Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Gdzieś wśród łąk

Pokaż wątki Pokaż posty

Gdzieś wśród łąk

Pszczelarnia 10:13, 22 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dzień Dobry!
Z wątku o trawach i różach przybyłam. I dziękuję swojej ciekawości, że mnie tu przywiodła. Piękny świat wśród łąk!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:25, 22 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
jambosana napisał(a)
Obejrzałam dziś program Maja w ogrodzie, gdzie był pokazany "nasz ogród", czyli forumowy ogród cioci http://www.ogrodowisko.pl/watek/3652-ogrod-cioci. Ogród był przedstawiony jako ogród przyjazny pszczołom. I naszła mnie smutna refleksja, że mój ogród chyba nie jest przyjazny pszczołom. Chemię niestety stosuję, choć wywary z czosnku także. Ale jakoś tymi wywarami z czosnku mszyc i skoczków na różach nie mogłam zlikwidować. Kompost robię, stosuję też przekompostowany obornik bydlęcy i kurzy, ale florovit i magiczne siły także. Domków dla owadów nie mam, ale na pocieszenie mam też zaniedbane zakątki w ogrodzie, gdzie leży sobie stare drewno,więc może tam pożyteczne owady mają schronienie. No i mam miododajne rośliny !
Nie wiem, czy krokusy miód dają, ale wiosną były oblegane przez pszczoły, potem pełno pszczół było na kwitnącej irdze major


pszczółki oblegały także karagnę syberyjską pendula:





Żaden kwiat nie da miodu w tym rozumieniu. Miododajność danej rośliny oznacza, że ma i/albo nektar albo pyłek. Rośliny wiosenne jak krokusy to przede wszystkim źródło cennego pyłku - pożywienia dla pszczół.

Jeżeli chemia to rozsądnie, z umiarem. Ja też nie mam domku dla owadów, bo miałam ale mi ptaki wydziobały skłądniki tego domku w poszukiwaniu pożywienia . Ale mam w planie zrobić sobie. Myślę, że Twój ogród jest po prostu tym, co pszczoły i inne owady lubią!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:11, 22 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jambosano - Beato, to ponownie ja. Obejrzałam Twój ogród - jestem zauroczona. Kocham trawy. Lubię róże ale mam całkiem inne odmiany i to jest właśnie piękne i bardzo mnie Twoje zachwycają.

Derenie jadalne mam 2 - zdecydowanie muszę dosadzić, bo jeden ma za dużo cienia i słabo owocuje.
Jabłonka Twoja obrodziła po 2 latach?

Zobaczyłam czasami nasadzenia podobne, jakie i ja mam (choina+hortensje+żurawki), dereń biały koło brzozy, rozchodniki i rozplenice. Masz śliczną glediczię!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
jambosana 15:04, 23 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Pszczelarnia napisał(a)
Jambosano - Beato, to ponownie ja. Obejrzałam Twój ogród - jestem zauroczona. Kocham trawy. Lubię róże ale mam całkiem inne odmiany i to jest właśnie piękne i bardzo mnie Twoje zachwycają.

Derenie jadalne mam 2 - zdecydowanie muszę dosadzić, bo jeden ma za dużo cienia i słabo owocuje.
Jabłonka Twoja obrodziła po 2 latach?

Zobaczyłam czasami nasadzenia podobne, jakie i ja mam (choina+hortensje+żurawki), dereń biały koło brzozy, rozchodniki i rozplenice. Masz śliczną glediczię!


Pszczółko, bardzo mi miło, że podoba Ci się mój ogródek. Ja też kocham trawy i róże i myślę, jak je tu zgrabnie połączyć, stąd założyłam wątek pt trawy i róże, odzewu na razie, poza Tobą nie ma, ale może zimą, z nudów ktoś coś w klei, a ja rabaty przecież na wiosnę będę robić. Połączenie trzcinników i róży (Graham Thomas?) u Ciebie bardzo ładne.

A że podobne nasadzenia mamy (choina, hortensje, żurawki itp) ... W końcu na to samo forum zaglądamy.

W tym roku dokupiłam jeszcze 2 derenie, bo nam zasmakowały. Odmiany Elegantnyj i Kresowiak.

A jabłonka faktycznie po 2 latach dała owoce, ale coś słabo rośnie w porównaniu do koleżanek co owoców nie dały, więc na zdrowie jej to chyba nie wyszło.

A co do pszczół, to postaram się posadzić więcej roślin, które one lubią (np. w rosarium kuszą różami okrywowymi 'Bienenweide Rot z Tantau), no i chemię ograniczyć do minimum.

____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
AgnieszkaW 17:45, 23 lis 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Przyszłam po przepis na pierniczki na miodzie i smalcu, ale zostaję tu na dłużej - cudnie masz, mistrzowskie kompozycje roślin, pozdrawiam i proszę o przepis (może być na priw)
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
inag 23:07, 23 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Widzę, że nie jestem sama z tą chemią
Mam nadzieję, że Ci się uda to jej ograniczenie bo u mnie niestety ograniczanie szybko się skończyło, jak po kilkudziesięciu opryskach za pomocą domowych sposobów róże i tak opanował mączniak a liście wiśni amanogawy i kiku-shidare zakura w 60% zeżarły mszyce;-( To był obraz nędzy i rozpaczy. Rozrobiłam Karate opryskałam wiśnie i po godzinie mszyce były martwe. Z różami było trudniej ale Topsin w końcu wygrał wojnę
Trawnik zaś u mnie nie podsypany Florowitem żółknie i robi się jak pomarańczowy dywan. Podlewałam go nawet biohumusem ale to nic nie dało. Ja już się poddałam i nawet nie próbuję unikać chemii...

____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
bleebla 14:03, 28 lis 2013


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Bardzo ładny ogród. Super zejście z tarasu, droga lawendowa i trawy.
Będę zaglądać częściej.
____________________
Aga - Mała eLeczka
Pszczelarnia 14:45, 28 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Co do róż i traw:
moje sprawdzone nasadzenia to właśnie trzcinniki do róż wyższych żółtych (nawet trzcinniki paskowane), rozplenica 'Hammeln' do róży 'Bonica', turzyce biało paskowane np. do niskich róż czerwonych, kostrzewy z goździkami na obwódki do różanki. I dzwonki albo goździki kamienne.
Metaliczne proso do róż białych lub kremowych.

Zaglądam regularnie w oczekiwaniu na dawki zdjęć - jak ja lubię takie ogrody!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ewik 08:39, 07 mar 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Wow, slicznie u Ciebie , i wiele moich ulubionych roslin .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
barbara_kraj... 19:22, 18 mar 2014


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Beato, co tam w ogrodzie słychać?
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies