Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

m_gocha 00:50, 23 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Przy okazji cięcia bukszpanów robię dokładny ich przegląd. Do tej pory nie miałam z nimi większych problemów, pomimo że mam ich sporo a niektóre okazy to 40-50 letnie formowane krzewy
Teraz nie wyglądają zbyt dobrze. Jeżeli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczna

1. Czy to są objawy przedziorka bukszpanowego? Czy pozostałość po miodówce bukszpanowej (jak zwykle pojawiła się na przełomie maja-czerwca - potraktowana Mospilanem)a może coś jeszcze innego?



2. W wielu miejscach występują żółto-brązowe plamy. Czy to jkaś choroba grzybowa? A może pozostałość po późno majowych przymrozkach (niestety przymroziło część młodych przyrostów)


3. W dwóch miejscach na jednym z krzewów zauważyłam uszkodzenia liści i takie jakby pajęczynki. Dodatkowo Liście miejscami wyglądały jakby je ktoś poprószył popiołem. Czy to efekt przędziorka czy to mogą być ślady ćmy bukszpanowej? A może pająków, bo tych też sporo w gęstych bukszpanowych krzewach

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Gardenarium 06:48, 23 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
nataliasz napisał(a)
Bukszpany przesadzone były jesienią 2019. Po zimie stały się żółte, niektóre żółto pomarańczowe. W tej chwili ich końcówki zaczęły usychać. Rosną w słonecznym miejscu, gleba gliniasto-piaszczysta. Czy ktoś wie co im dolega?



Mogą mieć za mokro, zwłaszcza jeśli leży włóknina pod korą, to się wtedy to wszystko "kisi" w ziemi. Usuń jeśli jest. Może brakować składników pokarmowych, zwykły florovit wystarczy, podlać i opryskać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nataliasz 07:53, 23 lip 2020

Dołączył: 22 sie 2017
Posty: 47
Dziękuję za odpowiedź. Włókniny nie ma. Opryskam i podleję. Mam też bukszpany w innym, półcienistym miejscu i są ładne, zielone. Czy zbyt duża ilość słońca może powodować żółknięcie?
____________________
Natalia Ogród Natalii
Kokesz 08:15, 23 lip 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Miałam kiedyś podobnie, podlałam gnojówką ze skrzypu i zaraz odzyskał zieleń Był zagłodzony. Albo inny nawóz jak pisze Danusia.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
TomRem 13:04, 31 lip 2020

Dołączył: 31 lip 2020
Posty: 1
Mam problem s bukszpanem. Rósł sobie od więcej niż 10 lat a tu nagle to. Zaczęło się w tamtym roku.
Znalazłem w internecie taki opis ale szukam potwierdzenia u kogoś bardziej doświadczonego.

Będę wdzięczny za podpowiedź może potwierdzenie.




"BIAŁA PLAMISTOŚĆ LIŚCI

Objawy. Na blaszkach liściowych, poczynając od ich brzegów, pojawiają się białe, suche, jajowate - jedna lub po kilka - plamy (© 2-3 mm). Przy wysokiej wilgotności powietrza przebarwienia te powiększają się i łączą ze sobą. Silnie porażone liście opadają. Na górnej stronie blaszki liściowej, w obrębie plam, formują się skupienia zarodników grzyba Mycosphaerella patouillardi, niekiedy widoczne w postaci czarnego nalotu. Wraz z kroplami rozpryskującej się wody, np. w czasie podlewania, uwalniające się zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zapobieganie i zwalczanie. * Sadzonki pobierać tylko ze zdrowych roślin matecznych. * Wycinać silnie porażone pędy, a rośliny opryskiwać 1-2-krotnie stosując przemiennie fungicydy: Sarfun 500 SC (0,1%), Systhane 125 EC (0,03%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).
malgol 18:36, 18 mar 2021


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Bardzo proszę o pomoc.Robiac przegląd rabat po zimie zastałam taki oto widok.To moja największa kula boksowa,ratujcie.Wycielam to martwe i zrobiłam oprysk topsinem,ale po tygodniu wygląda tak samo.choroba poszła dalej.nie wiem ,może topsin nie zadziałał bo w nocy po oprysku przyszedł przymrozek?

____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Gardenarium 19:25, 25 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
TomRem napisał(a)
Mam problem s bukszpanem. Rósł sobie od więcej niż 10 lat a tu nagle to. Zaczęło się w tamtym roku.
Znalazłem w internecie taki opis ale szukam potwierdzenia u kogoś bardziej doświadczonego.

Będę wdzięczny za podpowiedź może potwierdzenie.




"BIAŁA PLAMISTOŚĆ LIŚCI

Objawy. Na blaszkach liściowych, poczynając od ich brzegów, pojawiają się białe, suche, jajowate - jedna lub po kilka - plamy (© 2-3 mm). Przy wysokiej wilgotności powietrza przebarwienia te powiększają się i łączą ze sobą. Silnie porażone liście opadają. Na górnej stronie blaszki liściowej, w obrębie plam, formują się skupienia zarodników grzyba Mycosphaerella patouillardi, niekiedy widoczne w postaci czarnego nalotu. Wraz z kroplami rozpryskującej się wody, np. w czasie podlewania, uwalniające się zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zapobieganie i zwalczanie. * Sadzonki pobierać tylko ze zdrowych roślin matecznych. * Wycinać silnie porażone pędy, a rośliny opryskiwać 1-2-krotnie stosując przemiennie fungicydy: Sarfun 500 SC (0,1%), Systhane 125 EC (0,03%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).


Moim zdaniem wygląda na ćmę, larw i jajek tam nie było?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 15:11, 26 mar 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
W ubiegłym roku pokonałam ćmę bukszpanową i mam pytanie czy oprysk można zastosować profilaktycznie czy dopiero jak zauważę larwy?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
mazilo 16:30, 30 mar 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Moje bukszpany wyglądają jak na foto
Są już 3 lata i nigdy świetnie nie wyglądały .
Faktycznie , jest agrotkanina , już wiem żeby pozbyć się jej i to zrobię .
Rok temu dokonałem troszkę przycięciai niezwłocznie po tym opryskałem środkiem na ćmy . Mam wrażenie ze jeszcze bardziej zmarniały . Proszę o poradę .
Dodam ,że sąsiadów bukszpan był jak patyk a dziś wyglada bajka ( opryskałem mniej stężonym środkiem )

mazilo 11:24, 22 kwi 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Szkodników nie widać .
Szmatę wywaliłem , posypałam kompostem .
Zaczęły wychodzić nowe listki , czy mam poczekać , czy mogę ostro przyciąć ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies