Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Mik 23:17, 01 wrz 2021

Dołączył: 29 lip 2021
Posty: 4
Witam, pewnie już gdzieś było, ale nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Chce wykonać wertykulacje i aeracje na trawie. Ale czy polecacie robić to jednego dnia czy po wertukulacji, dosiewce, nawożeniu odczekać jakiś czas? Tylko jakiś konkretny czy są jakieś inne wskazówki?
Gardenarium 10:11, 02 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A jak stary trawnik? Dlaczego oba zabiegi, masz glinę? Woda stoi? Jak wygląda trawnik?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mik 13:43, 02 wrz 2021

Dołączył: 29 lip 2021
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
A jak stary trawnik? Dlaczego oba zabiegi, masz glinę? Woda stoi? Jak wygląda trawnik?


Trawnik ma dwa lata, aktualnie po nawożeniu Yara nie wygląda źle, ale są miejsca gdzie widać żółte plamy tzn są źdźbła zielone które ładnie odbiły a pod spodem żółte (chyba że to nierównomierne rozsypanie). Ale też chciałbym wykonać dosiewke ponieważ miałem dużo chwastów i po oprysku latem w tych miejscach jest po prostu mniej zagęszczona trawa. Tak trawnik jest założony na podłożu gliniastym. Nawiozłem ładnej czarnej ziemi na około 5cm ale podłoże jest gliniaste.
mazilo 16:37, 02 wrz 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Ja zaś potrzebuje rozluźnić podłoże , jeśli wykonam wertykulację w sobotę , całość posypie kompostem , to czy mogę wykonać aerację w poniedziałek ( dopiero dostępny areator kółkowy ) i zrobić piaskowanie ? , czy aerację zrobić na wiosnę ?
Dodam , ze gleba według badań jest lekka , ale według mojej oceny i dostawcy trawnika w rolce w 2019 za mocno ubita ….
Mik 22:28, 02 wrz 2021

Dołączył: 29 lip 2021
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
A jak stary trawnik? Dlaczego oba zabiegi, masz glinę? Woda stoi? Jak wygląda trawnik?


Gardenarium 07:52, 04 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Łyse miejsca tylko nakłuj - posyp ziemią, przegrab i dosiej a nawet bez dosiewania trawnik zarośnie. Wygląda dobrze, choć nierównomiernie. Jest jeszcze chyba za młody, aby już mieć efekt idealnego trawnika. Na to trzeba niestety zapracować prawidłową pielęgnacją.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 21:34, 05 wrz 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
czy go zabiłem ?
Całość posypałem kompostem .




pan_natan 21:40, 05 wrz 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
A aeracje w końcu robiłeś?
Jak nie to dosiej po prostu nasiona i przegrab.
Jak będziesz robił aeracje to po aeracji i piaskowaniu dosiej nasiona i przegrab.
I będzie git.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
mazilo 21:50, 05 wrz 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
aerację odpuszczę w tym roku , zrobię na wiosnę .
gruby33 14:09, 23 wrz 2021

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Witam,

Czy prócz rozsiana nawozu jesiennego (w jakim terminie najlepiej to wykonać?) potrzeba jeszcze coś robić w tym sezonie jeśli trawa świeża? Trawa była rozwijana z rolki w połowie sierpnia tego roku. Chyba ładnie jest już zakorzeniona bo nie jestem w stanie jej oderwać od podłoża. Na aerację chyba jeszcze za wcześnie dla tej trawy?
Dodam, że podłoże jest gliniaste i po mocniejszych deszczach chlupie woda pod nogami przez dłuższy czas.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies