Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

m_gocha
1b

Dodany 00:50, 23 lip 2020
Przy okazji cięcia bukszpanów robię dokładny ich przegląd. Do tej pory nie miałam z nimi większych problemów, pomimo że mam ich sporo a niektóre okazy to 40-50 letnie formowane krzewy
Teraz nie wyglądają zbyt dobrze. Jeżeli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczna

1. Czy to są objawy przedziorka bukszpanowego? Czy pozostałość po miodówce bukszpanowej (jak zwykle pojawiła się na przełomie maja-czerwca - potraktowana Mospilanem)a może coś jeszcze innego?

2. W wielu miejscach występują żółto-brązowe plamy. Czy to jkaś choroba grzybowa? A może pozostałość po późno majowych przymrozkach (niestety przymroziło część młodych przyrostów)

3. W dwóch miejscach na jednym z krzewów zauważyłam uszkodzenia liści i takie jakby pajęczynki. Dodatkowo Liście miejscami wyglądały jakby je ktoś poprószył popiołem. Czy to efekt przędziorka czy to mogą być ślady ćmy bukszpanowej? A może pająków, bo tych też sporo w gęstych bukszpanowych krzewach

Gardenarium
Img 7904

Dodany 06:48, 23 lip 2020
nataliasz napisał(a)
Bukszpany przesadzone były jesienią 2019. Po zimie stały się żółte, niektóre żółto pomarańczowe. W tej chwili ich końcówki zaczęły usychać. Rosną w słonecznym miejscu, gleba gliniasto-piaszczysta. Czy ktoś wie co im dolega?

Mogą mieć za mokro, zwłaszcza jeśli leży włóknina pod korą, to się wtedy to wszystko "kisi" w ziemi. Usuń jeśli jest. Może brakować składników pokarmowych, zwykły florovit wystarczy, podlać i opryskać.
nataliasz

Dodany 07:53, 23 lip 2020
Dziękuję za odpowiedź. Włókniny nie ma. Opryskam i podleję. Mam też bukszpany w innym, półcienistym miejscu i są ładne, zielone. Czy zbyt duża ilość słońca może powodować żółknięcie?

Dodany 08:15, 23 lip 2020
Miałam kiedyś podobnie, podlałam gnojówką ze skrzypu i zaraz odzyskał zieleń Był zagłodzony. Albo inny nawóz jak pisze Danusia.

Dodany 13:04, 31 lip 2020 , edytowany o 13:09, 31 lip 2020
Mam problem s bukszpanem. Rósł sobie od więcej niż 10 lat a tu nagle to. Zaczęło się w tamtym roku.
Znalazłem w internecie taki opis ale szukam potwierdzenia u kogoś bardziej doświadczonego.

Będę wdzięczny za podpowiedź może potwierdzenie.

"BIAŁA PLAMISTOŚĆ LIŚCI

Objawy. Na blaszkach liściowych, poczynając od ich brzegów, pojawiają się białe, suche, jajowate - jedna lub po kilka - plamy (© 2-3 mm). Przy wysokiej wilgotności powietrza przebarwienia te powiększają się i łączą ze sobą. Silnie porażone liście opadają. Na górnej stronie blaszki liściowej, w obrębie plam, formują się skupienia zarodników grzyba Mycosphaerella patouillardi, niekiedy widoczne w postaci czarnego nalotu. Wraz z kroplami rozpryskującej się wody, np. w czasie podlewania, uwalniające się zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zapobieganie i zwalczanie. * Sadzonki pobierać tylko ze zdrowych roślin matecznych. * Wycinać silnie porażone pędy, a rośliny opryskiwać 1-2-krotnie stosując przemiennie fungicydy: Sarfun 500 SC (0,1%), Systhane 125 EC (0,03%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies