Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 13:58, 24 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz ponakłuwać wilgotniejsze miejsca widłami szerokozębnymi. Zrobią się otwory i rozgrab tam piasku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Widok 13:13, 25 lut 2022


Dołączył: 25 lut 2022
Posty: 4
Dzien dobry
Czytam Forum juz od dawna bedac pod wrazeniem Waszej wiedzy I ogrodow. Udalo mi sie skomponowac rabate, dzieki Ogrodowisku , ale teraz stanelam przed jak sie okazalo wyzwaniem dla mnie. Sadzilam ze bedzie to prostsze, ale ilosc czynnosci, kolejnosc plus indywidualne uwarunkowania troche mnie przerosly i nie wiem od czego zaczac w tym roku, a marzeniem jest zielony dywan Pozwolilam sie dolaczyc do Forum z nadzieja ze pomozecie mi zaczac. ...
W pazdzierniku ubieglego roku wysialismy trawe Garminex Wembley na naszej sredniej jakosci ziemie(glina glebiej, po wierzchu przepuszczalna, nawieziona).
Na zdjeciach stan na luty....wiec jak widac musze zaczynac wlasciwie od nowa Te slady na ziemi to stopy moich psòw, ktore zaczelam od stycznia puszczac luzem po dzialce widzac ze z trawy i tak nic nie bedzie. Mam tez polozona siatke na krety, dosc plytko.
Takze mam troche mlody trawnik, a troche nie mam go wogle
1.czy mam przegrabic cala ziemie przed ponownym wysiewem?
2.czy zrobic aeracje i piaskowac, jesli tak to czy przed sianiem trawy? Mam 1600 m trawnika wiec sie nie rwe do tego piaskowania..
Czy aerator nie uszkodzi mi siatki na krety miejscami dosc plytko ulozonej?
3. Kiedy i czym nawiezc ?Czy pierwsze nawozenie przed czy po sianiu?
4.Czy po sianiu walowac? (w ubieglym roku bylo walowane), ale juz niczym nie przysypywalam ziaren.
5.Kiedy kolejne nawozenie i czym?
6.Kiedy zabrac sie za robote?

Bede bardzo wdzieczna za pomoc

____________________
Z pozdrowieniami :)
neverland 07:45, 26 lut 2022


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Tu potrzeba piasku dużo ziemi przepuszczalnej,bardzo dużo dosiewki nasion oraz pieska schować na miesiąc dwa. Trawa ruszy, inaczej puste miejsca zajmia chwasty.
Widok 16:47, 27 lut 2022


Dołączył: 25 lut 2022
Posty: 4
neverland napisał(a)
Tu potrzeba piasku dużo ziemi przepuszczalnej,bardzo dużo dosiewki nasion oraz pieska schować na miesiąc dwa. Trawa ruszy, inaczej puste miejsca zajmia chwasty.


Ale uwazasz ze wystarczy opsypac piaskiem, I na to wysiac na nowo trawe? Pomijac aeracje, grabienie, I nawozenie?
Kiedy ruszyc z sianiem trawy Twoim zdaniem?

____________________
Z pozdrowieniami :)
Gardenarium 17:50, 03 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj w tej sytuacji nie rób wertykulacji. Jesli trawka trochę urosła, wyrównaj ją koszeniem, albo bez tego. Nie ruszaj tych delikatnych ździebełek, bo wszystko wyrwiesz.

Co do gliny, ponakłuwaj otwory widłami, porusz i popiaskuj w te dziury.

Na to posyp leciutko czarną ziemią z worków, do trawników albo ogrodniczą, a jak masz kompost, to kompostem i plastikowym wachlarzem przegrab leciutko, wybierz paprochy i posiej nasionami. Odwrotną stroną grabi leciutko przegrab, potem nawóz np. saletra wapniowa i podlewaj.
Zrobisz to w momencie ocieplenia, gdy zakwitną forsycje.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Widok 17:34, 04 mar 2022


Dołączył: 25 lut 2022
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Tutaj w tej sytuacji nie rób wertykulacji. Jesli trawka trochę urosła, wyrównaj ją koszeniem, albo bez tego. Nie ruszaj tych delikatnych ździebełek, bo wszystko wyrwiesz.

Co do gliny, ponakłuwaj otwory widłami, porusz i popiaskuj w te dziury.

Na to posyp leciutko czarną ziemią z worków, do trawników albo ogrodniczą, a jak masz kompost, to kompostem i platsikowym wachlarzem pzregrab laciutko, wybierz paprochy i posiej nasionami. Odwrotną stroną grabi leciutko przegrab, potem nawóz np. saletra wapniowa i podlewaj.
Zrobisz to w momencie ocieplenia, gdy zakwitną forsycje.



Dziekuje !!
____________________
Z pozdrowieniami :)
qbek35 19:56, 10 mar 2022

Dołączył: 10 mar 2022
Posty: 2
Witam forumowiczów, przeglądam forum od jakiegoś czasu i sam już zgłupiałem, tyle tego tu jest.. nie chce popełnić kolejnych błędów od zeszłego lata mój trawnik zaczął konkretnie żółknąć ,nie wiem już sam czy to wina przenawożenia, czy za mało nawozu, trawnik ma 5lat był kładziony z rolki pod nim bardzo dobrej jakości czarna ziemia + siatka na krety + system zraszający, w zeszłym roku na wiosnę trawa była areowana, wertykulowana i nawożona w deszczowe dni + duża ilość wody system zraszający ustawiony jest codziennie w godzinach wczesno porannych (3.00 - 4.00 godz każda sekcja na 8min) kompletnie nie mam pojęcia w którym kierunku ruszyć działania w tym roku (a to już tuż tuż ) dlatego proszę Was o pomoc drodzy forumowicze ,z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam ..

Gardenarium 21:46, 10 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niskie koszenie
wertykulacja
wygrabienie filcu
ponowne koszenie
nawóz w końcu kwietnia
wodę lej nie tak często, 8 minut to moim zdaniem za mało, ale nieważne ile minut ważne ile wody spada na m2 podczas takiego podlania. Możliwe że podlewa często a zbyt krótko, przez co woda przesiąka płytko, korzenie nie idą głeboko i trawa jest płytko zakorzeniona, przez co bardzo podatna na przesuszenie, podlewaj rzadziej ale tak, aby woda prezesiąkła na co najmniej 15 cm. Sprawdź po podlaniu, odkop i zobacz.
Postaw szklankę i zmierz ile wody wpadnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
slaw2006 15:46, 11 mar 2022

Dołączył: 14 lut 2022
Posty: 3
A taką wertykulacje, aeracje, piaskowanie kiedy najlepiej robić? Wszystko za jednym razem teraz na wiosnę? Czy może teraz zwertykulować a jak trawa odbije to posypać piaskiem...?

I jeszcze mam pytanie dodatkowe, jak obniżyć PH na trawniku już rosnącym? W ubiegłym roku sypałem między innymi siarczanem potasu ale to niewiele dało, być może że w ziemi jest dużo Ca około 4200 jednostek (tyle było na wiosnę 2021, teraz po badaniu wyszło 3800). A Ph zamiast zmaleć to wzrosło, rok temu 7,5 teraz 8,1
Ktoś coś doradzi, poproszę
qbek35 20:27, 11 mar 2022

Dołączył: 10 mar 2022
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Niskie koszenie
wertykulacja
wygrabienie filcu
ponowne koszenie
nawóz w końcu kwietnia
wodę lej nie tak często, 8 minut to moim zdaniem za mało, ale nieważne ile minut ważne ile wody spada na m2 podczas takiego podlania. Możliwe że podlewa często a zbyt krótko, przez co woda przesiąka płytko, korzenie nie idą głeboko i trawa jest płytko zakorzeniona, przez co bardzo podatna na przesuszenie, podlewaj rzadziej ale tak, aby woda prezesiąkła na co najmniej 15 cm. Sprawdź po podlaniu, odkop i zobacz.
Postaw szklankę i zmierz ile wody wpadnie.



Bardzo dziękuje za tak szybką odpowiedz Pani Danusiu, a czy wertykulacje mam zrobić płytką? czy od razu głęboko?,co do nawozu myślałem nad YaraMila Complex czy będzie on dobry? czy polecałaby Pani inny? ,sprawdzę wszystko tak jak Pani zaleciła i wszystko opisze,na razie mam jeszcze dość mokrą glebę wiec muszę poczekać z całym zabiegiem - pozdrawiam Serdecznie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies