Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Skoncentrowany wyciąg z kompostu- ANHK

Pokaż wątki Pokaż posty

Skoncentrowany wyciąg z kompostu- ANHK

krzysztofszy... 12:53, 29 mar 2018


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Czy do wyciągu z kompostu mogę użyć miodu zamiast melasy? Gdzieś obiło mi się o uszy, że można. Co Wy o tym sądzicie?
mira 20:38, 29 mar 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
krzysztofszykowny napisał(a)
Czy do wyciągu z kompostu mogę użyć miodu zamiast melasy? Gdzieś obiło mi się o uszy, że można. Co Wy o tym sądzicie?



W 3 poście tego wątku Waldek napisał tak

Witaj Izo.
Do namnażania pożytecznych mikroorganizmów w tym promieniowców oraz grzybów w naszym mini bioreaktorze potrzebna będzie pożywka zawierająca cukry proste i aminokwasy. Substancją dobrze rozpuszczającą się w wodzie, ogólnie dostępną oraz tanią (ok 9 zł) w naszym przypadku będzie melasa.


Ja bym się pokusiła o melasę - na pewno w necie znajdziesz.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Julczka 23:14, 05 kwi 2018

Dołączył: 05 kwi 2018
Posty: 1
Dzień dobry

Bardzo ciekawy wątek. Szykuje sie właśnie do generalnej rekultywacji mojej działki i takie opryski z kompostu mogą pewnie dużo dużo pomoc. Czy ktoś z was próbował uwarzyć go w ciemnym, np czarnym pojemniku? To może dodatkowo pomoc, nagrzewa sie od słońca, wiec w chłodniejsze dni temperatura zaczynu będzie sprzyjała mnożeniu sie bakterii i grzybów. Macie jakieś doświadczenie w kwestii temperatury? Ja bym obstawiała ze 36 stopni będzie super
makadamia 11:16, 06 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Waldek na początku wątku pisał, żeby ANHK robić w ciepłym pomieszczeniu bez dostępu słońca.
Podejrzewam, że na słońcu jest ryzyko, że temperatura za bardzo wzrośnie.
To tak samo jak przy drożdżach: potrzebują ciepłej wody żeby się rozmnażać, ale za ciepła je zabija.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
waldek727 02:55, 07 kwi 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Julczka napisał(a)
Dzień dobry

Bardzo ciekawy wątek. Szykuje sie właśnie do generalnej rekultywacji mojej działki i takie opryski z kompostu mogą pewnie dużo dużo pomoc. Czy ktoś z was próbował uwarzyć go w ciemnym, np czarnym pojemniku? To może dodatkowo pomoc, nagrzewa sie od słońca, wiec w chłodniejsze dni temperatura zaczynu będzie sprzyjała mnożeniu sie bakterii i grzybów. Macie jakieś doświadczenie w kwestii temperatury? Ja bym obstawiała ze 36 stopni będzie super


Czas ciągłego napowietrzania wyciągu waha się od 24 do 36 godzin w temperaturze 15-30*C zależnej od pory roku. Miejsce które służy mi do otrzymania biopreparatu osłonięte jest przed wpływem szkodliwych dla mikroorganizmów promieni słonecznych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
makadamia 11:00, 10 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, Waldku, jesteś
To mam pytania:
- co się stanie jak się przedłuży czas napowietrzania herbatki?
- czy ANHK stosuje się również do kwasolubów?
- jak będę robiła opryski gleby, to muszę odsunąć korę? Przemotyczkować wierzchnią warstwę gleby? Te mikroorganizmy nie zginą tak pozostawione na gołej ziemi?

Planuję w tym roku nawozić ogród tą herbatką, tylko mam mało kompostu i nie mam pewności, czy jest bardzo wartościowy, więc zakupię fiolkę słynnych eMów i zamierzam nią wzbogacać herbatkę. Niedużo, po łyżeczce na wiadro. Myślę że nie zaszkodzi, co?

Po drugie: u Mai w którymś odcinku była mowa o kulach bokashi. Zasadniczo wykorzystuje się je do oczyszczania oczek, ale wyczytałam też, że nadają się też do nawożenia kwasolubów, bo mają właściwości zakwaszające. Czyli na moją kwaśną bardzo by mi się przydały.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale mam wrażenie, że ich kwaśny odczyn wynika z dłuższego "leżakowania" niż w przypadku ANHK.
ANHK robi się 24-36 godziny, a kule muszą leżakować ok. tygodnia.

I teraz tak: kule trochę mi nie pasują, bo tej gliny chyba się nie kupuje, tylko trzeba sobie ukopać, a nie mam gdzie. Więc może po prostu część ANHK zrobię zgodnie z Twoim przepisem i wykorzystam na pozostałą część ogrodu, a część przetrzymam dłużej i wykorzystam na kwasoluby. Czy to ma sens, czy wręcz przeciwnie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
waldek727 14:42, 19 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Asiu.
-Raczej powinno się utrzymywać intensywne napowietrzanie ANHK w przedziale 24-36 godzin. Zbyt długie napowietrzanie doprowadzi w wyniku procesów życiowych do wzrostu temperatury i obumierania mikroorganizmów.
-Ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić. W środowisku kwaśnym gleby bakterie nie przetrwają natomiast grzyby będą spełniać swoją rolę. Co z opryskiem dolistnym? Moje rododendrony i azalie nie wykazują żadnych zmian chorobowych-czyli musi działac.




-W obrębie korzeni warto jest delikatnie zruszyć ziemię tak aby miały bezpośredni dostęp do próchnicy glebowej. Na mikroorganizmy nie powinno bezpośrednio oddziaływać promieniowanie słoneczne.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Lodzia 12:45, 24 wrz 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Waldku, czy w takich temperaturach zasadne jest jeszcze zastosowanie oprysku z ANHK? (u mnie noce z temp. 3-6 st)
Nie ukrywam, że myślę teraz głównie o ochronie przed ćmą bukszpanową.
waldek727 21:44, 26 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
W tej chwili jest za chłodno aby robić opryski bio-preparatami.
Bakterie i grzyby najlepiej namnażać w temperaturze 15-30*C.
To samo dotyczy Lepinoxu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Lodzia 11:21, 13 paź 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Zrobiło się bardzo ciepło - temp. w dzień 22-24 st, w nocy ok. 5-7. Czy to pozwala na oprysk ANHK?
Świerzbią mnie ręce i ciężko będzie wytrzymać do wiosny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies