Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dwa ogrody

Pokaż wątki Pokaż posty

Dwa ogrody

Milka 16:46, 10 lut 2014


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Świetnie wyglądają rośliny, jednak pierzynka śniegowa im służyła na rodgersję też mam chęć, ale juz nie wiem gdzie by ją wcisnąć, bo ona ona raczej cieniolubna?
Mariola pozdrawiam
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
paniprzyroda 19:05, 10 lut 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Pozdrawiam Was dziewczyny serdecznie, miło widzieć, ze zaglądacie
Mala_Mi - również trochę się obawiam powrotu zimy, chociaż kto wie, może utrzyma się ta wczesnowiosenna pogoda...
monteverde - dziś po powrocie z pracy nie wierzyłam własnym oczom, tyle śniegu stopniało...
Agania - rodgersja towarzystwo to ma tak raczej z przypadku, ale ja sadziłam w cieniu pod magnolią. Po tych kilku latach przesunęła się o ok. pół metra, ostre słońce potrafi przypalić jej liście.
Różowe to chabry ogrodowe, bardzo szybko przyrastają. W tym roku posieję mieszankę chabrów, to bezproblemowe rośliny.
Gabriela- pewnie masz rację, bo przecież wegetacja ruszyła przed mrozami, a te znowu tak długo nie trzymały, śnieg tylko leżał i dobrze, bo rośliny ochronił. Wychyliły noski również cebulice, nie mówiąc o szafirkach. Kończą kwitnienie ciemierniki.
Małgosiu- podobnie jak ty nie lubię pielić w kamieniach Śnieg dziś topniał bardzo szybko, oby tylko te zapowiadane mrozy około 20-go nie przyszły, może się meteorolodzy pomylą
Irenko - rodgersja lubi półcień, cień, można ją posadzić w wyższych bylinach, jak dla mnie to raczej jest taki uzupełniacz, nie kwitła mi jednak do tej pory, ale prawdę mówiąc nie dociekałam, dlaczego


____________________
Dwa ogrody
paniprzyroda 19:27, 10 lut 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Jak wcześniej pisałam, zastanawiam się nad kształtem rabaty bylinowo-różanej na terenie, jaki mi pozostał do zagospodarowania. Oprócz niej musi być troszkę miejsca na warzywnik i zioła, parę krzewów owocowych. No i marzy mi się jeszcze naprawdę niewielkie oczko ( 1,5 na 1.5 metra), widzę to raczej jako uzupełnienie/część nowej rabaty. Jak to zmieścić, by nie poruszać się po tej części ogrodu meandrami?

Może ktoś ma pomysł? Wyrysowałam sobie dwie wersje i z żadnej nie jestem zadowolona.



P - placyk z cegły/kostki
B- brzozy
G - grujecznik
R - różanka / do ewentualnej zmiany/
K - katalpa, tę też mogę jeszcze przesadzić

zapomniałam zaznaczyć, góra kartki - południe, dół - północ

No, raz kozie śmierć, wkleiłam
____________________
Dwa ogrody
Agania 21:24, 10 lut 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
paniprzyroda napisał(a)
Jak wcześniej pisałam, zastanawiam się nad kształtem rabaty bylinowo-różanej na terenie, jaki mi pozostał do zagospodarowania. Oprócz niej musi być troszkę miejsca na warzywnik i zioła, parę krzewów owocowych. No i marzy mi się jeszcze naprawdę niewielkie oczko ( 1,5 na 1.5 metra), widzę to raczej jako uzupełnienie/część nowej rabaty. Jak to zmieścić, by nie poruszać się po tej części ogrodu meandrami?

Może ktoś ma pomysł? Wyrysowałam sobie dwie wersje i z żadnej nie jestem zadowolona.



P - placyk z cegły/kostki
B- brzozy
G - grujecznik
R - różanka / do ewentualnej zmiany/
K - katalpa, tę też mogę jeszcze przesadzić

zapomniałam zaznaczyć, góra kartki - południe, dół - północ

No, raz kozie śmierć, wkleiłam


Mariolka, a gdzie chciałabyś to oczko, moje jest centralnie przed tarasem i u mnie alejki trawnikowe meandrują wokół rabat, u Ciebie rabatki wytyczasz w koło ogrodzenia i widzę duży trawnik. Nasze oczka zostały wykopane i wkomponowane w tzw wyspach i stanowią ich centrum. Z tarasu nie widzę całości ogrodu, ale rabaty są tak ukształtowane i obsadzone, żeby nie ograniczały nam widoków, szukasz sposobu na oczko próbuj........nie wiem czy uda mi się podsunąć Ci jakąś myśl na pomysła, ale jakby co to pytaj

Buziole
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
bogumila 21:43, 10 lut 2014


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
paniprzyroda napisał(a)
Obiecane fotki rodgersji. Nie mam rośliny w całości, jedynie takie fragmenty liści w tle




Też mam rodgersję,podobały mi się jej piękne liście...zdecydowanie stanowisko dla roślin cieniolubnych,w pełnym słońcu "mdleje".
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
paniprzyroda 21:53, 10 lut 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Agania, dzięki
Chodzi mi o zaplanowanie kształtu rabaty na tym trawniku właśnie. Jeżeli rabata będzie kwadratowa czy prostokątna, to chyba nie pasują mi faliste linie rabat już istniejących. Jeśli inny kształt, to jaki?
Mówiąc o oczku mam na myśli koło lub prostokąt z czegoś...gotowa forma lub beton? Nie chciałabym już powtarzać kamieni, które mam w starym ogrodzie. I mogłoby być wkomponowane w nową rabatę.
Myślę i szkicuję Ale każda uwaga jest cenna
____________________
Dwa ogrody
paniprzyroda 21:57, 10 lut 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
bogumila_bienko napisał(a)
Też mam rodgersję,podobały mi się jej piękne liście...zdecydowanie stanowisko dla roślin cieniolubnych,w pełnym słońcu "mdleje".

Też to zaobserwowałam, szczególnie na tych częściach, które urosły sobie dalej od zacieniającej ją magnolii. Pozdrawiam
____________________
Dwa ogrody
viva 22:18, 10 lut 2014


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 3851
Mariolu, czy ten szkic jest w proporcjach oddających rzeczywistość ? Jeśli tak to wydaje mi się, że rabaty w stosunku do trawnika są zbyt wąskie. A jeśli nie poszerzać to może samodzielna rabata w trawniku w pobliżu brzóz i za nią półkoliste przejście?
Nie mam oczka ale podoba mi się jak jest ono wkomponowane w rabatę Może mogłoby być w pobliżu tarasu i w tym miejscu rabata wyciągnięta szerzej. Czy w tym widocznym miejscu chcesz jeszcze zmieścić warzywnik, czy masz już zaplanowany?
Takie luźne myśli
____________________
Pozdrawiam Viva Kolorowy ogród na piasku ".....aby życie mi nie było obojętne, abym zawsze kochał to co piękne i na czyjejś dłoni pozostawił ciepły ślad" (autor nieznany)
Bogdzia 22:42, 10 lut 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Mariolko nic Ci nie doradzę za dużo mam ostatnio stresu. Pozdrówka serdeczne zostawiam.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
paniprzyroda 23:02, 10 lut 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Pięknie dziękuję za luźne myśli
Vivo, proporcje rzeczywiste, dwie kratki to jeden metr. Rabatki z prawej strony mogą być poszerzone o 0.5 m - 1m gdy rośliny się rozrosną i położone zostanie ocieplenie na budynku. Kostka jest położona tylko na piasku.
Myślałam raczej o rabacie w trawniku. Oczko bliżej tarasu. A może tylko fontanna, niziutka w okrągłej cembrowinie jak w angielskich inspiracjach, gdzieś widziałam takie zdjęcie.
Warzywnika nie mam zaplanowanego, ale powinien znajdować się w pobliżu budynku gospodarczego.
Nie może być duży, bo nie ma tyle miejsca. Sałata i zielone latem, by nie jeździć do miasta
I kilka krzewów owocowych, drzew owocowych nie planuję.

____________________
Dwa ogrody
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies