić aerację. Tylko pytanie czy już jest odpowiedni moment czy jeszcze się wstrzymać i poczekać, aż w nocy nie będzie przymrozków? Widzę, że znów pogoda się zmieniła i na najbliższy tydzień pokazuje mi +10 stopni w dzień i 0 do -3 w nocy.


Ja już u siebie robiłem wertykulacje 2-3 tygodnie temu i chyba trochę za wcześnie się pospieszyłem. Piękna pogoda była, ciepło więc zrobiłem, nawozu posiałem i trawnik już zaczął ładnie się regenerować a dzisiaj rano śniegu popadało co prawda tyle co nic ale zimno jest strasznie. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się jeszcze ze 2-3 tygodnie niech pogoda się poprawi.

Nie jestem ekspertem ale z tego co słyszałem to jak zakładałeś w lipcu 2021 to nie wiem czy wertykulacja jest wskazana. Podobno 4 lata od założenia trawnika trzeba poczekać z wertykulacją.
Wiolka5_7 22:59, 01 kwi 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
gruby33 napisał(a)
Witam,

Przez zimę trochę trawnik mi się zniszczył (zakładany był z rolki w lipcu 2021). Sporo placków oraz martwej i podgniłej trawy na glebie. Pewnie z dużą pomocą psa oraz dziecka, które biegało zimą po trawie i lepiło kule ze śniegu

Kupiłem aerator i wertykulator elektryczny. Chciał bym najpierw "przeczesać" trawę nisko wertykulatorem i potem zrobić aerację. Tylko pytanie czy już jest odpowiedni moment czy jeszcze się wstrzymać i poczekać, aż w nocy nie będzie przymrozków? Widzę, że znów pogoda się zmieniła i na najbliższy tydzień pokazuje mi +10 stopni w dzień i 0 do -3 w nocy.


Pierwszą wertykulację i aerację robimy dopiero w drugim roku
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
gruby33 12:47, 03 kwi 2022

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Dobrze, że się wstrzymałem z ogrodem bo teraz mam 35 cm śniegu na trawie

Czyli w tym roku go tylko wygrabić dobrze? Bo z połamanej i obumarłej trawy zrobił się mały dywan na ziemi między źdźbłami trawy.
Mikolaj09 15:29, 03 kwi 2022

Dołączył: 01 kwi 2022
Posty: 2
gruby33 napisał(a)
Dobrze, że się wstrzymałem z ogrodem bo teraz mam 35 cm śniegu na trawie

Czyli w tym roku go tylko wygrabić dobrze? Bo z połamanej i obumarłej trawy zrobił się mały dywan na ziemi między źdźbłami trawy.


To gratuluje decyzji Jaka miejscowość jeśli można wiedzieć? U mnie na szczęście na razie bez opadów, wszystko bokiem idzie, ale zimno jest. Chociaż pomimo tego zimna trawa zaczyna się regenerować bardzo ładnie a dżdżownic ile wyszło to nie zliczę a z tego co mi wiadomo dżdżownice robią robotę
Wiolka5_7 17:48, 03 kwi 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
gruby33 napisał(a)
Dobrze, że się wstrzymałem z ogrodem bo teraz mam 35 cm śniegu na trawie

Czyli w tym roku go tylko wygrabić dobrze? Bo z połamanej i obumarłej trawy zrobił się mały dywan na ziemi między źdźbłami trawy.

U mnie też tyle nawaliło
Tak tylko wygrabić.Też mam roczny i go nie wertykulowałam,za rok to zrobię
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies